SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İŞ DÜNYASINDA SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ

Erdem: “Hiçbir iş yapmıyorsanız sosyal medya işi yapın. Oradan bir şeyler üreterek satmak zorunda değilsin.

08 Mart 2016 23:20 bergama 1296
İŞ DÜNYASINDA SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ
Bergama Ticaret Odası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimcilik, İşletme ve İktisat Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığı ile odamız üyeleri ve yanında çalışanlara yönelik düzenlenen `Yönetim Geliştirme` programlarının üçüncüsü olan `Sosyal Medya ve İş Sektörü atölyesi` konulu eğitim, Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimcilik İşletme ve Ekonomi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Sabri Erdem`in sunumuyla gerçekleşti. Bergama Vergi Dairesi Müdür vekili Şenay Pınargözü eğitime misafir olarak katıldı. Sosyal medyanın iş sektörlerinin ve pazarlamanın üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu ifade eden

Erdem: “Hiçbir iş yapmıyorsanız sosyal medya işi yapın. Oradan bir şeyler üreterek satmak zorunda değilsin.
Bilgiyi toplayarak bu bilgiye ihtiyacı olana satabilirsiniz. Şimdilerde gördüğümüz hemen her büyük firmanın facebook hesabı var. Aktif müşteri profilini buradan da görebilirsiniz aslında. Örneğin bu hesaptaki bir firmanın sayfasını yada ürününü beğenen bir kimse ya o firmadan o ürünü almıştır yada alacaktır. Çünkü bir kimse bir gönderiyi durduk yere
beğenmez ya kendinde vardır yada alacaktır” dedi. Spotify (müzik sektöründe), netflix (film sektöründe) gibi yeni çıkan internet üzerinden oluşturulan djital pazarların yeni iş modelleri olduğunu söyleyen Erdem: “ilk önce insanlara ücretsiz olarak tüm müziklerin dinlenebileceği Spotify adında bir site çıkardılar sonrasında müzik yapımcıları bu şirkete dava açarak ücretsizi ortadan kaldırdılar ve ücretli olarak yeniden başlattılar. Aynı şekilde film sektöründe de bu oldu. Yani yeni bir iş sektörü ortaya çıktı ve çok geniş bir kullanıcı kitlesine daha kolay ulaşıldı” dedi.

Ocak ayında oluşturulmuş 2016 yılı dünyada sosyal medya verilerinden oluşan sunumunu anlatan
Erdem; her büyük şirketin sosyal medyada mutlaka bir hesabı olması gerektiğine dikkat çekerek şu sözlerle sunumunu sonlandırdı: “BP Meksika Körfezinde gerçekleşen petrol kazası nedeniyle 40 milyon dolarlık zarara uğradı. Ancak tek sorunu bu değildi. Sosyal medyada oluşacak kötü ünü engellemek için tüm şikayetlerin ve sorunların bildirilebileceği bir platform oluşturdu. Bu platformda şikayetlere cevap verirken aynı zamanda kazanın oluştuğu bölgede yapılan düzeltme çalışmalarını yayınladı ve böylece daha da büyük sorunlara yol açılmasını engellemiş oldu. Bu nedenle her firma sosyal medyanın gücüne önem vermeli ve buna göre strateji oluşturmalı” dedi. 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER