SİTE SAĞ REKLAM ALANI

FOÇA'DAKİ KİRLİLİK DAVASINDA BİLİRKİŞİ RAPORU HAZIRLANDI

Foça'da yaşanan deniz kirliliği davasında bilirkişi raporu sunuldu.

11 Ocak 2019 20:14 foca 235
FOÇA'DAKİ KİRLİLİK DAVASINDA BİLİRKİŞİ RAPORU HAZIRLANDI
Geçtiğimiz 29 Ağustos'ta Aliağa açıklarında demirleyen Palau bayraklı Harrier isimli gemiden sızan akaryakıtın Foça kıyılarını kirletmesi ile ilgili açılan davada bilirkişi raporu hazırandı.Raporda Ege Denizi'nin sürekli tehdit altında olduğu belirtildi.

Raporda bu geminin yakıt olarak kullandığı ve söküme getirilmesine rağmen depolarında tuttuğu anlaşılan daha sonra da denize döktüğü fuel oilin, ekosistem açısından kalıcı kirletici, tehlikeli ve kanserojen bir madde olduğu, deniz canlılarının ölümüne ve bazı deniz canlılarının organlarında deformasyona yol açabileceği ve deniz dibi bitkileri ve yosunlar üzerinde öldürücü bir etkiye sahip olduğu bilgisi verildi.

Ayrıca Fuel yakıtının son derece tehlikeli olduğu ve fuel oil yüklü Harrier gemisinin seyrine, demirlemesine ve bu yakıtını güvenli biçimde boşaltmadan Aliağa söküm tesislerine götürülmesine ve fuel oili denize boşaltmasına rağmen hurdaya ayrılmasına onay verilmesinin bir ihmal olduğuna değinildi. Yapılan temizleme işlemlerinde de geç kalındığına idari kurumların rehabilitasyon çalışması planlamadığına vurgu yapıldı.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER