SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Eker Bakırçayda 20 000 dekar arazi riskten kurtulacak

Bakırçay'da son yılların en kapsamlı temizlik çalışmasını başlatan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü; 5.600 metrelik kısımdan 350 bin m3 rüsübat çıkardı. Çalışmaları yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker; proje tamamlandığında 20.000 dekar arazinin taşkınlardan korunacağını söyled

22 Şubat 2018 01:25 ekonomi 529
Eker Bakırçayda 20 000 dekar arazi riskten kurtulacak
Bakırçay'da son yılların en kapsamlı temizlik çalışmasını başlatan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü; 5.600 metrelik kısımdan 350 bin m3 rüsübat çıkardı. Çalışmaları yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker; proje tamamlandığında 20.000 dekar arazinin taşkınlardan korunacağını söyledi.

Özellikle kış aylarında Manisa Somalı çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen Bakırçay temizleniyor. Taşkın riskini azaltmak için nehir yatağındaki çalışmalara hız veren DSİ 2. Bölge Müdürlüğü 5.600 metrelik kısımdaki çalışmalarını tamamladı. Bakırçay'dan toplam 350 bin m3 rüsübat çıkarıldı.

Ekim ayında start verilen çalışmaların 1. etabında “Savaştepe Köprüsü ile Soma Arıtma Tesisi” arasında kalan yaklaşık 1600 metrelik kısım temizlendi.

Çalışmaların 2. Kısmı ise “Soma Arıtma Tesisi ile Çerkez Hamidiye Köprüsü arasındaki 7 kilometrelik alanda başlatıldı. Şu ana kadar 2. Etap çalışmalarda yaklaşık 4.000 metrelik alan rüsübattan temizlendi.

Bakırçay üzerindeki son yılların en kapsamlı temizlik projesini yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker “Ekim ayında başladığımız çalışmalar şu anda 2 adet Beko Paletli Ekskavatör , 2 adet Dragline Paletli Ekskavatör ve 1 adet de Pletli traktör ile devam ediyor. Amacımız zaman zaman meydana gelen taşkınlarla Somalı çiftçileri büyük zarara uğratan Bakırçay'daki bu riski ortadan kaldırmak. Projemizi tamamladığımızda yaklaşık 20 bin dekar arazide su baskını riskini minimize etmiş olacağız. Hem çiftçimiz tarlalarını gönül rahatlığı ile ekip dikecek; hem de ekonomimiz milyonlarca liralık zarardan riskinden kurtulacak.” diye konuştu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER