SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EGEÇEP VE FOÇA FORUM ILIPINAR YANGININA DİKKAT ÇEKTİ

EGEÇEP ve Foça Forum üyeleri Ilıpınar'da meydana gelen yangının canlılara zarar verdiği konusunda uyarılarda bulundu.

09 Nisan 2019 14:48 cevre 622
EGEÇEP VE FOÇA FORUM ILIPINAR YANGININA DİKKAT ÇEKTİ
EGEÇEP ve Foça Forum üyeleri Ilıpınar'da meydana gelen yangının canlılara zarar verdiği konusunda uyarılarda bulundu. Foça Adalet Sarayı önünde bir araya gelen ekolojik yaşam savunucuları "Foça Ilıpınar Gölyüzü Mevkiinde meydana gelen yangının canlılara ve insanlığa verdiği zarara dikkat çekmek için Ege Çevre ve Kültür Platformu(EGEÇEP) ile birlikte Foça Adalet Sarayı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Yangın ormanla çevrili Gölyüzü mevkiinde, termik santral, demir çelik cüruf atıkları ve geri dönüşüm tesisi alanında gerçekleşmiş olup, bölgeden yükselen küller Foça'nın Gencelli, Cumhuriyet, Ilıpınar, Kozbeyli, Aliağa'nın Horozgediği mahallelerine kadar ulaşmıştır. Termik santral, yargı kararları hiçe sayılarak faaliyetlerini sürdürmekte, kanserojen etkisi bilmesine ragmen bölgede curüf bir dağ oluşturmaktadır. Daha öncede bölgede yangılara sebep olarak defalarca canlıların hayatını tehlikeye atmıştır. Bu durum mevcut tesislerin faaliyetlerinde ihmal ve kasıt olduğunu göstermektedir. Halk sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Bu nedenle #ArtıkYeter diyoruz. Halen faaliyetlerine devam eden kirletici endüstri tesisleri canlı hayatına çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır.” dedi. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı, İzmir Valiliği'ni ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarını göreve davet eden EGEÇEP ve Foça Forum üyeleri  "Yeni kirletici faaliyetlere göz yummayın. Mahkeme kararlarına eksiksiz uyun. Hukuksuz termik santraller derhal kapatılsın. Bugünümüz ve geleceğimiz için sesiz kalmayalım; bize dayatılan her türlü kirletici tesise 'Hayır' diyelim; sağlıklı ve dengeli bir yaşamı hep birlikte savunalım.” dedi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER