SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI KORUDAĞ

HEDEF HER TÜRE BAŞKA BİR MARKA

04 Şubat 2018 21:12 bergama 674
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI KORUDAĞ
Türkiye'de madencilik ve limancılık sektörlerinin önde gelen firmalarından olan “İPM Grubu” yeni bir sektörde dev yatırım gerçekleştirdi. İş dünyasının yakından tanıdığı “İper Ailesi”nin üçüncü kuşak temsilcisi Alican İper, Korudağ Zeytin Çiftliği'ni kurdu. Yeni şirket ilk markası “Harvena” ile zeytinyağında bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor

Doğaya artı değer katacak bir sektöre yatırım yapma fikrinden yola çıkarak, muhteşem doğası ve Çandarlı Körfezi'nden gelen tertemiz havasıyla denizden 240 metre yükseklikte zeytine hayat veren, yemyeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan Zeytindağ Bozköy'de 500 dönüm arazi üzerinde kurulan Korudağ Zeytin Çiftliği'nde bugüne kadar özel olarak üretilen 20 bin zeytin fidanı dikimi gerçekleştirildi.

HEDEF HER TÜRE BAŞKA BİR MARKA

Korudağ'da yetiştirilen her türün ayrı bir marka ile piyasada olacağını ve satışa sundukları ilk markanın Harvena olduğunu dile getiren Alican İper, “Harvena'dan 5 yıl içinde 100 bin şişe üretmeyi hedefliyoruz. İlerleyen süreçte farklı zeytin türlerinden elde edeceğimiz yağları da Korudağ Zeytin Çiftliği şemsiyesi altında farklı markalarla tüketicilerin beğenisine sunmayı, ürünlerimizi satacağımız mağazalar kurmayı hedefliyoruz. Bir başka planımız da yurtdışı pazarlar. Dünyanın birçok yerinde ticari bağlantılarımız var. Lojistik imkanlarımız güçlü. O nedenle ana hedefimiz dünya zeytinyağı pazarında ülkemizi temsil etmek” dedi. Hasatını gerçekleştirdikleri ağaçlardan elde ettikleri zeytinyağının 0.1 asit olduğunun altını çizen İper, “Modern tarıma uygun olarak tasarlanan çiftlikte sulama ve likit gübreleme işlemlerinin tamamı otomasyon sistemleri vasıtasıyla yapılıyor. Muhtelif bölgelere yerleştirilen pH ölçüm cihazlarından ve tansiyometrelerden gelen günlük veriler doğrultusunda toprağın nemlilik ve tuzluluk oranları incelenerek bitkilerin ihtiyaçlarına yönelik programlar oluşturuluyor. Günlük analizlerin yanı sıra düzenli periyotlarda akredite kuruluşlar tarafından toprak ve su analizleri de gerçekleştiriliyor” şeklinde konuştu.

TÜM MAKİNELER İTALYAN PİERALİSİ

Korudağ Zeytin Çiftliği'nde iki farklı yöntemle zeytinyağı üretimi yaptıklarını vurgulayan İper, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunlardan birincisi soğuk sıkım yöntemi. İtalyan firması Pieralisi tarafından üretilen SPI 111 S model iki fazlı çalışan çevre dostu kontinü sistemle el değmeden soğuk sıkım zeytinyağı üretiyoruz. Diğeri ise ağırlıklı olarak zeytin sütü üretimine yönelik olarak hazırlanmış olan sulu baskı yöntemi. Hasat sonrası elde edilen zeytin meyveleri dalından koparıldıktan sonra 4-6 saat içinde soğuk sıkım kontinü veya 60 yıllık sulu baskı tesislerinde hijyenik koşullarda işlenerek zeytinyağına dönüştürülüyor. Her iki yöntemle üretilen zeytinyağları fermantasyona uğramadan tesisin iklimlendirme alanında bulunan krom dinlenme tanklarına aktarılıyor ve ilk günkü tazelikleri korumaları için azot gazı ilave edilerek hava ile olan temasları kesiliyor. Bir süre uygun koşullarda dinlendirildikten sonra da dolum ünitelerinde paketlenip sofralara hazır hale getiriliyor.”

İLK SATIŞLAR “korudag.com.tr”den

E–ticaretin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken İper, Ocak 2018 itibari ile Korudağ Zeytin Çiftliği'nde üretilen eşsiz lezzetteki zeytinyağlarına dünyanın her yerinden ="http://www.korudag.com.tr" target="" rel="">www.korudag.com.tr adresi üzerinden ulaşılabileceğini belirtti.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER