SİTE SAĞ REKLAM ALANI

FOÇA'NIN İKİ DEĞERLİ KAYBI

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

31 Mayıs 2019 17:23 foca 224
FOÇA'NIN İKİ DEĞERLİ KAYBI
İzmir'in Foça İlçesi'nde biri Deniz Harp Okulunda 30 yıl öğretmenlik yaparak Deniz Kuvvetlerine subay/asker yetiştiren, diğeri 30 yıl balıkçılıkla ekmeğini denizden çıkararak  denizci 4 evlat yetiştiren iki kadın aynı gün vefat etti. Cenaze namazları birlikte kılındı, birlikte aynı mezarlıkta sonsuzluğa uğurlandılar.

95 yaşındaki  Türkan Uraz İstanbul'da Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulunda  Coğrafya Öğretmeni olarak yıllarca görev yaptı. Türk denizlerine ve vatanına sahip çıkacak binlerce evlat yetiştirdi. Oğlu Tayfun Uraz'da öğrencileri arasında yer aldı ve Tümamiral rütbesine kadar yükseldikten sonra emekli oldu. Türkan Uraz  dün yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle hayata veda etti.

67 yaşındaki Zübeyde Çetin eşinden ayrıldıktan sonra nafakasını çıkarmak için arkadaşı Fatma Değirmendere ile balıkçılığa başladı. Parakat yaptı, ağ attı, ekmeğini denizden söktü aldı. Yetiştirdiği Ceyhan, Hüseyin, Hakan ve Savaş isimli dört oğluda kendisi gibi balıkçı oldu. Oğullarından Ceyhan Çetin 2009 yılından beri Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifinin ve bölgedeki balıkçıların başkanlığını da yapıyor. Zübeyde Çetin balıkçılığının dışında, Foça'nın Küçükdeniz Limanı sahilinde başta Demokrasi Meydanı'ndaki Dedikodu Ağacı dibinde sohbetleriyle Foçalıların Zübeyde Annesi, daha büyükçelerin Zübeyde ablası oldu. Bir süredir böbrek yetmezliği ve buna bağlı çeşitli rahatsızlıklarla boğuşuyordu. O da dün akşam saatlerinde tedavi gördüğü hastanede rahatsızlıklarına bağlı nedenlerle vefat etti.   

Her iki merhume için 30 Mayıs 2019 Perşembe günü öğleyin Foça Fatih Camii'nde tören düzenlendi. Güney Deniz Saha Komuıtanı Tümamiral Aydın Şirin, Amfibi Görev Grup ve Foça garnizon Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı  Tuğgeneral Semih Okyar başta olmak üzere bölgede görev yapan amiral ve generaller, her rütbeden Türk Silahlı Kuvvetleri  mensupları, Foça Kaymakamı Ali Çetin,  Foça Belediye Başkanı CHP'li Fatih Gürbüz, eski Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, siyasi parti ve STK temsilcileri, Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi başkan ve üyeleri, balıkçılar, esnaflar, merhumelerin aileleri, dostları ve bazıları uzaklardan gelmiş üç yüze yakın kişi kılınan cenaze namazı ve yapılan törene katıldı.   

Merhumeler Foça Yeni Kabristanda defnedildiler. Defin sonrası aileler taziyeleri kabul etti.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER