SİTE SAĞ REKLAM ALANI

TÜPRAŞ İŞÇİLERİ GENEL MERKEZ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

27 Haziran 2019 17:00 aliaga 390
TÜPRAŞ İŞÇİLERİ GENEL MERKEZ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
Yüzlerce Tüpraş işçisinin toplu iş sözleşmesi süreci yüksek hakem kuruluna giderken Koç Holdingle masada anlaşamayan Petrol-İş üyesi işçiler haklarına sahip çıkmak için ve kazanımlarının geriye götürülmesine karşı Üsküdar'da Koç Holding önünde eylem yaptı.
Petrol-İş ile Tüpraş işvereni arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 18 Ocak 2019 tarihinde başladı. Taraflar arasında gerçekleştirilen 16 oturumda, Tüpraş işvereni 3 yıllık sözleşme, mazeret izinleri ve vardiya sisteminin değiştirilmesi taleplerinde ısrar ederken işçilerin temsilcisi Petrol-İş Sendikası bu ü maddenin kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceğini söyledi. 
Son yapılan görüşmelerde de anlaşma sağlanamayınca dört rafinerinin işçileri İstanbul'da bulunan Koç Holding genel merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 
"İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, "Birlik, Mücadele, Zafer”, "İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, "Hak, Hukuk, Adalet Petrol-İş'le Gelecek”, "İşçi Gülecek, Bacalar Tütecek” sloganlarının yükseldiği alanda, bir an önce tarafların iradesiyle anlaşma koşullarının yaratılması talebi yükseldi.
Koç Holding önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Petrol-İş Genel Merkez yöneticisi Mustafa Mesut Tekik okudu. Tekik "TÜPRAŞ'ta Yüksek Hakem Kurulu'na intikal eden toplu sözleşme sürecinde, geçtiğimiz günlerde tarafların ortak yaklaşımı ile müzakereler üç toplantıyla sürdürülmüştür. Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olan TÜPRAŞ'ta sendikamız bu dönemde müzakerede ısrarcı olmuş ve böylesi önemli ve stratejik bir işletmede sözleşmenin işçi ve işverenler dışında bir başka irade tarafından bağıtlanmasını uygun görmemiştir. Bu tavrımızın sürdüğünü belirtiyor, TÜPRAŞ'ta dört ayrı rafineride 4 bin 300 işçiyi kapsayan sözleşmenin müzakere yoluyla bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak son görüşmelerde, işverenin bir dayatmaya dönüşen üç maddedeki taleplerinin devam ettiğini görmekteyiz. Daha önce de belirttiğimiz üzere, 3 yıllık sözleşme kapsam süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri hususunda duruşumuz bellidir. Bu konularda herhangi bir dayatmayı kabul etmiyor, sendikamız ve işyerimizin hassasiyetlerini gözeterek, kazanımlarımızı pazarlık konusu yaptırmayacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz.” dedi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER