İMAR BARIŞI'NDA HATALI İŞLEMLERDEN ARACI KURUMLAR DA SORUMLU

Daha önce iki kez uzatılan İmar Barışı'na başvuru süresi 15 Haziran Cumartesi günü doluyor.

12 Haziran 2019 14:13 guncel 1166
İMAR BARIŞI'NDA HATALI İŞLEMLERDEN ARACI KURUMLAR DA SORUMLU
Daha önce iki kez uzatılan İmar Barışı'na başvuru süresi 15 Haziran Cumartesi günü doluyor. Başvuru yapanların İmar Barışı bedeli için son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019'da sona eriyor.
Vatandaşın devletle ihtilaflı durumlarının çözüme kavuştuğu, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine uygun olmayacak şekilde tadilatlı yapıların kayıt altına alınmasıyla yasallık kazandığı süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Yağız İnşaat Emlak Taahhüt Ticaret sahibi Serhat Bolataslan vatandaşların başvuru yaparken dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek konunun uzmanlarından yardım almalarını önerdi. Bolataslan "Başvuruların büyük bölümünde metrekareler doğru girilmiyor. Yapı alanı olarak bahsedilen yere çoğu vatandaş sadece kaçak kısın metrekaresini giriyor. Örneğin 100 metrekalerik bir dairenin balkonunu kapatan vatandaş, sadece kapattığı balkonun 10 metrekarelik kısmını giriyor. Oysa totalde girilmesi gereken rakam 110 metrekare. Veri girişlerinde ikinci bir büyük yanlış daha yapılıyor. Yapılarda arsa oranlarına göre hesaplama yapılıp yazılması gerekirken, başvuru sahipleri fazla yazıp daha çok bedel ödemek zorunda kalıyor. Bunun geri dönüşü de oldukça zor. Çeşitli kontrollerden sonra doğru bedel tespit edilecek ki ödenen fazla para geri alınabilsin. Eksik hesaplamalarda sadece internet üzerinden güncelleme butonlarıyla düzeltme yapılabiliyor. Burada hatırlatmak istediğim çok önemli bir nokta var. Yanlış beyanlarda, sorumluluk sadece vatandaşın üzerinde değil. Vatandaş bir aracı kurumdan yardım aldıysa, aracı kurum da yanlış beyan ve işlemden ceza alacaktır. Dolayısıyla çok dikkatli olunması, vatandaşların başvuruyu tek başına yapamıyorsa bu konuda uzman, profesyonelleşmiş kurumlardan yardım almayı tercih etmeleri kendi faydalarına olacaktır.” dedi.

SÜRE UZATIMI YOK
Bundan sonra herhangi bir süre uzatması olmayacağının altını çizen Serhat Bolataslan "2018 yılını da kapsayacak şekilde tasarıda güncelleme yapılacağı şeklinde bazı duyumlar halk arasında dolaşsa da şu ana kadar yayınlanmış herhangi bir yazı veya genelge bulunmamakta. Dolayısıyla, sürenin uzatılması gibi bir durum da söz konusu değil. Ülke genelinde kaçak görünen yaklaşık 13 milyon yapının 10 milyon kadarı İmar barışı uygulamasından faydalandı. Bu başvurulardan da devletin kasasına 18.5 milyar lira ek kazanç sağlandı. Bunun yanı sıra, imar barı sayesinde kaçak elektrik ve su kullanımı da azalacak, buradan kaynaklanan gelir kaybı da önemli miktarda düşecektir. Kalan üç günlük süre zarfında henüz başvurmamış olan 3 milyon yapının da büyük bölümü işlemlerini tamamlayacaktır. Bu nedenle, son günlerde oluşabilecek yoğunluğu göz önüne alarak, olası bir aksiliğe karşı vatandaşlarımızın bir an önce işlemlerini tamamlamalarını öneriyorum.” şeklinde konuştu.

YAPI KAYIT BELGESİ İÇİN ÖDEMELER NASIL YAPILACAK? 
Yapı kayıt belgeleriyle ilgili başvuruların ne şekilde yapılacağını da açıklayan Yağız İnşaat Emlak Taahhüt Ticaret sahibi Serhat Bolataslan şunları söyledi:
"Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınıp hesaplanıyor. Tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye bin lira, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye bin 600 lira, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin lira, güneş enerjisi santrallerinde (GES) ise megavat başına 100 bin lira olarak belirleniyor. Bedel, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile binanın toplam yapı alanı dikkate alınarak hesaplanacak yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konut ve ticari olarak tek kullanımlı veya karma kullanımlı olup olmadığına bakılacak.  Karma kullanımlı yapılarda konut ve ticari olarak kullanılan alanların arsa oranları ayrı ayrı dikkate alınarak, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 katsayısıyla çarpılıp bulunuyor.”


Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER