SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BASIN BASKI VE TEHDİTLERDEN ARINMALI

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde meslek örgütleri basının baskı ve tehditlerden arınması gerektiğine vurgu yaptı.

10 Ocak 2019 16:20 guncel 213
BASIN BASKI VE TEHDİTLERDEN ARINMALI
İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptıkları açıklamalarda Türkiye'de çalışan gazetecilerin baskı ve tehdit altında mesleklerini icra etmek zorunda kaldıkları belirtildi. 

"Her yıl daha karamsar bir tablo”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti; Çalışan Gazeteciler Günü'nün, Çalış(amay)an Gazeteciler Günü'ne dönüştüğünü ifade ettikleri açıklamasında her yıl daha karamsar bir tablo ile karşılaşıldığına değindi.  
İGC "Medya kuruluşlarının var olma savaşı verdiği, işsizliğin hüküm sürdüğü, basın özgürlüğü karnemizin kırıklarla dolu olduğu bir süreç yaşamaktayız. Çok sayıda medya kurumu yayın hayatına son verdi. 2018'in son 7 ayında 700 gazeteci işsiz kaldı. İşsizliğin yanı sıra sektördeki ekonomik koşulların ağırlığına paralel olarak ücretler çok düşük kaldı. Basın Kartları Yönetmeliği'ndeki son değişiklikle sarı basın kartı almak zorlaştı ve İletişim Daire Başkanlığı'nın yetkileri genişletildi. Gazeteciler hakkında, yaptıkları haberler dolayısıyla ödeme gücünü aşan astronomik rakamlı tazminat davaları açıldı. Yoğun olarak tehdit, soruşturma, hedef gösterme, sansür ve oto sansür baskısı yaşandı. Basın mensupları bu yıl da yapamadıkları gazetecilik görevleri yerine farklı iş kollarına yönelmek zorunda kaldı.” dedi. 

"10 Ocak gönül rahatlığı ile kutlanamıyor”

Türkiye Gazeteciler  Sendikası ise basın kanunu için yürütülen mücadele sonucu 1961'de gazeteciler için 'bayram' ilân edilen, 1971'de ise 'Çalışan Gazeteciler Günü' olan 10 Ocak'ın uzun süredir gönül rahatlığıyla kutlanamadığını belirtti. Sendika gazetecilerin yüzde 30'unun işsiz olduğunu, düşük ücretlerle çalışanlarınsa güvencesiz olduğunu söylediği açıklamasında "141 meslektaşımızın tutuklu bulunduğu, haberlere-yorumlara yüzlerce davanın açıldığı bir dönemde bayram kutlamayı uygun bulmuyoruz.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yayınladığı 10 Ocak mesajı bizde "farklı bir ülkede mi yaşıyoruz” duygusu uyandırdı.  Sayın Erdoğan "Son 16 yılda ülkemiz genelinde hayata geçirilen reformlar, Türk basınının zenginleşmesine, çeşitlenmesine, daha demokratik ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasına vesile olmuştur” diyor. Oysa herkes biliyor ki medyanın yüzde 95'i Saray'ın kontrolü altında, halkın haber alması engelleniyor ve gazeteciler işlerini yaptığı için hapis cezası alıyor. Türkiye 180 ülke arasında basın özgürlüğü sıralamasında 156. sırada yer alıyor.  Velhasıl; demokratikleşmeye, çok sesliliğe, özgürlük ortamına götüren reformlardan haberimiz yok. Bilakis son 16 yıldır bunun tam tersini yaşıyoruz. Ve bu iklimi değiştirecek olanın siyasetçiler değil bizzat gazeteciler olduğunu biliyoruz” ifadelerinde bulundu. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER