SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BELEDİYE TABELASINA “KİRALIK” DİYE YAZSIN

Dikili Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Afyon ile yaptığımız röportajda başkanlığındaki çalışmaları, Dikili sorunlarını ve çözümlerini konuştuk

09 Mart 2016 00:04 dikili 2262
BELEDİYE TABELASINA “KİRALIK” DİYE YAZSIN
Dikili Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Afyon ile yaptığımız röportajda başkanlığındaki çalışmaları, Dikili sorunlarını ve çözümlerini konuştuk. Zafer Afyon siz okurlarımızın bilgilerine aktarılması için sorduğumuz sorulara şu cevapları verdi.  

Başkanım bize Başkan olduğunuzdan bugüne yaşadıklarınızı yaptıklarınızı anlatır mısınız? 
23 Kasım 204 yılında Başkan seçildikten hemen sonra kendimizi seçimin, seçim çalışmalarının içinde bulduk. Başkanlık için her hangi bir çalışma da olmadan bize görev verildi. İlk işimiz teşkilatı tanımaya çalışmak oldu. Bu sırada teşkilatımızdaki Kurumsal yapıdaki eksiklikleri gördük. İlk üzerinde durduğumuz konu bu oldu. Ben Milli Eğitimde biliyorsunuz idarecilik görevlerinde bulundum. İlk yaptığımız teşkilatı kurumsallaştırmak oldu. Kapılarımızı ardına kadar açtık. Her gün bir kamu dairesi gibi 7‐8 saat teşkilatı açık tuttuk. Salı günlerini halk günü ilan ettik. Salı günleri en az 200‐250 kişinin partiyi ziyaretlerini sağladık. Dikili  
yatırım yönünden çok ihtiyaçlı bir İlçe bunları İktidarımız kanalı 
ile halletmeye çalıştık. 

Bu arada eski yöneticilerimizden mevcut üyelerimizden şikâyetler oldu.
Ben
 kendilerine “Arkadaşlar gelin bir hatamız eksimiz varsa bize söyleyin, bir eksik varsa hep birlikte halledelim dememe ve partinin herkese açık olduğunu deklere etmeme rağmen bir araya gelmek istemeyenler oldu. Bunlar yaşanırken de partimizin aslında nasıl büyüdüğüne bizim halk tarafından nasıl kabul görüldüğümüzü de hissettik. Parti üyeliklerimiz, çalışma düzenimiz ve halkın dertlerinde çare kapısı olarak bizi görmeleri doğru yolda olduğumuzu gösterdi.  
‐Bu arada yapamadığımız bazı işler de oldu tabi. Dikili`den birkaç tayin işini gerçekleştiremedik, bunu İl Yönetimine de aktardık. Biz kimsenin ekmeğinin peşinde değiliz ama adı rüşvete skandala karışmış halka karşı zorunlu olduğu işleri aksatanları da burada barındırmamamız gerekiyor.  

Başkanım Dikili`de başka ne gibi gelişmeler olacak? 
Dikili`de Muhtarların Büyükşehir yasasından kaynaklanan sorunları vardı. Muhtarlar ile yaptığım toplantılarda kendilerine bu yasanın 2012 yılında çıktığını hükümetimizin 2014 yılına kadar il ve İlçe Belediyelerine gerekli hazırlıklarını yapmalarını sorunları halletmek için gerekli projeler üzerinde çalışmaları gerekmekte idi. Bu çalışmaları ne Büyükşehir ne de Dikili yaptı. Seçimler sonrasında bir anda sorunlarla karşı karşıya kaldılar. Köylüye ve yeni mahalle olan yerlere işleri Ak Parti yapsın yasayı onlar çıkardı dediler. Ben de gerçekleri anlatarak muhtarlara gerekli bilgileri verdim şimdi yol gibi ruhsat gibi imar gibi durumlarda nereyi takip edeceklerini biliyorlar. Onlar biliyor ama bu gün hala Dikili`de su sorunu, yol sorunu had safhada. Dikili`ye gelenler Dikili`nin sadece 1. Ve 2. Caddelerden ibaret değil gerçek Dikili daha öteki yerleşim yerlerinden oluşuyor oraları gördüğünüzde, yolları görüntüleri görünce gelenler Dikili ne halde ne kadar perişan bunu rahatlıkla görüyorlar. ‐Öncelikle kendi mesleğimden dolayı Milli Eğitimdeki eksiklere öncelik verdik. Dikili`ye bir İlkokul bir Ortaokul sözünü Bakanlıktan aldık. Ödenekler İzmir`den dağılıyor bunu almak bizim için zor olmayacak. İmam Hatip Ortaokulumuzun yanına Lise bölümünü açacağız. Bunun için Milletvekilimiz Hamza Dağ Uğraşıyor. Böylelikle her sene 25‐ 30 öğrencimizin Dikili dışına çıkmalarını önleyeceğiz. Sağlık konusu da önem verdiğimiz bir kurum. Dikili mevcut hastanemize 25 ilave yatak sözümüzü aldık. 17 Uzman Hekimle MR, Kardiyoloji de dâhil olmak üzere hastanemiz tam teşekküllü hale gelecek. Bizim merkezde bulunan 2500 m2 alanda kurulu 50 yıllık bir Aile sağlığı binamız var buranın yıkılarak 4 katlı daha modern bir merkez yapma planımızı İl sağlık müdürlüğümüzle birlikte Sağlık Bakanlığına ilettik bu da kabul gördü. Burası tamamlandığında Acil servis ve Ambulansların halkımızın hizmetine girmesi ile yazın 300‐ 400 bini bulan yazlıkçı trafiğinde rahatlama olacak.  Balıkçı barınağımızın 100 metre uzatılması için Bakanımız Binali Yıldırım`ın sözü var kendisi ile yakın zamanda bu iş için görüştük bu yatırım da devrede. Karayolları Eski Salihleraltı köyü girişine Çanakkale yolunda bir LOP yapacak Salihler altı ışıklandırmaları bitti. Karayollarının çalışmaları bitince Salihleraltı ve Kabakum`a giriş çıkışlar ve yapılacak dönüşler rahatlayacak. 
 
Dikili halkı bir şeylerin yapıldığını görünce partimize teveccüh göstermeye başladı. İki seçim arasında oylarımız 770 kişi arttı. Biz bunu olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. 
2016 Dikili`de yatırım açısından bir patlama yılı olacak. Partili eski  
yöneticilerimizde bizlerle birlikte olurlarsa bizim çıtamız daha da yükselecek. Yapılacak seçimlerde ben aday olurum veya partimizden bir başkası aday olur. Hep birlikte bu adayımızın arkasında birleşerek çalışırsak neden ardından başarı gelmesin. Ben aday olursam kendim ve ekibim başkası aday olursa kendim sonuna kadar başarıya ulaşmak için çalışacağıma şimdiden söz veriyorum.  

Yeni Üniversite ve Marina konusunda neler söylemek istersiniz? 
Biz 2017 yılı için bu yatırımları planladık. Marina için Ulaştırma Bakan Yardımcımızla görüştük önümüzdeki günlerde İzmir Bölge  Müdürlüğüne gidip Kadayıf veya  Kalınburun denilen mevkilerde  yer tespiti için müracaatımızı  yapacağız. Mal Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz görüşmede  Sanayi bölgemizde 8,5 Dönüm bir arazi olduğunu tespit ettik. Daha önceki Başkan Yardımcım Levent Özçoban Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü ile bir görüşme yapmıştı. Bize dedikleri şu oldu. Yer gösterirseniz Dikili`de Su Ürünleri, Seramik veya Jeotermal konuları ile ilgili Yüksek okul kurabiliriz. Bu konu için bu arazinin krokilerini çıkarttırıyoruz. Bunu Rektörlüğe sunacağız, çalışmalarımız devam ediyor. 

Başkanım Dikili Belediyesi için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? 
Dikili Belediyesi evvela tabelasına “Kiralık” diye bir levha asmalı 30‐ 40 bin lira her ay masraf yapıyorlar. Trilyonlarca borç kapılarında olacak. Halbuki Dikili`de 150‐200 tane iş yapan müteahhit var onlarla bir araya gelse ortak bir dilde anlaşsa bu gün Tanşaş bölgesinde bulunan belediyeye ait arsada çok güzel bir Belediye Sarayı yapılabilir. Bunu bile halletmekten acizler. Bu gün Çandarlı`daki Belediyeye ait taşınmazları satmaya çalışıyorlar. Biz 1 Nisan`dan sonra bir kampanya başlatarak Çandarlı`nın tekrar belediye olarak açılması için kampanyalar başlatacağız. Gerekirse Çandarlı halkımızla birlikte meclis önünde yatacağız. Bunları göreceksiniz. ‐Belediye bir hizmet yeridir siz seçimlerde iş vaadi ile 
belediyeyi işçi ile doldurursanız. Böylece 2 kişinin işini 15 kişiye yaptırırsınız. Bütçenizde de gelirden çok gideriniz olur. Şimdi yeni seçimler geliyor diye bunları işten de çıkartamıyorsunuz ama bu insanların 2 aydır maaşlarını da ödemiyorsunuz. İnsanları bankalarla icralarla uğraşmaya mahkûm ediyorsunuz. İşsizliği azaltmak için yatırım yapacağınıza HDP`ye oy attığını açıkça söyleyen birine sosyal tesisinde ismini koyuyorsunuz. Ben buna karşı olduğum için davet edilmeme rağmen açılışa gitmedim. Buranın ismi Dikili`ye hizmet etmiş ismi Dikili ile özdeşleşmiş birinin ismi ile daha da özel olurdu. Belediye olarak İz‐su eziyetini çektiriyorlar yollar berbat durumda ve otopark denilen hiçbir şey yok. Yapımı bitecek yüzlerce binanın olduğu Dikili`de en ufak bir çözüm yatırımı yok. Futbol kulübüne Jeotermal AŞ.`den yüzlerce bin liralar harcandı. Futboldan  anlamayanların idaresindeki kulüp`te bir başarı yok.   

Başkanım çözüm
 nedir?  
Ben seçimler sonrasında Mustafa Tosun`un yanına gittim ve kendisine; Başkan yapılacak ne kadar proje varsa toparlayın hep beraber  
Bakanımız Binali Yıldırım`ın yanına gidelim. İşler yapılsın. Siz işi yapmış olun bizler de yardımcı olmuş olalım. Dedim, ancak dinlemedi. Yardımımızı geri çevirdi. Bizim Dikili halkına sözümüz var. Biz Başkan istemese de bu yatırımların Dikili`ye gelmesi için çalışacağız. Eğer Ben Başkan olsaydım, Barış Kentin arkasına yeni Dikili`yi inşa ettirip sahilin perişan halini düzelttirecektim. Nasip olmadı. 2019`da nasip olursa ben bana nasip olmazsa, olan arkadaşıma bu projemi vereceğim. Tekrar söylüyorum Belediyeler Ticarethane değildir. Hizmet kapısıdır. Hizmeti götürebilmek için yatırımlar yapacaksın. Bunlar için projeler üreteceksin. Bunlar için maalesef Dikili`de yapılan hiçbir şey yok. 

Verdiğiniz
 bilgiler için teşekkür ederiz. 
Dikili Ak Parti İlçe Başkanı olarak Dikili düşüncelerimi açıklamam için bana verdiğiniz bu görüşme için ben teşekkür ederim.  
 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER