SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

TAŞIMALI EĞİTİME BÜROKRASİ ENGELİ

Taşımalı eğitim Bakanlık'tan onay bekliyor

02 Kasım 2018 13:17 aliaga 376
TAŞIMALI EĞİTİME BÜROKRASİ ENGELİ
Karakuzu, Uzunhasanlar, Çıtak, Karaköy, Hacıömerli, Samurlu, Güzelhisar, Aşağı Kalabak, Çaltılıdere mahallerinde taşımalı eğitim sisteminin kaldırılması nedeniyle çocuklarını okula göndermedikleri için mağdur olan velilerin sorunları çözülmedi. 
2017-2018 eğitim öğretim döneminin başlamasının ardından taşımalı eğitimde servislerin kaldırılması nedeniyle çocuklarını okula göndermekte sıkıntı yaşayan Karakuzu, Uzunhasanlar, Çıtak, Karaköy, Hacıömerli, Samurlu, Güzelhisar, Aşağı Kalabak, Çaltılıdere Mahallesinde yaşayan veliler Aliağa Kaymakamlığı'ndan çözüm talebinde bulunmuştu. 
Aliağa Kaymakamlığı ile mahalle muhtarları aracılığıyla görüşme yapan veliler servis taleplerine karşılık taşımalı eğitimin belediye ile yapılacak protokolle sağlanacağı sözünü almışlardı. 
Aliağa Belediyesi'nin meclis kararı çıkarmasını bekleyen velilere müjde veren Aliağa Kaymakamlığı taşımalı eğitimin devam ettiğini gerekli yazışmalar tamamlandıktan sonra öğrencilerin yeniden Milli Eğitim aracılığı ile okullarına taşınacağını ilan etti. 

Bekleyiş sürüyor…

Kaymakamlıktan edinilen bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilen Aliağa'nın bazı köyleri için taşımalı eğitime devam edilmesi yönündeki karar bakanlık tarafından tekrar rapor hazırlanması için geri gönderildi. 
Aliağa Kaymakamlığı'nın tekrar karar aldığı ve UKOME kararlarının istenerek buradan oluşturulan raporlar doğrultusunda yeniden Milli Eğitim Bakanlığı'na göndereceği bilgisine ulaşıldı. Bürokratik işlemlerin uzaması sonucu kendi imkanları ile okullarına taşınan öğrencilerin ise mağduriyetleri devam ediyor. 

Muhtarlar "sıkıntı devam ediyor” dedi 

Karakuzu Mahalle Muhtarı Erdoğan Halavurt "Kaymakamlık ile yaptığımız görüşme sonrası bakanlıktan geri dönüş beklendiğini öğrendik. Hala bir dönüş yapılmış değil. Daha önce Belediyemiz biz taşıyacağız demişti oradan da bir sonuç alamadık. Şu an çocuklarımız kendi imkanlarımız ile tuttuğumuz minibüslerle aylık 300 lira gibi bir ücret karşılığında okullara taşınıyor. Bu minibüsler denetimli değil. Sıkıntımız devam ediyor” dedi. 
Çaltılıdere Mahalle Muhtarı Selahattin Yıldız da kendi mahallelerinde hala problemin devam ettiğini ilkokul çocuklarının veliler tarafından tutulan servislerle taşındığını ortaokul çocuklarının ise toplu taşıma ile okullarına ulaştıklarını iletti. Yıldız "İzmir Valiliği onay verdi ancak hala bakanlıktan onay bekleniyor dendi. Şu an havalar güzel ama bu onayın yeni yılı bulacağı düşünülürse havalar soğuduğunda çocuklar için daha büyük sıkıntı olacak” şeklinde konuştu. 
Üç ay içerisinde hiçbir çözüm üretilmediğini dile getiren Kalabak Mahalle Muhtarı Mehmet Kartal "Aliağa'ya lise eğitimi almak için gelen öğrencilerimiz işçi servisleri ile ilk ve orta okul öğrencileri ise vatandaşın kendi imkanları ile tuttuğu servislerle taşınıyor. Bakanlıktan olumlu yanıt geleceğine dair ne benim ne de vatandaşın umudu kalmadı. Velilerin devlete olan güveni sarsılıyor. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde tasarrufa gidilmesini doğru bulmuyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde okullarına ulaştırılmasını istiyoruz” dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER