SİTE SAĞ REKLAM ALANI

FOÇA HAYIRSEVER REHA MİDİLLİ'Yİ 7.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE TÖREN VE ETKİNLİKLERLE ANDI

Foça eski belediye başkanlarından, merhum hayırsever işadamı Reha Midilli ölümünün yedinci yıldönümünde tören ve etkinliklerle anıldı.

14 Mayıs 2019 10:34 foca 304
FOÇA HAYIRSEVER REHA MİDİLLİ'Yİ 7.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE TÖREN VE ETKİNLİKLERLE ANDI
(11 Mayıs 2012 tarihinde vefat eden) Foça eski belediye başkanlarından, merhum hayırsever işadamı Reha Midilli ölümünün yedinci yıldönümünde tören ve etkinliklerle anıldı. Adını taşıyan Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programında kendisi ve yakınları adına yaptırdığı okullardan gelen yüzlerce öğrenci duygulu anlar yaşadı.

Anma programına Foça Kaymakamı Ali Çetin, Belediye Başkanı CHP'li Fatih Gürbüz, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, Daire ve Şube Müdürleri, Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve Foçalı vatandaşlar katıldı.

EĞİTİM SPOR SAĞLIK DENİNCE TÜM YOLLAR REHA MİDİLLİYE ÇIKIYOR
Foça Kaymakamı Ali Çetin ve Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar konuşmalarında Foça ve bağlısı mahallelerde "Eğitim, Sağlık, Spor denince tüm yollar Reha Midilli'ye çıkıyor” vurgusu yaptılar.

Konuşması sırasında oldukça duygulanan Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Çelebi, Reha Midilli'nin hedeflerini gerçekleştirmek üzere kurulan vakfın geleceğini gençlerle garanti altına aldıklarını söyledi. Çelebi; " Bir insan nerde dünyaya gelir. Hastanede. Hastane yapacağız Haydar demişti. Sonra anaokulu yapacağız. Okullar yapacağız demişti. Yaptı. Yaptık. Yapıyoruz. Eğitim ve sosyal çalışmaların yanısıra genel sağlık alanında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ormanlar, korular kurmaya çabalıyoruz. Şu anda Foça da vakfımızın yaptığı ve yönettiği 3 koru mevcut. Bunlarla yetinmeyip birde vakıf ormanı kurmak istiyoruz. Onuda başaracağız. Reha Midilli'nin dileklerini yerine getirdikçe bizler daha mutlu oluyoruz” dedi.
Çelebi'nin konuşmasını Reha Midilli'nin yaşamından kesitler içeren fotoğraflardan oluşan görsel sunum izledi.

MÜNİH OLİMPİYAT KULESİNDE EĞİTİM KARARI
Turizmci ve vakıf yönetim kurulu üyesi Sebahattin Karaca ise merhum hayırsever işadamının eğitime gönül verişinin ve Almanya'nın Münih kentinde okullar yapma yolunda hedef seçmesinin öyküsünü ortak anısıyla paylaştı. Karaca; "1974 yılında gezi için Münihe geldiğinde bana önce 291 metre yüksekliğindeki Olimpiaturm Olimpiyet Kulesi'ne çıkalım, sonra nereleri gezeceğimize karar veririz dedi. Bindiğimiz asansör bizi çok hızlı bir şekilde en tepeye çıkardı. Hıza hayret etti. Şehre kuşbakışı bakarak "Biz Akdeniz Oyunlarını zar zor düzenledik. Onlar birkaç dönemde bir olimpiyat düzenliyor. Aramızdaki fark ne diye düşünüyordum. Buradan gördüm ki çok fark var ve bu eğitim farkı. Bundan sonra gücüm yettiğince okul yapacağım. Eğitim yolunda okul yapan bir nefer olacağım” diyerek kendisine hedef koydu. Onun eğitim ve okul yapma serüveni böyle başladı. " dedi.

Konuşmaların ardından son bölümde bir öğrenci cenaze törenindeki görüntüleri ve bestelenmiş müziği eşliğinde Yahya Kemal'in "Sessiz Gemi” şiirini okudu.

Şiirin ardından salondaki program ekrana yansıtılan fotoğraf ve ayakta alkışlarla sona erdi. Reha Midilli anma etkinlikleri vakfın Gerenköy Ortaokulu bünyesinde yaptırdığı Çok Amaçlı Salonun ve resim sergisinin açılışı ile devam etti.

NOT:
Mehmet Reha Midilli (1927 - 2012)
Reha- Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reha Midilli, 5 Mayıs 1927'de Foça'da doğdu. İlköğrenimini Foça'da, orta öğrenimini İzmir Buca ve Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Babası Cemil Midilli'nin yanında iş ve ticaret hayatına atıldı. Askerlik dönüşü kendi işlerini kurmaya başladı. Çiftçilik ve hayvancılık, zeytinyağı üretimi ve ticareti, otomobil işletmeciliği ve nakliyecilik, inşaat sektörü ve gayrimenkul alım satım işleri yaptı. 1950 yılında Süheda Necla Midilli ile evlendi. 1987 yılında iş ve ticaret hayatını noktaladı. 1973-1980 yılları arasında iki dönem Foça Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Mehmet Reha Midilli, Foça ve çevresine sayısız eserler kazandırdı. Karşılıksız öğrenci bursları verdi Ülkemizin en büyük ödüllerinden olan "Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü. Ayrıca 7. 8. ve 9. Cumhurbaşkanlarımızdan "Takdirname” ve "Şükran Ödülleri” aldı. Foça ve çevresinde eserlerinden bazıları şöyle: Bağarası Cemil Midilli İlköğretim Okulu (1971), Foça Cemil Midilli Lisesi (1974), Foça Bedia Midilli İlköğretim Okulu (1984), Yenifoça Reha Midilli İlköğretim Okulu (1987), Foça Reha-Necla Midilli İlköğretim Okulu (1995), Foça Reha-Necla Midilli Devlet Hastanesi (2002), Foça Reha-Necla Midilli Sağlık Ocağı (2005), Foça Reha Midilli Kültür Merkezi (2006), Foça Reha Midilli Anadolu Lisesi (2006), Foça Reha Midilli 11 Eylül Kapalı Spor Salonu (2006), Foça Belediyesi Reha Midilli Sosyal Tesisleri (2009), Foça Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Uygulamalı Turizm Meslek Yüksekokulu (2009), Foça Reha Midilli Necla Ana Yaşlılar Evi (2010), Reha Midilli Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Öğrenci Yurdu, Bağarası (2011) ve Ilıpınar Engelli Eğitim Merkezi (2012).

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER