SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KADINA ŞİDDET PROTESTO EDİLDİ

25 Kasım "Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü"nde , kadına yönelik şiddeti protesto ederek basın açıklaması gerçekleştirdi.

26 Kasım 2018 13:00 bergama 149
KADINA ŞİDDET PROTESTO EDİLDİ
Bergama Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi , 25 Kasım "Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü"nde , kadına yönelik şiddeti protesto ederek basın açıklaması gerçekleştirdi.
Bergama Kültür Merkezi'nde Bergama Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularının sergilediği dramatizasyon ile başlayan açıklamada Belediye Meclis üyesi Serpil Güler günün önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Açıklamaya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve Bergamalı kadınlar da destek verdi.

Açıklamada, "Türkiye'de kadınlar açıkça cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa uğruyor. Eğitim olanaklarından yoksun bırakılıyor, erken yaşta evlendiriliyor, aile içi cinsel ve fiziki şiddete maruz kalıyor. Çalışan kadınlar ucuz emek olarak adeta köle gibi çalıştırılırken, yüksek maaşlı işlerde çalışmaları engelleniyor, hem kamuda hem özel sektörde yönetici pozisyonlara geçme hakları gasp ediliyor.

Eğer bir ülke, nüfusunun yarısına aktif ayrımcılık yapıyor, haklarını gasp ediyor, onların sosyal yaşama katılmalarını engelliyor, onların üretici güçlerini ve yaratıcılığını baskı altında tutuyorsa gelişemez. Şunu bilmeliyiz ki daha özgür, daha adil bir Türkiye hayalini gerçekleştirmenin yolu, önce ve mutlaka kadınların haklarını teslim etmekten geçiyor. Buradan tekrar ediyorum. Korkmuyoruz, yılmıyoruz. Kadınlara karşı yapılan ayrımcılığa hep birlikte hayır diyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın sonunda Bergamalı kadınlar üzerinde şiddet yoluyla cinayete kurban gitmiş kadınların isimlerinin yazdığı mor renkli balonları gökyüzüne bıraktı.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER