SİTE SAĞ REKLAM ALANI

TÜPRAŞ İŞÇİSİNİN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ KARŞISINDA DURAMAZSINIZ

TÜPRAŞ işverenini uyaran Oktay "Yanınıza kimi alırsanız alın, TÜPRAŞ işçisinin gücünün karşısında duramazsınız. " dedi.

08 Mart 2019 13:02 aliaga 453
TÜPRAŞ İŞÇİSİNİN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ KARŞISINDA DURAMAZSINIZ
DİĞER GÖRSELLER
TÜPRAŞ işverenini uyaran Oktay "Yanınıza kimi alırsanız alın, TÜPRAŞ işçisinin gücünün karşısında duramazsınız. Eğer burada iş barışı, verimli bir üretim istiyorsa bizi muhattap almak zorunda” dedi. 
Petrol-İş Aliağa Şubesi TÜPRAŞ'da devam eden TİS görüşmeleri hakkında işçilere açıklama yaptı. TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi sabah vardiyasında işçileri TİS süreci hakkında bilgilendiren Şube Başkanı Ahmet Oktay "TÜPRAŞ'ta TİS görüşmeleri dört rafineride 4300 işçi ile birlikte yürütülüyor” dedi.
TÜPRAŞ'ın Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini KİPLAS'la yaptığını dile getiren Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay KİPLAS'ı PETKİM'den tanıdıklarını, sendika olarak hiçbir şeyden çekinmeyeceklerini, işverenin de KİPLAS'a güvenmemesi gerektiğini vurguladı.  

VARDİYA SİSTEMİNİ VE TİS SÜRESİNİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ

Daha önceki oturumlarda 44 maddenin geçtiğini dördüncü oturum da ise hiçbir maddenin geçmediğini belirten Oktay "Dört rafineri olarak bu dönemki Toplu İş Sözleşmemizde birlikte hazırlandık. Bugünkü açıklama dört bölgede birlikte gerçekleştiriliyor. İşveren TİS görüşmelerinin 2 yıldan 3 yıla çıkarılmasını istiyor. Vardiya sisteminde değişiklikler yapmak istiyor. Eylül ayında da böyle bir değişikliği bir ünitede dayatmıştı. O zaman da bunun olmayacağını söyleyerek iş bırakma eylemleri gerçekleştirdik. Yine mevcut vardiya sisteminin demode olduğunu söylüyorlar. Burada yıllardır süre gelen bir vardiya sistemi vardır biz bütün sosyal yaşantımızı bu sisteme göre düzenledik. Bu vardiya sistemi bu şekilde devam edecek. Toplu İş Sözleşmesiyle ilgili bir değişikliği dayatmaya devam ederlerse karşılarında TÜPRAŞ işçilerinin örgütlü gücünü görecekler.” dedi. 

ÜCRET FARKLILIKLARI KALDIRILSIN

İşletme primini işverenin gündeme getirip daha sonra sendikanın bunu kabul etmediğini hatırlatan Ahmet Oktay "Şimdi de biz işletme primi sözü vermedik. Ünitelerde açıklama yaptınız. İşletme primi talebimiz var. Bu talebin de geçmesini istiyoruz. Ayrıca aynı işi yapan aynı yıllarda işe giren işçilerin arasından ücret farklılığı olmaması gerektiğini söylüyoruz. 2019'un Ekim ayında işbaşı yapan ve 2019 yılının Ocak ayında işbaşı yapan arkadaşlarımızın ücretleri arasında farklı bir politika izleyemezsiniz. Güvenlik işçilerinin ücret farklılığının sona erdirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

KRİZ EN ÇOK İŞÇİLERİ ETKİLİYOR

TÜPRAŞ'ın kriz sürecinde Türkiye'de en çok kar eden firmalardan biri olduğuna dikkat çeken Petrol-İŞ Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay "Kriz en çok biz işçilerin alım gücünü etkiliyor. Maaşlarımız yükselen enflasyon rakamları karşısında eriyor. İnsanca yaşam süreceğimiz bir ücret artışı talep ediyoruz. Bizim emeğimizle kar elde ediyorlarsa bizlerin hakkı olan ücreti de bize verecekler” dedi. 

TÜPRAŞ İŞÇİSİNİN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ KARŞISINDA DURAMAZSINIZ
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER