SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

FOÇA'DA DENİZ TEMİZLİKTEN BİR GÜN SONRA DAHA ÇOK KİRLENDİ

İzmir'in turistik İlçesi Foça'da deniz, sahil ve sokak temizliği yapmalarından bir gün sonra denizde görülen kirlilik çevrecileri isyan ettirdi.

18 Eylül 2018 10:31 foca 293
FOÇA'DA DENİZ TEMİZLİKTEN BİR GÜN SONRA DAHA ÇOK KİRLENDİ
Foçaya Sahip Çıkıyoruz(FSÇ) Platformu üyesi 30 gönüllünün yanı sıra yaşları 75'in üzerinde olanlarında bulunduğu çevreciler Foça Büyükdeniz Sahil caddesi boyunca denizde ve sokaklarda temizlik yaptı. 5 saati bulan temizlik çalışması sonunda çıkarılan plastik ve cam  şişeler, araba lastikleri, şemsiyeler, halat parçaları, pet şişe ve naylonlar, hatta açılmamış içecek kutuları ve şişelerinin de  bulunduğu çöpler kamyonlarla çöp istasyonlarına gönderildi..

Bir gün sonra sahilde dolaşanlar ölü balıklar, naylon poşetler ve köpükler içindeki diğer atıklarla denizin dahada kirlendiğini gördüler. Ölü balıkların zehirlenmeden değil balıkçı barınağında aktarma yapan büyük balıkçı teknelerinden atıldığını, ölü balıklardan bazılarının kasasıyla birlikte denizde dolaştığını, diğer çöplerle, gemilerden denize boşaltılmış kirli su tankları ve sintine atıkları olduğu sanılan maddelerin de rüzgarın etkisiyle aynı yönden sahile vurduğunu iddia eden vatandaşlar yetkililerin önlem almasını istediler.

Yaz aylarını Foça'da geçirdiğini belirten Turgut Temiz adlı vatandaş binbir emekle aralarında yaşlılarında bulunduğu çevrecilerin yaptığı temizlikten bir gün sonra bu kirliliğin kabul edilemez olduğunu söyledi. Temiz;” İnsanların duyarsızlığı, belediyenin de biraz titizlikle üzerinde durmaması, balıkçı teknelerinin düzensiz ve keyfi olarak atıklarını bırakmalarından kaynaklanan bir kirlenme sözkonusu. Bakın denizde her türlü pislik var. Ölü balıklar var. Sintine veya kirli su tanklarından olabilecek köpüklü ve yağlı maddeler var. Kirleten şahıslar ve teknelerin uyarılması ve cezalandırılması gerekir. İlgilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER