SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BERGAMA'YA 40 MİLYON EURO'LUK YATIRIMIN TEMELLERİ ATILDI

LM Wind Power Türkiyede yeni bir rüzgar tirübünü kanat fabrikasını kurmak için Bergama Organize Sanayi Bölgesini seçti.

09 Ağustos 2016 11:19 bergama 2556
BERGAMA'YA 40 MİLYON EURO'LUK YATIRIMIN TEMELLERİ ATILDI
LM Wind Power Türkiyede  yeni bir rüzgar tirübünü kanat fabrikasını kurmak için Bergama Organize Sanayi Bölgesini seçti.
Bergama Ticaret Oadasının öncülüğünde Odanın Tonoz toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısıyla LM Wind Power firmasının yeni kuracağı fabrika hakkında bilgi verildi. Ticaret Odası Başkanı  Fikret Ürper, Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İşadamı Öztüre Holdig Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre, İlçe Kaymakamı Osaman nuri Canatan  ve iş adamları katıldığı basın toplantısında işletme hakkında geniş kapsamlı bilgi verilerek daha sora Sanayi bölgesinde sembolik temel atma töreni gerçekleştirildi.
Dünya standartlarında yüksek teknolojiyle  rüzgar tribün kanadı  üretecek olan firma  17 hektarlık alanda 450 kalifiye eleman çalıştıracak.
BOBSİ yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yurtsever, basın toplantısında yaptığı açıklamasında "Bu Fabrika bizim için çığır açan bir anlaşma. Rekabetin çok kuvvetli olduğu  global pazarda  dünyada öncü firmadan birini  bölgemize getirmiş olmak,  çevreci bir yatırım ile bölgeyi endüstri merkezi haline getirmek sadece Bergamayı değil bölgesel gelişmeyi sağlamış olmak en büyük mutluluğumuzdur"dedi.
LM Wind Pwer Endüstrileşmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Mr. Malefijt ise söz konusu yeni yatırım hakkında şunları söyledi. " Bugün burada yeni fabrikamızın temelini atacağımız için çok büyük mutluluk duyuyorum.  Bölgenin gelişmesi ve yeni iş olanaklarının sağlanması için çalışıyoruz. Bölgenin Jeografik  lojistik anlamda bize sunduğu avantajları ve bu avantaların yanı sıra kayda değer bir yetenek  havuzu olduğunu biliyoruz ve bunlardan faydalanmak istiyoruz. LM Wind Power firma olarak bölge halkıyla bir dayanışma içinde çalışarak üretimlerimizi gerçekleştireceğiz. 2017 Yılının Temmuz ayı ortalarında üretim geçmeyi planlıyoruz. Yıllık kapasitemiz 500 MW olacak ve 2GW üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
Rüzgar tirübünü dizayn edip üreten LM Wind Power firması 14 ülkeden sonra 15 . fabrikasını Bergama`ya kurmuş olacak.
Bergama organize sanayisinde yapılan ve yapılacak olan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan ticaret odası başkanı Fikret Ürper “dünyanın en büyük rüzgârgülü kanat fabrikası, organize sanayimiz alanı içeresine kuruluyor. Bergama ve Dikilide oturan 500`e yakın vatandaşımıza iş imkânı sağlanacaktır. İş başvurusu formları şimdiden hazır” dedi. Bergama organize sanayisinde yapılacak olan LM rüzgârgülü kanat fabrikası ile ilgili görüşlerini açıklayan Fikret Ürper “Organize sanayi bölgemizde ilk adım atıldı. Dünyanın en büyük rüzgârgülü kanat imalatı yapan LM firması 15. Yatırımını da Bergama ilçemizde gerçekleştirdi. 13 Temmuz 2016 tarihinde noterden satış işlemlerini gerçekleştirdiğimiz 174 bin metre karelik alan içerisinde faaliyetlerine ve kazı çalışmalarına başlayan LM firması 1 Temmuz 2017 tarihinde işletmeye açılacaktır. Anlaşma ve sözleşmemiz bu yönden. Bu yıl Ağustos ayı sonuna doğru çalışmalarını bitirecek olan firmanın sözleşme gereği BOSBİ olarak şantiye elektrik ve suyunu vereceğiz. 1 Temmuz 2017 tarihinde de işletmeye hazır hale gelen fabrika için başta elektrik, su, alt yapı, atık su ve benzeri ne ihtiyaçlar varsa bizde vereceğiz.
Bilindiği üzere Bergama organize sanayi 1. Derece teşvik bölgesi olduğu için, yatırımcılar diğer bölgelere gidiyordu. Hükümetin aldığı yenilenebilir enerji sektörüne destek ve teşvik avantajlarını sağlayan 5. Dereceye getirilme kararı ile tüm gözler Bergama`ya döndü. Bir avantajımızda, Bergama`nın güney ve kuzey arasında, özelliklede hizmete girmesi beklenen Çandarlı limanına yakınlığı gözde olmasıdır. LM firması organize sanayi bölgemizde istediği yerde istediği miktarda yer alırken, diğer yatırımcılar ise bölgemizden yer almak için birbirleri ile yarış haline girecekler. Bu da Bergama için büyük bir avantaj, büyük bir şanstır dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER