SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BAŞKAN KOŞTU İLK DÖRT AYI DEĞERLENDİRDİ

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu göreve geldiği ilk dört aylık süreci basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda değerlendirdi.

07 Ağustos 2019 16:53 bergama 718
BAŞKAN KOŞTU İLK DÖRT AYI DEĞERLENDİRDİ
Basın mensupları ile bir toplantı gerçekleştiren Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu 31 Mart seçim sonuçlarını değerlendirerek başladığı konuşmasında "Cumhur İttifakı 31 Mart yerel seçimlerinde Bergama'da önemli bir başarıya imza attı. Geçtiğimiz seçimlerle bu seçimler arasında sonuçları bakımından önemli bir fark var. Bu sonucun karşılığında oy veren hemşehrilerimiz verdikleri oyun karşılığını bekliyorlar. Bizim söz verdiğimiz konular vardı. Vaat ettiğimiz projelerin somut karşılıkları bekleniyor ancak bu projeler hemen hayata geçirilebilinecek projeler değil. Bir yemeği dahi hazırlarken bir buçuk saat mutfakta geçiyor ancak yemeği 15 dakikada bitiriyorsunuz. Biz şu an hazırlıkları tamamlama aşamasındayız.” dedi. 
ALT YAPI ÇALIŞMALARI ÖNCELİKLİ FAALİYETLERİMİZ ARASINDA 
Alt yapı çalışmalarının öncelik arz ettiğini dile getiren Başkan Koştu "Bergama'da yapılacak işleri öncelik sıralamasına göre belirliyoruz. Şehrin alt yapısıyla ilgili çalışmalarımız bu öncelikte geliyor. Vatandaşlarımız önce yollarımızın düzenlenmesini talep ediyor. Doğalgaz çalışmalarımız göreve gelir gelmez başladı. Telekominasyon ile ilgili alt yapı çalışmalarımız başladı. Fiber optik kablolarının döşenmesi için gerekli girişimlerimizi yaptık. İZSU yetkilileriyle görüşmelerimizi yaptık, taleplerimizi büyükşehir belediye başkanımızı da ilettik. Planlamaların koordinasyonlu bir şekilde yapılması için görüştük. Bu alt yapı çalışmalarımız bittikten sonra yıllardır Bergamalıların en büyük çilesi haline gelen yolları düzenleyecek, kaldırımları yenileyecek, şehrin ışıklandırmalarını yapacağız. Bergama'nın şanına şöhretine yarışır çalışmalarımızı tamamlayacağız.” diye konuştu. 
İSTİHDAM PROBLEMİNİ ÇÖZECEĞİZ
Belediye başkanlığı görevine zor bir dönemde başladığını aktaran Hakan Koştu "Bir diğer öncelikli konumuz da İstihdam problemi. Zor bir dönemde göreve başladık. Genel ekonomi anlamında ülke ve belediyemiz olarak tedbir aldığımız bir süreçten geçiyoruz. Devir aldığımız belediye bütçemizin bir kısmı harcanmış bir kısmı da harcanmak için bekleyen işler için bekliyor. Stratejik planımızı uygulamak için bütçemizi kullanacağız. Önümüzdeki yol haritamızda yapacağımız yatırımları stratejik planımızın belediye meclisinden alacağı onay sonrasında geri kalan dört buçuk yılda gerçekleştireceğiz. Bölgemizin en önemli sorunlarından işsizlik ile söz verdiğimiz gibi mücadele ediyoruz. İşsizliğin çözümü için adeta yatırımcı avına çıkacak ve belediye olarak yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacağız. Gelen yatırımcı kim olursa olsun iyi dinleyerek yatırımcılara güven veren çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bilimsel veriler ışığında bir denge politikası izleyeceğiz. Dünya markalarına üretim yapan büyük firmalardan birisi, 800 kişilik istihdam kapasitesiyle Sümerbank Tekstil Fabrikası'nda üretime başlayacak.” dedi. 
ŞEHRİN SİLUETİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ 
Seçim sürecinde vaat ettikleri projeler için dört aylık sürede Ankara'da bakanlarla temaslarda bulunduğunu dile getiren Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu "Şehrin hem trafik hem de otopark sorununu ortadan kaldıracak olduğumuz bir şehir meydanı projemiz var. Şehir stadyumunun olduğu yerde yapacağımız projemizle alt katını otopark olarak kullanacağız, üstünü ise bir millet bahçesi haline getireceğiz. Bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile gerekli görüşmeleri yaptık. Bayramdan sonra da Gençlik ve Spor bakanlığımız ile görüşerek, üniversitelerden de alacağımız katkılarla projemizi hayata geçireceğiz. Her kurum üzerine düşen görevi yerine getiriyor.” Dedi. 
KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİMİZ ARTACAK
Şehir stadyumunun da yeniden inşa edilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığının altını çizen Başkan Koştu, Bergama turizminin gelişmesi için proje çalışmalarının tam gaz devam ettiğini belirtti. Koştu "Yeni bir restorasyon hamlesi planlıyoruz. Kaynak arayışımızda sona gelindi. Bu beş yıl içerisinde yapacağımız restorasyon çalışmalarımızla şehrin siluetini değiştireceğiz. Turizm bakanımızla yapacağımız görüşmeler ve üniversitelerden alacağımız teknik destek ile Bergama'nın turizm yüzünü geliştireceğiz. Ayrıca kültür ve sanat etkinliklerimizi geleneksel kermesimiz ve yeni projeler ile sürdüreceğiz. 83'üncüsünü düzenlediğimiz kermesimiz hem esnaftan hem de katılımcılardan tam not aldı. Göreve gelir gelmez gerçekleştirdiğimiz bir diğer organizasyon ise en son 49 yıl önce gerçekleştirilen yağlı güreşlerimizdi. Bu gibi faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. ” diye konuştu. 
TOKİ'DE VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK 
Söz verilen bir diğer önemli konunun TOKİ çalışmaları olduğunu hatırlatan Hakan Koştu, "Özellikle son 10 yılda çok vakit kaybetmiş olan Bergama için, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren, sosyal medya ve basın aracılığı ile ilçemizin tanıtımına ve halkımızın tüm hizmet ve çalışmalarımızdan haberdar olmasına dikkat ettik. Bu kısa sürede, seçimlerden önce sözünü verdiğimiz birçok projede ciddi mesafeler kat ettik. Bunlardan biri TOKİ konutları. Halkımızın haklı beklentilerinden olan TOKİ konutlarında geçtiğimiz haftalarda hak sahipleri belirlendi. İlk etapta 293 vatandaşımızın yararlanacağı TOKİ inşaatları etap etap devam edecek. Yenisinin yapılması için Ankara'da gerekli başvuruları gerçekleştirdik” dedi. 
"İZBAN VE ÇANDARLI LİMANI'NIN TAKİPÇİSİYİZ”
İZBAN ve Çandarlı limanı konusunda bakanlar düzeyinde görüşmelerin gerçekleştirildiğini belirten Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu "Bölgemizin kalkınmasında çok önemli olan İzban, Kuzey Ege Çandarlı Limanı ve İzmir-İstanbul Yolu ile ilgili çalışmaları yakından izliyor, hükümetimizin verdiği destek sayesinde kısa sürede bu devasa projelerin tamamlanacağına inanıyoruz. Otoyol çalışmalarının da en kötü ihtimalle Aralık ayında sonlanacak bu şekilde İzmir ve Bergama arasında gerekli olan ulaşım ağı oluşturulacak. Çevre yollarımızın tamamlanması için gerekli görüşmeleri yaptık. Önümüzdeki günlerde bu konuda sürpriz açıklamalarımız olacak. Kozak Çevre yolu ilk etabının Bergama'dan başlamasını sağlayacağız.” diye konuştu. 
"KOZAK İÇİN SEFERBER OLDUK”
KOZAK Yaylası için bölge halkının taleplerine bakanlık düzeyinde özen gösterildiğini söyleyen Koştu "Kozak yöresindeki çam fıstığı rekolte düşüklüğü sorunu için kalabalık bir heyet ile Ankara'ya giderek başta Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere yetkililerle görüşme sağladık. Kozaklı hemşerilerimizin bu çok önemli sorunlarının çözümü için yapılan çalışmaları yakından takip ediyoruz. Ayrıca, bölgemizde kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yer tespiti çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Üniversiteler ile halkı bir araya getiren çalışmalarımızı da gerçekleştirdik.” dedi. 
Bakırçay'ın temizlenmesinin seçim vaatleri içerisinde olduğunu dile getiren Başkan Koştu yıllardır kangren olmuş bu sorunun çözülmesi için çalışmaların başladığını belirtti. Tarımın ilerlemesi için adım atmaya devam edeceklerini söyledi. 
Bergama Kültür Merkezi esnafı ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, sanayi esnafı ile de yaptıkları görüşmelerin ardından proje çalışmalarına başladıklarını dile getirdi. Ayrıca, Güneş Enerji Santrali hakkında kaynak çalışmalarının yapıldığını, planlama eksikliklerinin giderilmesi ile bu projenin de hayata geçeceğini söyledi. 
Başkan Koştu seçim vaatlerin içerisinde yer alan hayvan barınakları, jeotermal kaynaklarının değerlendirilmesi, su kaynaklarının geri dönüşümünü içeren projelerin önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini dile getirdi. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, basın mensuplarının sorularını cevaplandırarak toplantıyı sonlandırdı. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER