SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ULAŞIM VE EĞİTİM EN BÜYÜK ENGEL

3 Aralık Dünya Engeliler Günü dolayısıyla Aliağa Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Erdemir ile engelli vatandaşların yaşadıkları sorunlar üzerine konuştuk.

03 Aralık 2018 17:49 aliaga 465
ULAŞIM VE EĞİTİM EN BÜYÜK ENGEL
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla görüştüğümüz Aliağa Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Erdemir Aliağa'da yaşayan engelli vatandaşların en önemli sorununun ulaşım olduğunu vurguladı.

"Toplu taşıma engelli kullanımına göre düzenlenmeli”
Kent içi ulaşımda toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olmasının yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatan İbrahim Erdemir "Ulaşım bizim için çok büyük bir engel. Toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi ve ücretsiz faydalanmamız yasal bir zorunluluk. Aliağa'da ikisi de uygulanmıyor. Araçlarınbize uygun olması çok önemli. Ayrıca Aliağa'da kaldırımlar dar ve engelli rampaları kimi yerlerde yok kimi yerlerde ise önüne araç park edilebiliyor. Engelli vatandaşların kaldırımlara geçişini kolaylaştıran rampalarının önüne araçlarını park ettikleri zaman kısa mesafede gideceğimiz yere başka yollardan dolaşmak zorunda kalıyoruz. Basit bir problemmiş gibi görünebilir ancak manuel sandalyelerde ekstra yorgunluğa sebep olurken akülü araçlarımızın da şarjının az olduğu zamanlarda yolda kalma gibi sorunlar yaşayabiliyoruz.” dedi.

Toplu ulaşım araçlarıyla ilgili sorunun bir türlü aşılamadığını vurgulayan Erdemir "İster özel isterse belediyeye ait araçlar olsun, dokuz yolcu üzerinde olan tüm araçlarda engellilerin kullanabileceği şekle getirilmesi yasal bir zorunluluk. Uymayanlar hakkında denetimlerin yapılması ve cezai işlem uygulanması gerekiyor. Herkesin engelli aracı yok. Yukarıdan Yeni Mahalle'den, Siteler Mahallesi'nden bir engelli vatandaşın şehir merkezine ulaşması çok zor. Şoförler Odası ve Belediye Başkanımız ile gerekli görüşmeleri yaptık ancak toplu taşıma araçları Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olduğu için sonuç alamıyoruz.” şeklinde konuştu.

"Engellilerin meslek edinebileceği merkezlere ihtiyacı var”
Bir diğer önemli probleminde eğitim alanında yaşanan eksiklikler olduğunu dile getiren Başkan İbrahim Erdemir "Aliağa'da her türlü düzeyde engelliye eğitim verebilecek bir merkeze ihtiyacımız var. Bir de engelli vatandaşlarımızın meslek edinmesini sağlayacak kurslara ve eğitim kurumlarına ihtiyacımız var. Engelliler Meslek Okulu'nun oluşturulması gerekiyor. Emiralem'de bunun güzel bir örneği var.” dedi.

Aliağa'da Milli Eğitim'e bağlı Çaltılıdere Zihinsel Engelliler İş Uygulama Merkezi'nin olduğunu aktaran Erdemir, "Özellikle Çaltılıdere'deki merkezde 16 yaş altındaki ağır ve orta düzey engellilere eğitim hizmeti veriliyor. Oysa Aliağa'nın önemli ihtiyaçlarından birisi, 16 yaş üzerindeki zihinsel engellilere eğitim verecek bir kurum yok. Biz açtığımız kurslarla bu alanda çalışma yapmaya devam ediyoruz. Ancakçocukların ömürleri boyunca korunmasına yönelik bir merkez gerekiyor.” ifadelerinde bulundu.

"Halk Eğitim Kurslarının açılmasını istiyoruz”
Eğitim alanında bu yıl yaşanan sıkıntılardan bir diğerinin de halk eğitim merkezlerinde açılması gereken kurslarının yeni prosedür ile açılamaması olduğunu belirten İbrahim Erdemir "64 tane kursiyerle üç farklı dalda kurs veriyoruz.Bu yıl halk eğitim kursları açılmadı. Zihinsel engellilerin katılacağı kurslarda Usta Eğiticinin yanında bir de özel eğitici istiyorlar. Türkiye'de de bu sayı yetersiz. Bu seneki halk eğitimin mevzuatında bir eksiklik var. Daha önce seksen saatlik kurslarla sertifika alanlar özel eğitmen olabiliyordu. Şimdi böyle bir açık var. Buca'daki Halk Eğitim Müdürü bu konuda insiyatif kullanabilirken Aliağa'da bunu yapamıyorlar. Oysa ki, ğitim kurumununtalep edilen kursla ilgili eğiticiyi de bulması gerekiyor. Bu konuyla ilgili Aliağa Kaymakamı ile bunu görüştük. İnisiyatifi kendi üzerine aldı. Engellilere pozitif ayrımcılık uygulanmasına yönelik yasal düzenlemelerden faydalanarak eğitmen sağlanması yönünde görüşmelerimiz devam edecek.” dedi.

Engellilerin rapor alımından, bürokratik işlemlere kadar birçok konuda zorluklar yaşadıklarının altını çizen Aliağa Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Erdemir "Ulaşım ve eğitim alanındaki sıkıntılarının çözümü için hem belediye hem de Kaymakamlık ile görüşmelerimiz sürüyor. Aliağa Engelliler Derneği olarak burada yaşayan bedensel ve zihinsel engelli vatandaşlarımız ve onların aileleri için çalışmaya devam edeceğiz. Önemli olan engelli olma ihtimallerini ortadan kaldırmak. Ülkemizde gerekli eğitim in verilmesini ve tedbirler alınmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER