SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 8 AYLIK ÇALIŞMA RAPORUNU AÇIKLADI

Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü 8 aylık çalışma raporu hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

15 Ağustos 2018 19:31 guncel 932
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 8 AYLIK ÇALIŞMA RAPORUNU AÇIKLADI
DİĞER GÖRSELLER
Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü 8 aylık çalışma raporu hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. 
Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü 2017-2018 yılı 8 aylık değerlendirme toplantısını Aliağa Kaymakamı Dr. Bayram Durmaz, Mahalle Muhtarları ve Aliağa Ticaret Odası Başkanı'nın katılımı ile gerçekleştirdi. Aliağa'da ilçe emniyetince yürütülen çalışmaları anlatıldığı bilgilendirme toplantısında ilçedeki suç oranlarından kesilen trafik cezalarına kadar 8 aylık süreçte gerçekleştirilen idari ve adli yaptırımlar hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirildi.  Sunumu gerçekleştiren Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş "İstatistikleri 2017-2018 yılı şeklinde ikiye ayırdık. 2017 yılından 2018 yılına genel olaylarda %23lük bir artış var. Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda  %  15,45 oranında artma, Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlarda;  % -21,68 oranında azalma, Topluma Karşı İşlenen Suçlarda; %  127,29 oranında artma, Millete ve Devlete Karşı İşlenen Suçlarda; % -18,8 oranında azalma, Takibi Gereken Suçlarda;  %  32,23 oranında artma meydana gelmiştir.”dedi.

'İnternet Dolandırıcılığına Dikkat Edilmeli'
Hırsızlığın Aliağa'da gözle görünür oranda azaldığının dikkat çektiğine değinen Uğurtaş "Kişilere karşı suçların içerisinde sosyal medyada yapılan tehdit ve hakaretlerde artış var. Mala Karşı İşlenen Suçlar 392'den 307'ye düşmüş durumda ancak burada 4 yıla kadar alınan cezalarda toplumda infial yaratmadıysa salıverme gibi bir durum söz konusu… İleride bunun değişmesi gerektiği anlaşılacaktır diye düşünüyoruz. Daha azalacağı kanaatindeyiz. Evde hırsızlık vakası 40'tan 20'ye düştü. İş yeri hırsızlıkları da öyle 50'den 39'a düşmüş durumda. Dolandırıcılık vakalarında ise yapılan bilgilendirme çalışmaları neticesinde telefonla dolandırıcılık azalırken, internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılıklar halen önlenebilmiş değil. Bu konuda halkımızın daha bilinçli hareket etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

'Şehrin gürültüsünde motor kullanımı etkiliydi'
Yasin Uğurtaş ayrıca Aliağa'daki trafik uygulamaları hakkında da bilgilendirmelerde bulundu. Uğurtaş, 2018 yılında 1232 motosiklete denetim gerçekleştirdiklerini, 294 aracın trafikten men edildiğini söyledi.  Şehirde motorların yarattığı sıkıntıların büyük oranda çözüldüğünü belirten Yasin Uğurtaş "Korsan servis otobüsleri en çok şikayet edilen konulardan biriydi. 75 tanesine ceza yazarak gerekli işlemleri uyguladık. Şehrimizde 26bine yakın araç var. Yarısı otomobil olan bu araçlardan birçoğu da motorsiklet. Motorsikletlerin 3'te birini denetledik. Bu şekliyle bile önemli oranda çözüme ulaştık.” açıklamalarında bulundu. Sabah sekiz akşam sekiz arası İstiklal Caddesi'nde süreli park uygulaması başlatılacağını duyuran ilçe emniyet müdürü yolun kullanımını arttıracaklarını, kimsenin tatile giderken aracını bırakamayacağını, olumsuz alışkanlıkların kırılacağını vurguladı.

'Uyuşuturucu ile mücadele birinci önceliğimiz'
Aliağa'daki uyuşturucu kullanımı ve satışıyla ilgili verileri de paylaşan Yasin Uğurtaş "Aliağa'da 8 Aylık Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul  Etmek veya Bulundurmak İşlem Sayısı 2017 yılında 23, 2018 yılında ise 69. 8 Aylık Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde İmalatı ve Ticareti İşlem Sayısı 2017 yılında 1, 2018 yılında 7. Bu yapılan işlemlerin içerisinde sentetik haplar, esrar ve çeşitleri ve bonzai türü ilaçlar ayrıca kokain taşı ve kokain yer alıyor. Aliağa'da eroin ile karşılaşmadık. Bu içicileri ve torbacıları müze binasından, Avcı Ramadan'dan, sahil bandından, Şahin Tepesi'nden plajların bulunduğu yerden aldık. Buralar herkesin çok rahatlıkla ulaşabileceği yerlerdi. Suç işleyen insanların büyük çoğunluğu uyuşturucu kullanan insanlar. Bizim bu çalışmalarımız suçu engellemek anlamında da etkili oldu. Lobisinin çok güçlü olduğu uyuşturucu piyasasını takip ediyoruz. Bizim birinci sıradaki önceliğimiz uyuşturucu ile mücadeledir. Vatandaşlarımızdan da bu konuda ihbar bekliyoruz” dedi. Uğurtaş alan çalışmasındaki artış nedeniyle Aliağa'da suç ve suçluyla mücadelede yol aldıklarının altını çizdi. 

'Emniyetimiz bu dönem sahada daha etkili çalışıyor'
Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş'ın sunumunun ardından söz alan Aliağa Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz "Emniyetimizin etkili çalışması sayesinde Aliağa'da eksikliği hissedilen sorunlar çözüme ulaşıyor. Yasin Müdürümüzün gelmesi ile Emniyet araç ve teçhizat desteğini de alarak çalışmalarını hızlandırdı. Sahaya inme daha etkin hale geldi. Uyuşturucu ile mücadele arttı. Trafik denetlemeleri sıklaştı. Alkol kullanımı ve gürültüye ilişkin şikayetler denetlenebilir ve önlenebilir hale geldi. Daha önceki emniyet müdürlerimiz devletimizin içerisine sızan FETÖ ile mücadeleyle yoğunluklu olarak ilgilendiği için kendi asli işleri üzerine tam anlamıyla gidemiyordu. Ben Aliağa Emniyet Müdürlüğümüzün her dönemini kendi şartları içerisinde başarılı görüyorum. Gönül arzu ederdi ki emniyet her dönem kendi asli işini yapsın. Bu dönemde bir şans yakalandı. Bu dönem emniyet sahada daha etkili. Dolayısıyla arkadaşlarımıza ve Emniyet Müdürümüze teşekkür ediyorum.” dedi. 
Bilgilendirme toplantısı görevinde başarılı olan emniyet mensuplarına başarı belgesi verilmesinin ardından muhtarların talep ve dileklerinin alınmasıyla sonlandı. 

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 8 AYLIK ÇALIŞMA RAPORUNU AÇIKLADI
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER