SİTE SAĞ REKLAM ALANI

TEMİZ MAVİ DENİZ ŞENLİĞİ ALİAĞA'DA YAPILDI

Aliağa Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen ‘Temiz Mavi Deniz Şenliği'nin bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi.

03 Eylül 2018 12:55 aliaga 395
TEMİZ MAVİ DENİZ ŞENLİĞİ ALİAĞA'DA YAPILDI
Aliağa Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen 'Temiz Mavi Deniz Şenliği'nin bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen gönüllü dalgıçlar Aliağa körfezinde deniz dibi temizliği yaptı. Renkli görüntülerin yaşandığı şenliğe katılan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, dalgıçlarla birlikte denize dalarak deniz temizliğine destek verdi.

Aliağa Belediyesi ve Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği (ALDER) işbirliğinde düzenlenen '3. Aliağa Temiz Mavi Deniz Şenliği' etkinlikleri kapsamında; deniz dibi temizliği, mangalda sucuk ikramı, lokma ikramı ve çocuklara yönelik çeşitli aktiviteler yapıldı.

TÜRKİYE'NİN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDEN GÖNÜLLÜ DALGIÇLAR DESTEK VERDİ
Türkiye'nin birçok şehrinde çevre gönüllülerini, amatör balıkçılarını ve dalış sporcularını Aliağalılar ile bir araya getiren etkinliğe; Çağlarav, APNEA, Seferihisar Dalış Merkezi, Ege Under Water Rugby, Prospearfishing Academy ve Rastgeleav da destek verdi. Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı'ndaki etkinliklere Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, İlçe Jandarma Komutanı Rıfkı Kulaksız, İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zehra Tuba Kabakçıoğlu, Milli Dalgıç Müjdat Turan, Dünya Rekortmeni Sualtı Milli Sporcusu Sertan Aydın ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN SERKAN ACAR, DENİZ DİBİNE DALIP ÇÖP TOPLADI
Gün boyu süren etkinlikler 97 dalgıcın su altına inerek deniz temizliği yapması ile başladı. Balıkçı tekneleri ile denize açılan dalgıçlar, file çuvallar ile topladıkları çöpleri kıyıya çıkarttı. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, dalgıçlarla birlikte denize dalarak denizden çöp topladı. Başkan Serkan Acar'ın yanı sıra Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, İlçe Jandarma Komutanı Rıfkı Kulaksız ve İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş da denize dalarak temizlik çalışmalarına destek oldu. Başkan Serkan Acar, ayrıca balıkçılar tarafından yakalan bir ahtapot balığını da denize bıraktı.

DENİZDEN ÇIKARTILAN ÇÖPLER KIYIDA SERGİLENDİ
Dalgıçların çıkardığı çöpler deniz temizliği konusunda farkındalık oluşturulması için kıyıda sergilendi. Denizden çıkartılan çöpler arasında; demir parçaları, naylon poşetler, plastik eşyalar, araba lastikleri, şişeler, brandalar ve metal kutular ağırlıklı olarak görüldü.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: "TEMEL AMACIMIZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK”
Etkinlikte günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yaptı. Başkan Serkan Acar, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Türk Milleti olarak çok şanslıyız. Üç tarafı denizlerle çevrili vatan topraklarına sahibiz. Güzel bir denize sahip olduğumuz için Aliağalılar olarak da çok şanslıyız. Bu şansımızı iyi kullanıyor muyuz, denizlerimize sahip çıkıyor muyuz. Temiz Mavi Deniz Şenliği kapsamında yaklaşık yüz dalgıcımız denizimizde dip taraması yaparak atıkları denizden çıkarttı. Etkinlikteki temel amacımız insanoğlunun denize vermiş olduğu zararı göstererek farkındalık oluşturmaktı. Beğendiğim bir Kızılderili atasözü der ki, 'Tabiat bizlere dedelerimizden, atalarımızdan miras değildir. Tabiat bize torunlarımızın emanetidir'. Bizlerin bu bilinçle torunlarımıza bırakacağımız tabiata, denize, havaya ve toprağa sahip çıkmamız gerekiyor. Etkinliğimize katılan tüm katılımcılarımıza ve ALDER yönetiminin özverili çalışmalarından ötürü kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

Başkan Serkan Acar'ın konuşmasının ardından gönüllü dalgıçlara verilmek üzere plaket töreni düzenlendi. Plaketler protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

ÇOCUKLAR DOYASIYA EĞLENDİ
Deniz temizliğinin yanı sıra Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı'nda çocuklar için çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi. Animasyon ve boyama etkinlikleri ile keyifli saatler yaşayan çocuklar şişme oyun parklarında eğlencenin doruğuna çıktı. Çocuklarla birlikte boyama etkinliğine katılan Başkan Serkan Acar, miniklerin mutluluğuna da ortak oldu. Katılımcılarına muhteşem bir hafta sonu yaşatan şenlikte, vatandaşlara ücretsiz olarak ekmek arası sucuk ikramı yapıldı. Yine etkinlik süresince ALDER üyeleri tarafından döktürülen lokma vatandaşlara dağıtıldı.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER