SİTE SAĞ REKLAM ALANI

TÜPRAŞ İŞVERENİ KAMUOYUNU YANILTMAKTAN VAZGEÇMELİDİR

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

20 Mayıs 2019 19:39 aliaga 280
TÜPRAŞ İŞVERENİ KAMUOYUNU YANILTMAKTAN VAZGEÇMELİDİR
TÜPRAŞ'ta tıkanan TİS görüşmelerinin ardından basına açıklama yapan TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu'na Petrol-İş Genel Merkezi'nden cevap geldi. Sendika "TÜPRAŞ yalan beyanlarla yönetilecek bir kuruluş değildir. İşveren kamuoyunu yanıltmaktan vazgeçmelidir” dedi.
Geçtiğimiz günlerde TÜPRAŞ'taki TİS süreci ve işçilerin eylemleri hakkında kimi basın kuruluşlarına açıklama yapan TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu'nun açıklamalarına, Petrol-İş Sendikası Genel Merkez'inden tepki açıklaması geldi. 
Yelmenoğlu'nun işçilerin maaşları ve zam talepleri hakkında verdiği rakamların doğru olmadığını dile getiren TÜPRAŞ işyerinde örgütlü Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi "Genel Müdür'ün açıklamalarında iddia ettiği üzere tüm üyelerimiz asgari ücretin 5.2 katı olan 10 bin TL'nin üzerinde ücret alıyorsa, sözleşmede sıfır zamma dahi razı olabiliriz. Fakat müzakere sürecinde gerçek sorun ücret maddeleri değildir. Bunu en iyi TÜPRAŞ işvereni bilmektedir. İşveren, müzakere masasını üyelerimizin kazanılmış haklarını gasp etmek için üç idari madde ile kilitlemektedir. İşveren bu tavrıyla, en başta ülkemizin en önemli sanayi kuruluşu olan TÜPRAŞ'a zarar verdiğini bilmelidir.” dedi. 
"SÖZ KONUSU BEYANLAR DOĞRU DEĞİLDİR”
TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu'nun işçilerin asgari ücretin 5.2 katı maaş aldıklarını ve toplu sözleşme masasında yüzde 75 oranında zam talebinde bulunduğu ayrıca sözleşmelerde konu olan 3 maddenin iddia edilenin aksine şirketin çalışma düzeninin tesisi ile ilgili olduğuna dair beyanlarına da yanıt veren Sendika Genel Merkezi "Söz konusu açıklamadaki beyanlar doğru değildir, yalanlarla TÜPRAŞ işçisinin haklı ve meşru mücadelesi karalanmak istenmekte, halkımız ile Petrol-İş üyeleri karşı karşıya getirilmeye çalışılmaktadır. Sermayeyi temsil eden örgütlerin eğilimlerini de temsil ettiğini düşündüğümüz bu açıklamalar, aynı zamanda sendikamıza ve üyelerimize bir tehdit niteliği taşımaktadır. Sayın Yelmenoğlu'nun açıklamasında "tümüyle şirketimizin en temel hakkı olan çalışma düzeninin tesisi” ile ilgili dediği üç madde, TÜPRAŞ işçisinin pazarlık yapmayacağı ve değişmesine izin vermeyeceği üç maddedir. TÜPRAŞ işvereni, başından bu yana 3 yıllık sözleşme, vardiya sisteminin değiştirilmesi ve mazeret izinleri konusunu müzakereler için bir ön koşul olarak dayatmaktadır. İşveren bu üç madde üzerinden TÜPRAŞ'ta tüm çalışma düzenini değiştirmeyi hedeflemekte ve işçinin en temel hak ve kazanımlarına saldırmaktadır. TÜPRAŞ işçisi ise buna karşılık, en temel kazanımlarını yaptığı uyarı eylemleriyle savunmaktadır.” İfadelerine yer verildi. 
"KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI PAZARLIK KONUSU YAPMAYACAĞIZ”
TÜPRAŞ işçilerinin mücadelesini sürdüreceğini dile getiren Sendika ""Sözleşme sürecinde üç idari madde işçinin pazarlık yapmayacağı ve geri adım atmayacağı konulardır. Bu konularda dayatmalarına devam ederek sürecin YHK'ya taşınmasını hesap eden işveren, süreçte bundan sonra yaşanacak gelişmelerin asıl sorumlusu olacaktır. Ayrıca, Genel Müdür'ün haddini aşarak, sendikamızın iradesine ve vereceği kararlara bu tür açıklamalarla müdahale etmesi, üyelerimize bu şekilde mesaj vermesi tarafımızca asla kabul edilemez. Sendikamızın iradesi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da on binlerce üyemiz ve TÜPRAŞ'ta çalışanların talepleri doğrultusunda şekillenecektir. TÜPRAŞ işçisi önümüzdeki kısa süre içerisinde hakkını ve hukukunu korumak için tüketimden gelen gücümüz dahil tüm haklı ve meşru mücadele biçimlerine başvuracak ve nihayetinde üretimden gelen gücünü kullanacaktır. TÜPRAŞ'ta dört rafinerideki işçiler, şubelerimiz ve genel merkezimiz tek vücut halinde birlik ve beraberlik içerisinde mücadelesini yükselterek sürdürecektir. Petrol-İş'in 40 bin üyesi, TÜPRAŞ'taki kardeşlerinin yanında olacaktır. İşveren bu üç maddedeki dayatmalarından vazgeçmeli, sözleşme taraflarca bağıtlanmalıdır! TÜPRAŞ'ta kazanılmış haklarımızı pazarlık konusu yaptırmayacağız, asla geri adım atmayacağız. YHK tehdidine boyun eğmeyeceğiz! Haklıyız, kazanacağız!”dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER