SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA'NIN BİR YILINI DEĞERLENDİRDİLER

Siyasi parti ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları yeni yıl dileklerini Gazete Poyraz aracılığıyla iletti.

31 Aralık 2018 14:55 guncel 584
ALİAĞA'NIN BİR YILINI DEĞERLENDİRDİLER
2018'i geride bırakıp 2019'a girerken Aliağa'nın ve Türkiye'nin bir yılını değerlendiren siyasi parti ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları yeni yıl dileklerini Gazete  Poyraz aracılığıyla iletti.

"2019'un tüm insanlara huzur getirmesini diliyorum”
Ak Parti Aliağa İlçe Başkanı Kazım Sayın 2018 yılında hem Aliağa hem de Türkiye için önemli gelişmelerin yaşandığını dile getirdi. Kazım Sayın "2018 yılında ilçe başkanlığı görevi tarafıma tebliğ edildi. Bu açıdan sürpriz gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Bu yıl ülke olarak önemli bir genel seçim süreci geçirdik. Yeni görevimizin vermiş olduğu sorumluluklarla birlikte bu seçimleri yaşadık. Genel seçimlerin dışında zor bir yılı da geride bıraktık. Özellikle Afrin Zeytindalı Harekatı ülkemiz için olumlu ve atılması gereken adımlardı. Şimdi de Fırat'ın doğusu için bir harekattan bahsediliyor. Bu harekatı da sonuna kadar destekliyoruz. Aynı zamanda üzücü olaylar da yaşadık. Ülkemiz 2018 yılında çok sayıda şehit verdi. Kadına yönelik şiddet olayları, çok sayıda vatanadaşımızın ölümü ile sonuçlanan tren kazası gibi talihsiz olaylar yaşadık. Türkiye'nin tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen çok yol aldığını düşünüyorum.  Şehrimiz içinse 2018 yılının iyi geçtiğini düşünüyorum. Aliağa huzurlu bir şehir. Daha iyi olması için 2019 yılında hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Aliağa içinse en büyük gelişmelerden birisi Star Rafinerisi'nin açılışıydı. Bu rafineri hem Türkiye hem de Aliağa için büyük bir şans… PETKİM'in daha da büyüyeceği, TÜPRAŞ'ın yeni yatırım alanları açtığı Türkiye'nin göz bebeği bir ilçe olarak 2019 yılında da önemli gelişmeler yaşayacağımıza inanıyorum. Önümüzde bir yerel seçim var ve bu seçimler sonucunda da hem Aliağamız hem de ülkemiz için samimi, adaletli ve vatandaşı için çalışan bir anlayışın seçilmesini temenni ediyorum. 2019 yılı tüm vatandaşlarımıza huzur getirmesini, insanların kendisini gelecek yüzyıla hazırlayacağı bir yıl olmasını diliyorum.” dedi. 

"Baskı, hukuksuzluk ve ekonomik zorluklar son bulsun”
Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit 2018 yılının ekonomik zorluklar ve savaşlar ile geçtiğine dikkat çekti. İlçe Başkanı Gülsen Cirit "Hepimiz her yeni yıla en iyi dileklerle,  umudumuzu yeşerterek girmek isteriz. Ama bittiğinde yıl gibi umutlar da eskir çoğu zaman. 2018 yılına da böyle girdik. Savaş, ekonomik zorluklar ve giderek artan baskı ve hukuksuzluklarla bu yılı bitiriyoruz. 2019 yılına girerken ülkemizde hukuk, barış, refah ve huzur hüküm sürsün istiyorum. Yoksulluğun azaldığı, gençlerimizin geleceğe dair umutlarının arttığı, bölgemizde barışın hakim olduğu ve bütün insanların daha mutlu olacağı bir yıl olması en büyük dileğim. 2019 yılında ve daima Aliağalı hemşerilerimizin, vatandaşlarımızın ve tüm insanların daha güzel yarınları olsun.” dileklerinde bulundu. 

"Üniversite, TOKİ, hastane olmalı"
Milliyetçi Hareket Partisi Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir "Ülkemiz için 2018 Suriye'deki iç çalkantılardan dolayı sıkıntılarla geçti. Bölgede yaşanan restleşmelerden dolayı ülkemizde ekonomik krize varan birçok sorunla karşı karşıya kaldığımız bir yılı geride bıraktık. 
Amerika'nın bölgeden çekilmesiyle, 2019 yılında emperyalist güçlerin buradaki petrolü, parayı, doğalgazı amaçlayan işgallerinin sona erdiği, bölge halkı ve memleketimiz için hayırlı gelişmelerin yaşanmasını temenni ediyoruz. 
Memleketimizin yarısından çoğu Suriye'de yaşanan gelişmeler sonucunda işgal altında gibi.. Suriyeli vatandaşların evlerine döndüğü ve herkesin vatanına sahip olduğu bir yıl olmasını diliyorum. 
Kasabalılıktan kurtulan Aliağamız şehirleşmeye doğru ilerlediği bir yıl geçirdi. Alt yapıdan trafiğe kadar birçok anlamda gelişen şehrimiz Aliağa'da vatandaşlarımızda kentli yaşama uyum sağladı. Bu gelişim Aliağalılarımızın da yaşam kalitelerini değiştirdi. Bu yaşananlar sorumlulukları beraberinde getirdi. Artık daha büyük hedeflere doğru koşturmalıyız. Önümüzdeki yıllarda da bu gelişmenin devam etmesini ve hızla büyüyen kentimize gerekli hazırlıkların yapılmasını temenni ederim. 
2019 yılında Aliağa'da üniversitenin kurulmasını, TOKİ'nin gelmesini ve yerel seçimlerde de vatandaşlarımızdan aldığımız yönetim mührünü 2019'a da vurmayı dilerim. Yeni yılın Aliağamıza, bölgemize, ülkemize ve dünyaya huzur getirmesini yeni yılda yapılacak olan yatırım ve projelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

 "2019 yılında çağdaş ve adaletli bir Türkiye için çalışacağız”
İyi Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar Aliağalı vatandaşlara iyi bir yıl geçirme dileğinde bulunurken "2019 yılı Türkiyesi'nin çağdaş, adaletli ve müreffeh içinde bir yıl olmasını temenni ediyorum. Biz siyasilerin hem Aliağa'nın hem de Türkiye'nin bu minvalde yol alması için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğini biliyorum. İyi Parti Aliağa İlçe Teşkilatı olarak Türkiye'deki demokrasinin gelişmesi ve ülkemizi Atatürk'ün işaret ettiği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için var gücümüzle çalışacağımıza ant içtik. Var oluşun sadece siyasi ve ekonomi olarak olmayacağını çevre, sağlıklı nesil ve bizi var eden kültürümüzün de korunması zorunluluğu bundan sonra da var oluşumuzun en güçlü işareti olacaktır. Çevreyi yaşat ki insan yaşasın, insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu, 2019 ve sonraki yılların Türkiye'sinin temeli olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerimle bir kez daha halkımızın yeni yılını kutlarım.” şeklinde konuştu.
 
 "Yeni yıl işçilerin mücadelesi ile aydınlanacak”
Aliağa'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ve sendikaların başkanları da 2018 yılını değerlendirerek 2019'un Aliağa için daha yaşanılır bir yıl olmasını diledi. 
Aliağa'nın emek kenti olduğunu hatırlatan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay 2018 yılına Türkiye emekçilerinin mücadelelerinin damga vurduğunu belirtti. Oktay "2018 yılında sendikalı olduğu için işten atılan ve fabrika önünde yaklaşık sekiz aydır mücadelelerini sürdüren Flormar işçilerinin, insan onuruna yakışır çalışma koşulları talebiyle ayağa kalkan 3. Havalimanı işçilerinin, yine 186 gün süren grevleri sonrasında hedeflerine ulaşan Süperpak işçilerinin ve son olarak da yılın son günlerinde bile enflasyonun altında kalan zam teklifini kabul etmeyerek Grev diyen İZBAN işçilerinin mücadelelerine tanıklık ettik. 2019 yılı da bu işçilerin ve emekçilerin ortaya koyduğu mücadele ile aydınlanacaktır. Biz Türkiye'nin ve Aliağa'nın işçileri emekçileri olarak insan onuruna yakışır, yoksulluk sınırının üzerinde bir asgari ücret aldığı, kıdem tazminatlarına dokunulmadığı, tüm çalışanların ağır vergi yükü altında ezilmediği, emekli ve memurların refah payının yükseldiği ve emeklilikte yaşa takılmadığı bir yıl olmasını diliyoruz. Ayrıca Ortadoğu'da akıtılan kanın bir an önce durması ve tüm Ortadoğu halklarının barış, kardeşlik içerisinde yaşayabileceği bir yıl istiyoruz. İşçilere, emekçilere mücadele, barış ve huzur dolu bir yıl diliyorum” şeklinde konuştu. 
"Baskıya, yoksulluğa ve şiddete karşı itirazın örüleceği bir yeni yıl” 
Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Alp Kuyumcu "Başta ülkemizin her tür gerilim, çatışma ve ayrışmadan uzaklaşarak normalleşmesi olmak üzere; yoksulluğa, güvencesiz çalışmaya ve  kadına şiddete karşı toplumsal bir itirazın örüleceği; biz öğretmenlerin özlük, demokratik, ekonomik ve sosyal haklarının geliştiği ve iyileştiği, meslek itibarlarının tekrar kazanıldığı yeni bir yıl diliyorum.” dedi. 

"Emeklilerin hakkını veren bir yönetim, yaşanabilir bir ülke”
Emeklilerin insanca bir yaşam sürebilmesi için Aliağa'da mücadele eden Emekli-Sen Aliağa Temsilciliği adına konuşan Sabahattin Yeşiltepe "Yeni yılda emeklinin ve emekçinin insanca yaşayacagı sömürüsüz örgütlü bir toplum olmasını, doğanın katledilmediği, kadının hor görülmediği tacize ve tecavüze uğramadığı, çocuk istismarının son bulduğu bir ülkede yaşamayı diliyorum. Yobazlığın hüküm sürmediği insanca yaşanacak bir ülkede, ülkesine vergisini emeğini vermiş, çalmamış çırpmamış emeklinin hakkını veren sömürüsüz bir yönetim olmasını istiyoruz” dileklerinde bulundu. 

 "Ölümlere karşı yaşamı, baskılara karşı ortak mücadeleyi savunuyoruz”
Makina Mühendisleri Odası Aliağa İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu "2018 yılında ülkemizde, birçok olumsuz gelişme yaşandı. Geleceğimizi etkileyen bir dizi önemli sorun ülkemizi sarmış durumdadır. Hukukun üstünlüğüne dair normlar sürekli çiğnenmekte; meslek alanlarımız ve meslek örgütlerimize yönelik saldırılar artmaktadır. Yıllarca darbecilere ve cemaatlere karşı mücadele eden binlerce demokrat mühendis, mimar, şehir plancısı arkadaşımız, liyakat ilkesine ve hukuka aykırı bir şekilde, bütün özlük hakları ellerinden alınarak kamudan ihraç edildi veya açığa alındı. Her alana yayılan sömürü ve rant politikaları ile ekonomik kriz derinleşti, enflasyon, işsizlik, güvencesiz çalışma ve yoksulluk  arttı. Mezhep ayrımları ile iç ve dış politikada belirleyici hale getirilmek istendi. Diğer yandan gündemden hiç düşmeyen iş cinayetleri ile çocuklara ve kadınlara yönelik taciz, tecavüz, cinayetler ile istismarı meşrulaştıran yaklaşımlar arttı. Eğitimde ve kamusal yaşamda bilimin, tekniğin, aydınlanma ve laiklik değerlerinden uzaklaşıldı ve gericilik hâkim oldu.  Ölümlere karşı yaşamı, hukuksuzluğa karşı adaleti, ihraçlara karşı dayanışmayı, postallara karşı akademiyi, gericiliğe karşı laikliği, baskılara karşı ortak mücadeleyi savunduk. Makina mühendisleri Odası Aliağa İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu olarak, 2019 yılında eşitlikçi, adaletli, demokratik, barış ve kardeşlik içinde geçirmek umuduyla, saygılar sunuyoruz.” açıklamalarında bulundu. 

"Adalet ve demokrasinin hüküm sürdüğü bir yıl olmasını diliyoruz”
Atatürkçü Düşünce Derneği Aliağa Şube Başkanı Erol Ertürk yeni yıla girerken en önemli taleplerinin hukuk ve adalet olduğunun altını çizdiği mesajında "Özellikle ülkemizde her yıl daha da zayıflayan ve güvenini kaybetmeye başladığımız hukuk sistemi biz insanlar için hava, su, toprak kadar önemli bir yaşam gereğimizdir. Her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, insan haklarına ihtiyacımız için sığınacağımız tek liman adalet ve hukuktur. Hukuk yoksa demokrasi yoktur, hukuk yoksa laiklik yoktur, hukuk yoksa cumhuriyet yoktur, hukuk yoksa adalet yoktur, kısaca hukuk yoksa o yerde insanlık yoktur. Sözün özü her türlü bu kötü gidişe rağmen biz insanoğlu yan yana, omuz omuza, el ele vererek 31 Aralık akşamında yani yeni yılın başlangıcında o akşam en güzel dileklerinizi her yılkinden daha da kuvvetli ve yüksek sesle insanlık için güzel ve yaşanabilir bir dünya için iyi dileklerimizi sunacağız. 2019 yılında yaşanabilir güzel bir ülke ve dünya için, bütün insanlara mutlu sağlıklı ve barış dolu yıllar diliyorum.” diye konuştu. 

"Hz. Hızır tüm mazlumları yar ve yardımcısı olsun”
Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi Başkanı Celal Süslü  "2019'da dili, dini, etnik kökeni ve inanç kimliklerinden dolayı kimsenin ötekileştirilmediği; fikir ve inanç özgürlüğünün demokratik bir şekilde kullanıldığı yeni bir yıl ve barış dolu bir dünya diliyoruz. Bizler 72 millete aynı nazarda bakmanın haklılığı ve inancıyla bütün insanlığa barış ve kardeşlik diliyoruz. 2019 yılının özelikle savaşların çocuk yaşamlarına son vermediği, çocukların açlıktan ölmediği, kadınların karanlık ve gerici zihniyete kurban gitmediği herkesin ifade ve fikir özgürlüğünü yaşadığı, aydınlık bir yıl olmasını diliyoruz. Tabi ki Alevi toplumu olarak kendi inancımızı daha özgür yaşadığımız bir ülke diliyoruz. Hz. Hızır bütün mazlumların yar ve yardımcısı olsun.  Yeni yılımız kutlu olsun.”  dedi. 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER