SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KONUTTA HER AN FIRSAT KAÇABİLİR!

Ekonomiyi canlandırmak için bankalar konut faizlerini yüzde 0.98'e indirdi. Ancak indirimin ucu açık olunca konut almak isteyenler 'kampanya her an bitebilir'.

06 Haziran 2018 12:55 ekonomi 278
KONUTTA HER AN FIRSAT KAÇABİLİR!
Ekonomiyi canlandırmak için bankalar konut faizlerini yüzde 0.98'e indirdi. Ancak indirimin ucu açık olunca konut almak isteyenler 'kampanya her an bitebilir' endişesi ile inşaat firmalarına koştu.

Bazı bankalarının konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98'e kadar düşürmesi, konut ve iş yerlerinde KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesi, tapu harcının yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürülmesi ve inşaat firmalarının başlattığı yüzde 20'lik indirim kampanyası konutta inanılmaz bir fırsat dönemi başlattı. Ancak uzmanlar bu fırsat döneminin her an bitebileceği uyarısı yapıyor. Bankaların maliyetinin oldukça altında bir orandan çok uzun süre konut kredisi kullandıramayacağı öngörüsü ile konuttaki bu avantajlı dönemin Haziran ayı sonunda bitebileceği ifade ediliyor. İşte bu nedenle de kampanyanın ilk günlerinde başlayan hareketlilik, bugünlerde adeta zirve yaptı ve vatandaş, bu büyük fırsattan yararlanmak için inşaat firmalarına akın etti.

EVET, KAMPANYA BİTEBİLİR

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Avcılar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Şener Avcı, yaşanan talep yoğunluğunu doğrulayarak, "Faiz indirim kampanyası ve devletin sunduğu teşviklerin yakın zamanda bitebileceği söylentisi var. Bu durum vatandaşı fırsat bitmeden konut sahibi olma telaşına itiyor. Satışlarımızda ciddi bir yoğunluk yaşıyoruz. Bankalarla görüştüğümüzde onlar da faiz indiriminin ne kadar süreceği konusunda bize garanti vermiyorlar" dedi.

KUR FARKI FİYATLARA YANSIYABİLİR

Şener Avcı, bir uyarıda da bulunarak yükselen kurlardan dolayı konuta seçimlerden sonra zam gelme ihtimalinin de yüksek olduğunu söyledi. Avcı, "İnşaat sektörü stoklu çalışan bir sektör, dolayısıyla bir süredir artan kur farkı gecikmeli olarak fiyatlara yansıyacaktır. Seçimlerden bir süre sonra stoklarını tüketen inşaat firmaları, yeni maliyetleri mecburen konut fiyatlarına da yansıtacaktır" diye konuştu.

ÇİFTE FIRSAT KAÇIRILMASIN

Gerek konut faizleri indirimi, gerek devletin sunduğu teşvikler gerekse de kur farkının henüz yansıtılmadığı indirimli fiyatların ciddi bir fırsat oluşturduğunu belirten Avcı, "Bu açıdan bakıldığında da konut alma planı yapan vatandaşlarımızın elini çabuk tutmasında fayda var. Hem onlar bu çifte fırsatı değerlendirerek oldukça düşük maliyetle konut sahibi olacak hem de ekonomi canlanacak ve bundan da ülkemiz kazançlı çıkacak" diye konuştu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER