SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Serbest Bölge Bergama'da 20 Bin Kişiye İş Sağlayacak

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

12 Şubat 2019 16:34 bergama 319
Serbest Bölge Bergama'da 20 Bin Kişiye İş Sağlayacak
Bergama Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Hakan Koştu; Yuntdağ bölgesinde yaptığı seçim gezileri sırasında seçmenlere seslenerek, Bergama Aşağıkırıklar'da hazineye devredilen mera alanına kurulacak olan Batı Anadolu Serbest Bölge'de 20 bin kişiye istihdam sağlayacağını, Bergama Nüfusunun ise en az 400 bine ulaşacağını açıkladı.

Kısa adı (BASBÖ) olan Batı Anadolu Serbest Bölgesin kurulma çalışmaları hakkında seçmenlere geniş bilgiler veren Bergama Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Hakan Koştu; konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu. "Daha önce Ekonomi Bakanlığı yapmış, şu an ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız olan Sayın Nihat Zeybekçi ve Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi-ESBAŞ arasında, Batı Anadolu Serbest Bölgesinin kurulması ve işletilmesine yönelik bir ön protokol imzalanması gerçekleştirilmiştir.

Nihat Zeybekçi tarafından bizzat 3 Ekim 2018 tarihinde yapılmış bu protokol'de ESBAŞ CEO'su Dr. Faruk Güler, ESBAŞ'ın serbest bölge kurup işletme konusundaki başarılı çalışmalarına Batı Anadolu Serbest Bölgesinde de aynen devam edeceğini belirtilmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı. "Bizim için Serbest Bölge demek Türkiye için ihracat, büyüme, refah ve en önemlisi istihdam demektir. Türkiye'de 18 serbest bölgede çalışan 3 kişiden biri Ege Serbest Bölgesindedir. 37 şehrimizin ihracatının toplamı kadar ihracatımız bulunmaktadır. En fazla ihracat yapan onuncu şehiriz gibiyiz. Bölgedeki firmalar İzmir'in ihracat toplamının %22'si, Ege Bölgesinin toplam ihracatının da %11'i kadar ihracat gerçekleştiriyor. İhracatımızın kg değeri 8,58 USD. Almanya'nın ihracatının ortalama değeri ise 3,5 USD. Yani Ege Serbest Bölgesinde yüksek katma değerli ürünler üretiliyor” açıklamasında bulunmuştur" dediğini hatırlattı.

20 Bin kişiye iş kapısı açılacak

Bergama Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Hakan Koştu; Yeni kurulacak Serbest Bölgenin kurulmasıyla birlikte 20.000 civarında insanımıza iş kapısı olacak. Burada yapılacak yatırımlar başta Bergama olmak üzere Ege Bölgesinin gelişimine de katkı sağlayacaktır. Örnek olarak bu Gaziemir'de böyle gelişti, Bergama'da da böyle olacaktır. Batı Anadolu Serbest Bölgesinde de Ege Serbest Bölgesinde olduğu gibi bilgi ve teknoloji içeren, yüksek katma değerli ürünler üreten yatırımcılara yer verilecek.

Türkiye'mizin daha çok gelişmesi Refahımızı daha çok artması için bu tür yatırımlara ihtiyacımız var. Biz, şehrimize yatırımcı çekmeye, ülkemizin kalkınmasına, işsizliğe çare olmaya, refahı daha çok arttırmaya bunun için de yatırımcılarımızın önünü açmaya talibiz. Sayın ESBAŞ CEO'su Dr. Faruk Güler'e Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi bu işi birlikte yapabilecekleri için ön protokol imzalanmıştır. Belediye olarak biz görevi devraldığımızda hükumetimizin her tür imkanıyla Serbest Bölgenin acilen tamamlanması için var gücümüzle çalışacağız" dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER