SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İZTO Yönetim Kurulu Başkanından 'YEP' değerlendirmesi

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

20 Eylül 2018 17:32 ekonomi 310
İZTO Yönetim Kurulu Başkanından 'YEP' değerlendirmesi
İş dünyasının soluğunu tutarak açıklanmasını beklediği Orta Vadeli Program'ı değerlendiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Yeni Ekonomi Programı” (YEP) adıyla hazırlanan yol haritası için "İş dünyasının pusulası olacak” yorumunu yaptı.


Programda sürdürülebilir bir büyüme hedeflendiğini memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Özgener, "Yeni ekonomik program üç ana temel üzerine oturuyor; dengeleme, disiplin ve değişim. Programa göre 2018 için büyüme tahminleri 2020'ye kadar düşürülüyor ancak 2021'den itibaren yüzde 5 büyümeyi sağlayarak sürekli hale getirmek hedefleniyor. Öte yandan enflasyonla topyekun mücadele programı hayata geçiriliyor. Gıda enflasyonu ile çok daha etkin mücadele edilmesi ve 2021 yılında enflasyonun yıllık yüzde 6'ya kadar indirilmesi hedefleniyor” bilgilerini verdi.

KATKI KOYMAYA HAZIRIZ
Cari açığın GSYH'ya oranının bu yılı yüzde 4,7'de tamamladıktan sonra 2019'da yüzde 3,3 olmasına dair çalışmaları da yakından izleyeceklerini dile getiren Özgener, "İlaç ara ürün, kimya ve petro kimya yazılım sektörleri cari açıkla mücadelenin öncelikli yatırım alanlarından olacak. İzmir'in de büyük potansiyeli olan bu sektörlerde elimizden gelen her türlü katkıyı koymaya, sorumluluk almaya hazırız. Her zaman söylediğimiz gibi katma değeri yüksek, Ar-Ge'ye dayalı ve çağın gelişmelerini yakından izleyen bir üretim, ihracatta da başarıyı getirecektir” değerlendirmesini yaptı.

BENİMSEME ÇAĞRISI
Yeni ekonomik program kapsamında Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi kurulması ve kamuda israfı önlemek için yapısal tedbirlerin alınmasının en önemli adımlardan biri olduğunu kaydeden Özgener, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Umuyoruz ki program, 2023'e giden yolda sıçrama döneminin kapısı aralanacak. Enflasyonu, faiz oranlarını, cari açığı kalıcı şekilde indirmeyi hedefleyen, zamanla sürdürülebilir yüksek büyümeye de ulaşmayı hedefleyen, yerli ve yenilikçi üretim ile ihracatı destekleyen, sermaye piyasalarını derinleştiren, finans sektörüne çeki düzen veren, kamu maliyesini yeniden yapılandıran, özel sektörün kurumsallaşmasını teşvik eden bir programdan söz ediyoruz. Yeni ekonomik program büyüme, enflasyon tahminleri beklentileri karşılıyor. Ancak programda yer alan makroekonomik hedefler gerçekçi tahminlere dayansa da, programın başarısı iş dünyası başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenmesiyle sağlanacaktır. Bizler bu konuda hem farkındalık yaratmak, hem de projelerle desteklemek için şimdiden çalışmaya başladık.”
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER