SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EMEP'TEN İZBAN İŞÇİLERİNE DESTEK

EMEP: "Krizin faturasını ödemeyeceğiz diyerek greve çıkan İZBAN işçilerinin yanındayız!”

10 Aralık 2018 12:37 guncel 262
EMEP'TEN İZBAN İŞÇİLERİNE DESTEK
Toplu İş Sözleşmesi'nde tıkanan görüşmeler sonrası greve çıkan İZBAN işçilerine bir destek de Emek Partisi İzmir İl Örgütü'nden geldi. EMEP İl Yönetimi'nden yapılan açıklamada "Demiryol-İş Sendikasında örgütlü İZBAN işçileri iki yıllık imzalanacak toplu sözleşmenin ilk yılı için yüzde 27, ikinci yıl için enflasyon oranında zam ve 112 günlük ikramiye talep ediyor. Sürüş ve vardiya tazminatları da işçilerin talepleri arasında. İZBAN'da işçi ücretleri bin 883 lira ile 2 bin 389 lira arasında. 54 işçi ise asgari ücretle yaşamaya çalışıyor. Ekonomik krizin hayatımızı derinden etkilediği, temel tüketim maddelerine art arda yapılan zamlarla alım gücümüzün azaldığı bugünlerde İZBAN işçileri sadece asgari düzeyde geçinebilecekleri bir ücret istiyor. İşçilerin taleplerini karşılamayan İZBAN yönetimi ise, grevden dolayı Demiryol-İş'i suçlayarak sendikanın İzmir halkını ve çalışanları mağdur ettiğini ileri sürüyor. Yüzde 22'lik teklifleri sonucunda oluşan ortalama ücretleri İzmir halkının takdirine bıraktıklarını belirtiyor.” ifadelerine yer verildi.  

ARTI PARA CAN ALDI

İZBAN'da uygulanan 'Artı Para' sistemini de eleştiren EMEP "İşçilerine bu düzeyde ücretleri reva gören TCDD ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığı İZBAN AŞ., Şubat ayından bu yana uygulamaya koyduğu Artı Para sistemi ile en uzak mesafenin ücretini kartına yükleyemeyen İzmirlileri trene bindirmiyor. Bu uygulama ile ne kadar halk düşmanı, kamu hizmeti anlayışından uzak ve kâr odaklı olduklarını gördük. O zamandan bu yana tüm İzmir halkı mağdur olmakla beraber bir öğrenci kardeşimiz de kartında yeterli bakiye olmadığı için tellerden atlamış ve tren çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.” dedi. 

İŞÇİLERİN TALEPLERİ KABUL EDİLSİN, ARTI PARA UYGULAMASI KALDIRILSIN

İZBAN yönetiminin işçilerin yüzde 65 oranında zam istediği yönündeki açıklamasına da değinen EMEP "İşçilerin istediği oran yüzde 27. Yüzde 65 bile istense asgari ücret seviyesinde olan ücretler için bu artış çok mudur? Tam tersine ücretlerdeki erime ve fiyatlardaki artış dikkate alındığında normal bir seviyeye tekabül eder. Abartılı olan işçilerin talep ettiği zam miktarı değil,  ücretlerinin sefalet düzeyidir. Madem İZBAN şirketi İzmir halkının takdirine bırakıyoruz diyor o zaman takdir hakkımızı kullanıyoruz ve işçilerin talebi kabul edilsin ve artı para sistemi kaldırılsın diyoruz! Artı para uygulamasını getirirken bize sormaya tenezzül etmeyen İZBAN şirketine halk için hizmet ürettiklerini hatırlatıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER