SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Seda Kaya Ösen Tarihimizi korumalıyız

Basifed Başkanı Kaya Ösen: “Elektrik fabrikası kente kazandırılmalı

01 Mart 2018 00:51 ekonomi 746
Seda Kaya Ösen Tarihimizi korumalıyız
İzmir kent belleğinde önemli bir yer tutan ve özelleştirme yoluyla satışa çıkartılmasıyla bir anda gündemin odağı olan Elektrik Fabrikası'nın satışı konusunda bir yorum da Batı Anadolu Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu'ndan (BASİFED) geldi. Kent hafızasında yer edinmiş mekanların özelleştirilmesinin hassas bir süreç olduğunu belirten BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, “Fabrika kente kazandırılmalı” dedi.

Tarihi elektrik fabrikasının İzmir için eşi bulunmaz değerler arasında yer aldığını belirten BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, 1926 yılında İzmir'in elektrik ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen yapının uzun süredir metruk halde bulunduğunu hatırlatarak “Bu süreçte farklı kurumlar bu binaya talip olsa da bu durum devam etti. Bu noktadan sonra her kim bu alan üzerinde hak sahibi olursa olsun, 1926 yılından bu yana kentin bir parçası olan bu mekanın İzmir'e ve İzmirlilere yeniden kazandırılması gerektiğinin bilincinde olmalı. Elektrik fabrikası, tarihi değerini koruyarak tüm şehrin kullanabileceği ortak yaşam alanı olarak hizmetlerini sürdürmeli. Burası müzede yapılabilir. Tarihimizi korumalıyız. Korunması gereken kültür varlığı niteliğindeki bu binanın geleceği ele alınırken her türlü karar hassas bir biçimde gözden geçirilmelidir” diye konuştu.


Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER