SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BÜYÜYEN TÜRKİYE'NİN HIZINA AYAK UYDURMALIYIZ

Volkan Sayın yükseliş öyküsünü ve depolama tesislerinin önemini Gazete Poyraz'a anlattı.

02 Ekim 2018 11:51 ekonomi 818
BÜYÜYEN TÜRKİYE'NİN HIZINA AYAK UYDURMALIYIZ
DİĞER GÖRSELLER

GAZETE POYRAZ- Bilgisayar Programcısı olarak başladığı kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Volkan Sayın'la  ARTDepoculuk'ta sürdürdüğü Tesis Müdürlüğü görevini, akaryakıt depolama tesislerinin gidişatını ve Aliağa'nın gelişimini konuştuk. 11 Haziran 1987 Tokat Zile doğumlu Volkan Sayın, öğretmen anne ve babanın çocuğu olarak 16 sene önce taşındıkları İzmir'de eğitim hayatını sürdürmüş. Menemen'de bilgisayar programcılığı üzerine aldığı eğitimini Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı bölümünde tamamlamış. Hayatın en önemli alanlarından biri olarak gördüğü bilgisayar programcılığından bugün uzak bir meslekte kariyer basamaklarını tırmanan Volkan Sayın iş hayatına atılma serüvenini  "PETKİM'de çalışma hayatına başladım. Teknisyen olarak çağırdıkları için çok tercih ettiğim bir iş değildi. 3 aylık bir eğitimin ardından sertifika aldım ve Koç Grubu'ndan iş teklifi aldım. TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi'nin fiziksel güvenlik uzmanlığını teklif ettiler. Kabul ederek KOÇ Sistem'le beraber TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi'nde güvenlik kamera ekipmanları, network sistemlerinin kurulumunu yaptık. 2011 yılında evlendim. Evlenince Aliağa Rafinerisi'ne geçiş istedim. Talebimin kabul edilmesi üzerine oradan istifa ederek Aliağa'ya geldim. Buradaki ekiple ilgili yaşanan birkaç pürüz nedeniyle kısa bir süre iş arayışına girdim. Bu süreçte Aliağa Devlet Hastanesi'nin Bilgi İşlem Dairesi'nde iki sene çalıştım. Bu akaryakıt depolama sektörüne geçişim ise Aliağa Devlet Hastanesi'nde çalıştığım süre zarfında TECO Akaryakıt Şirketi'nin sahibi Mustafa Yalçınkaya sayesinde oldu. TECO'nun tesis müdürü Ejder Bey'den 3 aylık bir eğitim aldım ve şu an çalıştığım ART Depoculuk'un eski patronlarının teklifini kabul ettim. 2014 yılından beri bu şirkette çalışıyorum” diyerek anlatıyor.

"30 bin metreküp kapasiteye sahibiz”

ART Depoculuk'taTesis Müdürlüğü görevini başarıyla sürdüren Volkan Sayın "Bana güvendiler ve dört buçuk yılı aşkın süredir bu firmanın tesis müdürlüğü görevini sürdürüyorum. İşlerimiz iyi gidiyor. Eskisine göre oldukça iyi durumdayız. Art Depoculuk bir akaryakıt depolama tesisi. Depolarımızı akaryakıt dağıtım firmalarına kiralıyoruz. Kendileri akaryakıtlarını depolayarak buradan bayilere satışlarını gerçekleştiriyorlar. Tesisimiz 30 bin 106 metreküp kapasiteye sahip. 12 tane depolama tankı ile hizmet veriyoruz. Bu tanklardan birisi SLOP Tank, bir tanesi su tankı. Aktif olarak kullandığımız on tanktan birinde benzin, geri kalan dokuz tanesinde ise motorin depolaması yapıyoruz. Tesisimizin konumu her yere yakın ve disiplinli çalışan bir firmayız. Dağıtıcı firmalarımıza satış gerçekleştiriyoruz. Dağıtıcı firmalarımız TÜPRAŞ'tan aldığı yakıtı bizim depolarımıza kara yoluyla taşıyıp boşaltarak bayilerine dağıtıyor. Aynı anda dört araç boşaltıp dört araç doldurabiliyoruz. Deniz boru hattımız var ancak şimdilik aktif değil. Deniz boru hattımızı da aktif hale getirerek faaliyetlerimizi hızlandıracağız.” diyor.

"Depolama tesislerine yer gösterilmeli”

Akaryakıt depolama tesislerinin yerleşim alanlarının Kyme antik kentinin de yer aldığı ve arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen bir alanda olmasından kaynaklı bir takım zorluklar yaşandığının altını çizen Sayın, aynı zamanda akaryakıt depolamada deniz boru hattının önemine de değinerek "Bu alanda hizmet veren birçok firma deniz boru hattını Ege Gübre'nin bulunduğu bölgeden çekiyordu. Ege Gübre deniz boru hatlarını iptal ettiği için bu firmalar kapanmak zorunda kaldı. ART Depoculuk ve TECO kara yoluyla hala hizmet vermeye devam ediyor. Ancak kara yoluyla taşımacılık maliyetleri yükseltiyor. Bu anlamda yerel yönetimlerin bizlere sit alanı içerisinde olmayan ve deniz boru hattı çekebileceğimiz bir alan göstermesi gerekiyor.”diyor.

"Star Rafinerisi yatırımları arttıracaktır”

Piyasalarda yaşanan hareketlilikler üzerine de değerlendirmelerde bulunan Volkan Sayın "TÜPRAŞ Rafineri çıkış fiyatlarına zam yapınca, dağıtım firmaları eskiden aldıkları aylık minimum bin tonu getirmek yerine artık 400 ton yakıt getirmeye başlıyor. Dağıtım firmaları yakıtı azalttıkça bizim maliyetlerimiz de artıyor. Deponun aylık kiralanması, bir de getirdiği yakıt üzerinden kiralama var. Genelde anlaşmalar şu sıralar getirdiği yakıt üzerine döndü. Maliyetler arttı. Bizler dört gözle Star Rafinerisi'nin açılmasını bekliyoruz.” şeklinde ifade ediyor.
 Star Rafinerisi'nin çalışmaya başlaması ile Aliağa'da depolama tesislerine de ihtiyaç artacağını belirten Volkan Sayın "Rafineri çıkış fiyatlarındaki üretim maliyetleri düşecek. Bu şekilde fiyatların da düşeceğini düşünüyoruz. Şu anda Türkiye'deki tek rafineri TÜPRAŞ. İkinci bir rafineri hem ülkemiz için bir güç hem de fiyatlarda indirim demek olacaktır. Ayrıca Star Rafinerisi'nin son teknoloji ile üretim yapacak olması ürün kalitesini de arttıracak. Teknoloji ile daha hızlı üretim yapılacak.” diyor.

"Kendi limanımız olursa maliyetler düşecektir.”

Depolama tesislerinin genelde rafinerilere yakın alanlarda kurulu olduğunu söyleyen Sayın "Aliağa bu anlamda özel bir bölge. Rafineriden uzak bir tek Mersin ve Samsun'da depolama tesisleri var. Aliağabu konuda bir merkez.Rafineriye yakın olması ve depolama kapasitesinin daha yüksek olmasından kaynaklı depolama tesislerinin bir numaralı tercih noktası. İzmit'e göre daha hızlı ilerliyor. Fakat maliyetlerin artışı nedeniyle Aliağa'da kısıtlı sayıda depolama tesisi kaldı. Bu alanda yeni yatırımların olması için Büyükşehir ve Aliağa Belediyesi depolama tesisleri için bir alan göstermesi, bütün depolama tesislerine bir deniz boru hattı ve ortak bir liman vermesi gerekir. Bunlar olursa kapanan tesisler Star Rafinerisi'nin de hizmete girmesi ile yeniden açılacak ve Aliağa bu konuda bir cazibe merkezi haline gelecektir. Bu aynı zamanda Aliağa'da iş imkanı da yaratacaktır. Depolama tesislerindeki sıkıntılar giderilirse Türkiye ekonomisine de katkı sağlayacaktır. İşsizlik oranının da azalması demek olacaktır. Her depolama tesisinde en az elli personel çalışıyor. Vergiler SGK primleri yapılan yatırımlar devletimizin kasasına katkı demektir.” vurgusu yapıyor. 
"Türkiye gün geçtikçe büyüyen bir ülke. Benzin istasyonları sayısı iki katına çıktı. Türkiye gelişiyor. Bizler de bu bölgede yatırımlarımızı bu yönde genişletmeli ve büyüyen Türkiye'nin hızına ayak uydurmalıyız” diyen Art Depoculuk Tesis Müdürü Volkan Sayın Aliağa'ya yakışır her çalışmanın içerisinde yer alacaklarını vurguluyor.

BÜYÜYEN TÜRKİYE'NİN HIZINA AYAK UYDURMALIYIZ
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER