SİTE SAĞ REKLAM ALANI

USTALARA VEFA

Üç büyük sanatçı Foça'da anıtlaştı

13 Eylül 2018 15:07 foca 233
USTALARA VEFA
Foça Belediyesi, yaşamlarının bir bölümünü Foça'da geçiren, Türkiye'nin en değerli sanatçılarından; Ressam Avni Arbaş, Ressam Ferruh Başağa ve Yazar-Yönetmen Tarık Dursun K.'ya olan saygısını ifade etmek için, kentin üç ayrı noktasına heykellerini yerleştirdi.

Heykel sanatçısı Eşber Karayalçın yaptığı eserler için, 'XI. Uluslararası Foça Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali'' kapsamında; heykeli yapılan duayen sanatçıların ailesi, sanatçıların dostları ve sanatseverlerin katıldığı açılış törenleri gerçekleştirildi.

Foça'nın bir sanat kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; ''Ülkemizin yetiştirdiği çok kıymetli ustalarımız Ressam Avni Arbaş, Ressam Ferruh Başağa ve Yazar-Yönetmen Tarık Dursun K.'ya olan saygımızı ifade etmek istedik. Yanı sıra, merak uyandırma duygusuyla, gençlerimizin kültüre ve sanata karşı ilgi duymasını hedefledik''dedi.

Avni Arbaş heykeli

Avni Arbaş'ın kendi portresi ve resmettiği atlı figürlerden birinin 3 boyutlu görünümünden oluşuyor. Krom-nikel ve korten çelik malzemeden yapılan eser, Avni Arbaş Caddesi üzerindeki yeşil alanda düzenlendi.

Ferruh Başağa heykeli

 Ferruh Başağa'nın kendi portresi ve sanatçının bir resminin 3 boyutlu ve aslına sadık kalınarak çerçeve içinde boyanması ile yapıldı. Krom-nikel paslanmaz çelik malzemeden oluşan eser, Büyükdeniz Sahil Caddesi üzerindeki Fok Heykeli yanında düzenlendi.

Tarık Dursun K. heykeli

Tarık Dursun K.'nın kendi portresi ve sanatçıyla özdeşleşmiş sözlerinden birinin eser üzerine yazılmasından oluşuyor. Krom-nikel paslanmaz çelik malzemeden oluşan eser, Öğretmen evi önünde düzenlendi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER