SİTE SAĞ REKLAM ALANI

FOÇA YERYÜZÜ PAZARI KURUCUSUNU KAYBETTİ

Türkiyenin ilk, dünyanın 28.nci Yeryüzü Pazarı olarak ilan edilen Slow Food Foça Zeytindalı Birliği'nin kurucusu Gül Girişmen 69 yaşında yaşamını yitirdi

10 Mayıs 2018 09:49 foca 282
FOÇA YERYÜZÜ PAZARI KURUCUSUNU KAYBETTİ
Türkiyenin ilk, dünyanın 28.nci Yeryüzü Pazarı olarak ilan edilen Slow Food Foça Zeytindalı Birliği'nin kurucusu Gül Girişmen 69 yaşında yaşamını yitirdi. Girişmen birbuçuk yıldır Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı ile mücadele ediyordu.    

2010 yılı sonlarında İzmir'in Foça İlçesi'nde küçük üreticinin yerel ve doğal ürünlerini aracısız satarak aile bütçelerine destek olmalarını  sağlamak için birkaç tezgahla başlayan çalışmalara öncülük eden Gül Girişmen merkezi İtalya'da bulunan Uluslararası Slow Food Hareketi'nin dikkatini çekti. Pazarı hareketin amaçları ve “İyi, Temiz, Adil” ilkeleri doğrultusunda yönlendiren Girişmen kendi bahçelerinde ürettiklerini kendileri satan, doğadan topladıkları yöreye özgü bitkileri tanıtan, bunlarla nasıl ve hangi yemeklerin yapıldığını anlatan, çeşitli etkinliklerle kendilerinin, Foça'nın ve Türkiye'nin bilinirliğine katkı koyan üyeleri örgütlü hale getirmek için Foça Zeytindalı Birliği (Uluslararası Hareket literatüründe Convium'u)'ni kurdu. Uluslararası Slow Food Hareketi Lideri Piero Sardo ve Yönetim kurulu üyesi Michelle Lumiz'in yerinde incelemeleri sonrası yerel pazar 19 Mart 2012 tarihinde Türkiye'nin ilk, dünyanın 28.nci Yeryüzü Pazarı (Earth Market) olarak tescil ve ilan edildi.

Gül Girişmen ve ekibi Foça ve ürünlerini başta İtalya, Güney Kore gibi ülkeler olmak üzere Avrupa Asya ve Afrika'da  bir çok kez temsil etti. Konuya ilgi duyan dünya vatandaşlarının Foça'ya gelmesinde etkili oldu.  Gazete, dergi röportajları, konferans, panel ve toplantılarla çeşitli televiyon programlarında Terra Madre(Toprak Ana) ile Slow Food felsefesi ve uygulamalarını anlattı.  

Kurulduğundan beri Foça Zeytindalı Conviumu( Birliği)'nun liderliğini yürüten Gül Girişmen bir buçuk yıldır mücadele ettiği ALS hastalığı nedeniyle son dönemde konuşma ve nefes alma güçlükleri çekiyordu.   

Dün (8 Mayıs 2018 Salı ) gece saatlerinde Foça'da ki evinde vefat eden Gül Girişmen'in cenazesinin İstanbul'a götürüleceği ve yarın (10 Mayıs 2018 Perşembe Günü) Mecidiyeköy'de toprağa verileceği öğrenildi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER