ÇED SÜRECİNİ DURDURDU

İzmir'in Bergama İlçesi Zeytindağ Mahallesi'ne 1 çimento fabrikası ile 11 ayrı taş ocağı kurmak isteyen Karbeyaz

25 Nisan 2016 22:28 bergama 1207
ÇED SÜRECİNİ DURDURDU
İzmir`in Bergama İlçesi Zeytindağ Mahallesi`ne 1 çimento fabrikası ile 11 ayrı taş ocağı kurmak isteyen Karbeyaz Çimento Madenciliğin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirilmesi) başvurusu, Bergama Belediyesi`nin itirazı sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından geri döndü. Başkan Gönenç; “Halkımızın sağlığını, doğamızı, geleceğimizi karartacak ve riske atacak girişimlere asla müsaade etmeyiz, etmemeliyiz” dedi.
Yöre halkının geçimini çoğunlukla tarım ve zeytincilikten sağladığı Zeytindağ`da yapılmak istenilen çimento fabrikası ve bu tesise ham madde sağlamak için açılacak olan 11 ayrı taş ocağına ilişkin 15 Mayıs 2014 tarihinde halkın katılımı toplantısı yapılmış ve bakanlığa sunulmuştu. Bakanlığa sunulmasına müteakip 9 Eylül 2015 tarihinde ise 1`inci İDK (İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu) toplantısı gerçekleştirildi. 
CHP`Lİ BAŞKAN 9 SAYFALIK RAPOR HAZIRLATTI
3 KM SINIRININ İHLAL EDİLDİĞİ BELİRTİLDİ
Yapılacak olan fabrikanın bölgeyi olumsuz etkileyeceğini ve tarıma darbe vuracağını savunan Bergama`nın CHP`li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise duruma tepki gösterdi. Hazırlanan ÇED dosyasına karşı Bergama Belediyesi olarak ÇED değerlendirme raporu hazırlattı. 9 sayfa hazırlanan raporda, Jeolojik Etüt Raporu bulunmadığı, Dere yataklarına hafriyat atılmayacağına dair bilgi verilmediği, ÇED toplantısında halkın proje hakkındaki görüşlerinin yer almadığı gibi bilgilere yer verildi. Raporda buraya neden bu tesisin kurulamayacağı konusunda ayrıca; fabrika alanında zeytin (delice) ağaçlarının olduğu belirtilerek, yönetmeliğe göre 3 km sınırının ihlal edildiği belirtildi. Proje alanının Uluslararası sözleşmeler açısından da değerlendirilmesi istendi.
BELEDİYE`NİN İTİRAZI SONUÇ GETİRDİ, BAKANLIK ÇED SÜRECİNİ DURDURDU
Yapılan başvuru ve Bergama Belediyesi`nce hazırlanan raporlar sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirilmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü kararını, “ÇED yönetmeliğinin 12`inci maddesi (6) bendi gereği ÇED süreci durdurulmuştur” diyerek açıkladı. Açıklanan kararda, `İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları tarafından yapılan incelemede, söz konusu alanın çevresinde 3 km mesafe içinde yoğun olarak zeytin tarımı yapılan araziler bulunduğu, bu nedenle söz konusu tesisin kurulmasının 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkındaki Kanunun 20`inci maddesi açısından uygun bulunmadığı` belirtildi.
TARIM DIŞI ALAN OLARAK GÖSTERİLMİŞ
Bergama Belediye Başkanı CHP`li Mehmet Gönenç, “Bizler her zaman tarıma, halk sağlığına zarar verecek, çocuklarımıza bırakacağımız temiz yaşam alanlarını riske sokacak girişimlere karşıyız. Bu proje insan sağlığına büyük zarar verecek, dere ve yeraltı sularını da kirletecek bir projeydi. Hazırlanan ÇED raporuna baktığımızda ise burada Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü`nün görüşlerine yer verilmemiş. Resmi olmayan verilere dayanılarak bu sahalar tarım dışı alan olarak gösterilmiştir. En önemlisi ise raporda halkın proje ile ilgili görüş ve önerileri yer almamış” dedi. 
SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDEN GİRİŞİMLERE ASLA MÜSAADE ETMEYİZ
ÇED raporunu inceledikten sonra belediye olarak değerlendirme dosyası hazırlayıp bakanlığa sunduklarını belirten Başkan Gönenç; “Halkımızın sağlığını, doğamızı, geleceğimizi karartacak ve riske atacak girişimlere asla müsaade etmeyiz, etmemeliyiz” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER