SİTE SAĞ REKLAM ALANI

AÇILIŞ KONSERİNDE 6 ŞEF 1 SOLİST AYNI SAHNEDE

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

07 Ekim 2019 10:26 guncel 945
AÇILIŞ KONSERİNDE 6 ŞEF 1 SOLİST AYNI SAHNEDE
İzmir'in ilk özel filarmoni orkestrası olan Olten Filarmoni Orkestrası 2019-2020 konser sezonunu görkemli bir açılış konseriyle yapıyor. 09 Ekim Çarşamba akşamı saat 20:30'da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek sezonun ilk konserinde 6 orkestra şefi 1 solist aynı sahneyi paylaşacak.

Sahne alacak 6 şefin ortak özelliği İsviçre'nin Zürih Üniversitesi'nde Orkestra Şefliği Bölümü Profesörü Johannes Schlaefli'nin öğrencisi olmaları. Türk asıllı İtalyan Orkestra Şefi Nil Venditti, Koreli-Amerikalı Orkestra Şefi Holly Hyun Choe, Şilili Orkestra Şefi Luis Toro Araya, Litvanyalı Orkestra Şefi Adomas Morkunas, Kolombiyalı orkestra şefi Ana Maria Patino ve Bulgar Orkestra Şefi Delyana Lazarova, viyolonsel sanatçısı Polina Yarullina solistliğinde sahnede olacaklar. Konserin müzik direktörlüğünü ise orkestra şeflerinin hocası olan Prof. Johannes Schlaefli yapıyor.

Konserde Olten Filarmoni Orkestrası 6 şef ve 1 solist ile Alman besteci Weber'in Oberon Uvertürü, Finli besteci Sibelius'un Hüzünlü Vals, Rus besteci Tchaikovsky'nin Rokoko Teması Üzerine Çeşitlemeler ve 6.senfoni eserlerini seslendirecek.

TÜRKİYE'DE BİR İLK…

Olten Sanat İcra Kurulu Başkanı Fatma Olten, Olten Filarmoni Orkestrası'nın 6.sezonunun açılışını 6 şef ve 1 solist ile gerçekleştireceklerini belirterek "Olten Filarmoni Orkestrası olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Orkestralar şefin yönetim tazıyla yönetilir. Bu kez 6 ayrı şefe adapte olan bir orkestra izleyeceğiz. İtalyan şef Nil Venditti geçtiğimiz yıllarda orkestramız ile konserler verdi. Venditti, Olten Filarmoni Orkestrası'nı verdiği konserleri o kadar beğenmiş ki orkestramız ile eğitim aldığı Zürih Üniversitesini eşleştirdi. Bu aslında Zürih Üniversitesi ile iş birliği içerisinde gerçekleşen bir konser. Orkestramızı yönetecek şefler sanatseverlerin ilerleyen yıllarda isimlerini sık sık duyacakları isimler. Konserimize tüm İzmirlileri bekliyoruz” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER