SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Almanya'da mülteci sorununa ilişkin konuşacak

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Çocuk Hakları ve Mülteci Çocuklar Çalıştayı'na katılacak.

05 Kasım 2018 11:39 dikili 221
Almanya'da mülteci sorununa ilişkin konuşacak
Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Hameln-Pyrmont bölgesinde 8-11 Kasım tarihleri arasında NOW Belediye Başkanları Ağı tarafından düzenlenecek 'Çocuk Hakları ve Mülteci Çocuklar Çalıştayı'na katılacak.

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Ürdün'den İtalya'ya, Lübnan'dan Avusturya'ya, Sırbistan'dan, Almanya'ya kadar mülteci sorunuyla baş başa kalan çok sayıda ülkeden belediye başkanları ile temsilcilerin iştirak edeceği 'Çocuk Hakları ve Mülteci Çocuklar Çalıştayı'na katılarak, mülteci sorununa Dikili ölçekli ilişkin çözüm önerilerini ve belediyecilik uygulamalarını anlatacak.

Mülteci Çocukların Yaşadıkları Sorunlara Çözüm Önerileri

Hameln-Pyrmont Bölgesi Belediye Başkanı Tjark Bartels'in ev sahipliğinde düzenlenecek olan çalıştaya Dikili Belediye Başkan Mustafa Tosun'un yanı sıra Avusturya'dan Marktgemeinde Bernstein Belediye Başkanı Renate Habetler, Neüdörfl Belediye Başkanı Dieter Posch, Sırbistan'dan Sjenica Belediye Başkanı Hazbo Mujovic, Lübnan'dan Naameh Belediye Başkanı Charbel Mattar, Rachaya Alwadi Belediye Başkanı Bassam Dalal, Ürdün'den Greater Ma'an Belediye Başkanı Akram Kreishan, Ramtha Belediye Başkanı Hosain Abu Al Shieh ve İtalya'dan Gioiosa Ionica Kent Meclisi Başkanı Maurizio Zavaglia'nın da katılması, mülteci soruna ilişkin proje ve belediyecilik uygulamalarını anlatması bekleniyor. Başkan Tosun, 8 Kasım ile 11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek programın 9 ve 10 Kasım tarihlerindeki oturumlarında, mülteci çocukların yaşadıkları sorunlara Dikili penceresinden bakarak, düşünce, görüş ve çözüm önerilerine ilişkin bir konuşma yapacak.

Başkan Tosun Tüm Buluşmalara Katıldı

Mülteci sorununun günümüzün en yürek burkan ve acil kalıcı çözüm bulunması gereken sorunların başında geldiğini belirten Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Almanya'nın Hameln-Pyrmont bölgesinde NOW Belediye Başkanları Ağı tarafından düzenlenecek olan çalıştayda ana başlık olarak mülteci çocuklarının yaşadıkları sorunlar ile sosyal uyumu destekleyen çözüm önerilerinin ele alınacağını söyledi. Tosun, NOW Belediye Başkanları Ağı'nın gerçekleştirdiği ilk buluşmadan bu yana tüm buluşmalara katıldığını ve bu buluşmalarda Dikili'yi ve Türkiye'yi, Atatürk'ün, 'Yurtta barış, dünyada barış' şiarı ışığında temsil etmekten büyük bir onur duyduğunu ifade etti.

"Bu Sorun Barışla, Bilimle, İlimle, Eğitimle Çözümlenmeli…”

Çalıştayda yapacağı konuşmasında hem yerel ölçekli düşüncelerine yer vereceğini hem de Türk akademisyenlerin tarafından mülteci sorununa ilişkin hazırlanan çalışmalardan önemli kesitler sunacağını belirten Tosun, "Önceki çalıştaylarda olduğu gibi bu çalıştayda da önsözümüz, ilk sözümüz, son sözümüz hep barış olacaktır. Biz dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun herkesin barış içerisinde kendi vatanında, kendi topraklarında huzur içerisinde yaşamasını savunuyoruz. Bu sorunun çözümünde denenmeyen tek yol barıştır. Bu sorun topla, tüfekle, silahla çözülemez. Biz bilimle, ilimle, eğitimle ve barışla dünyanın aydınlanacağına inanıyoruz. Bu çalıştayda da yine barışın, kardeşliğin, huzur içinde yaşamanın sesi olacağız” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER