SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BARIŞ SAVUNUCULARINDAN DOSTLUK ÖRNEĞİ

Ege Barış ve İletişim Derneği Yunanistan'da yaşanan yangın felaketinin ardından dayanışma dileklerini iletmek üzere Midilli adasında ziyaretler gerçekleştirdi.

03 Ekim 2018 13:08 bergama 320
BARIŞ SAVUNUCULARINDAN DOSTLUK ÖRNEĞİ
Ege'de barışı güçlendirmek, iki toplum arasında sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla 2003 yılında Dikili'nin önceki dönem Belediye Başkanı Osman Özgüven öncülünde kurulan Ege Barış ve İletişim Derneği, Midilli Belediye Başkanı Stratis Pallis ve arkadaşlarınca benzer amaçlarla kurulan Siniparksy Derneği'ni ziyaret etti. Ziyarete Ege Barış ve İletişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tanık, önceki dönem Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, derneğin Genel Sekreteri Zeynep Altıok, sayman ve önceki dönem Didim Belediye Başkanı Mehmet Soysalan, yönetim kurulu üyeleri Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç katıldı. Türkiye'den gelen heyeti Siniparksy yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

İKİ BARIŞ DERNEĞİ HEDEFLERİ ORTAKLAŞTIRDI

Yapılan toplantıda Türkiye'den giden heyet ilk olarak taziye dileklerini sürdü. Dayanışma tekliflerinin zaman geçtikçe azalmadan sürdürülmesi için de bir dizi öneri sundu. Rehabilitasyon sürecinde yapılabileceklerin görüşüldüğü buluşmada Ege ve dünya barışı için çalışmalar yürüten iki dernek iki yakanın ortak sorunları üzerinde de görüş alış verişinde bulundu. İzmir ve Ege kıyılarından Midilli'ye geçiş, göç süreçleri, Midilli'de bulunan göçmenlerin konum ve ihtiyaçları hakkında görüşüldü. Ayrıca iki ülke halkları arasında bu iki derneğin ortak katkılarıyla başlayan sıcak ilişkilerin kalıcı ve sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak barış ana ekseninde planlanabilecek kültür ve sanat içerikli projeler değerlendirildi.

MİDİLLİ BELEDİYE BAŞKANI'NA ZİYARET

Bülent Tanık başkanlığındaki heyet Siniparksy yönetimi ile gerçekleştirdiği toplantının ardından Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos'u da makamında ziyaret etti. Yangın felaketi ile ilgili taziye dileklerinin iletildiği, dayanışma ve paylaşım amaçlı önerilerin sunulduğu nezaket ziyaretinde Midilli'de ki dernek yöneticileri ile birlikte Ege'de kalıcı bir barış ortamının korunması ve toplumlar arası ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılması vurgulandı. Bu yönde dernekler ve sivil topluluklar düzeyinde geliştirilecek programların yerel yönetimlerce de desteklenmesinin ve belediyelerin barışçı toplumsal hareketlere öncülük yapmasının çok önemli ve değerli olduğu vurgulandı.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER