SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

FOÇA, 'MAVİ KART SİSTEMİ'NE GEÇTİ

Foça Belediyesi Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi'ne geçti

09 Ağustos 2016 11:11 foca 1218
FOÇA, 'MAVİ KART SİSTEMİ'NE GEÇTİ
Foça Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) yetkilileri ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi yetkilileri, Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi`nin uygulanması ve cihazların incelemelerinin yapılması amacıyla Foça limanlarında çalışmalar yaptı.
İMEAK DTO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Meşe, DTO İzmir Şubesi İrtibat Büroları Sorumlusu Nazif Olgun Oral, Foça Belediyesi Meclis Başkan Vekili Serdar Necdet Tunçbay ve Foça Belediyesi Kıyı Koruma Birimi Sorumlusu Hançer Çakıroğlu, Küçükdeniz ve Büyükdeniz Limanlarında incelemelerde bulundu.
Çalışma kapsamında, Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi`ni sağlayacak olan, 3 sabit cihaz ve 1 seyyar cihaz yetkililerce incelendi. DTO İzmir Şubesi, sabit 1 cihazın alımına maddi destek verirken, sabit 2 cihaz ve 1 seyyar cihazın alımı Foça Belediyesi`nce gerçekleştirildi. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca kanuni şart olarak belirlenen Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi`nin uygulanmasının, deniz kirliliğinin önlenmesi için büyük faydalar sağlayacağını belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, `Büyükdeniz Limanımıza 2 adet sabit ve Küçükdeniz Limanı`mıza 1 adet sabit ve 1 adet seyyar olmak üzere, toplam 4 adet Mavi Kart Elektronik Atık Takip Cihazı`nı ilçemize kazandırdık. Bu sistem aracılığıyla, atık suları teknelerden alarak kıyıdaki arıtma tesisimizde bertaraf edilmesini sağlıyoruz. Mavi Kart Sistemi, zorunlu bir uygulama. Tekne sahiplerimizin bu konuda duyarlı davranmalarını rica ediyor ve destekleri için teşekkür ediyorum. Konu hakkında bilgi almak için Foça Belediyesi Kıyı Koruma Birimi`mize başvurabilirler` dedi.
Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın, Türkiye`nin deniz yetki alanlarında 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu Kanun uyarınca yayımlanan `Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği` kapsamında geliştirilen `Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi`; küçük deniz araçlarından sintine, pis su ve çöplerin denize deşarjının önlenmesi, ne kadar atık oluştuğu, atığın türü, miktarı, tarihi ve ihtiyaç duyulan diğer bilgiler ile hangi kıyı tesisine verildiğinin elektronik olarak web ortamında online olarak izlenebilmesini sağlayacak.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER