SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İŞ KAZALARI VE DENETİMSİZLİK HEPİMİZİ ENGELLİ ADAYI YAPIYOR

Durmaz: "Hükümet iktidara geldiği günden beri engellilerin sorunlarını kalıcı anlamda çözmek konusunda samimi olmamıştır.'' dedi.

03 Aralık 2018 17:41 guncel 493
İŞ KAZALARI VE DENETİMSİZLİK HEPİMİZİ ENGELLİ ADAYI YAPIYOR
CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Özcan Durmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada engelli vatandaşların yıllardır asla tutulmayacak boş vaatlerle oyalandığını ve ikinci sınıf insan muamelesi gördüğüne vurgu yaptı. Durmaz: "Hükümet iktidara geldiği günden beri engellilerin sorunlarını kalıcı anlamda çözmek konusunda samimi olmamıştır. Gerek imzaladığı Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'ne uymakta, gerekse 5378 sayılı Kanun'da belirtilen engellilerin haklarına dair hükümleri uygulamakta yetersiz kalmaktadır. Engelli kardeşlerimiz bugün her alanda ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. İstihdamda engellilere ayrılmış kamu kadroları her yıl verilen sözlere rağmen boş tutulmaktadır ya da sadece yandaşlar faydalandırılmaktadır. Eğitimde gerek erişilebilirlik sorunları nedeniyle gerekse engellilerin sınav olma koşullarının yetersizliği nedeniyle okuma oranı da maalesef son derece düşüktür.” şeklinde konuştu.

"BİLGİYE ERİŞİMDE CİDDİ PROBLEMLER VAR”
Kentlerdeki yetersiz ulaşım ve engellilerin göz ardı edildiği planlamalar nedeniyle özgürce sokaklarda dolaşamadıklarını ifade eden CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Durmaz "Türkiye genelinde ve ilçemiz Aliağa'da çoğu kurum ve kuruluş mimari olarak erişilebilirlik sorununu hali hazırda çözebilmiş değildir. Bilgiye erişim herkesin temel bir hakkıdır. Kamu kurumlarının internet siteleri erişilebilir olmadığından engelliler bilgiye erişimde ciddi problemlerle karşı karşıya bulunmaktadır. 24 Haziran seçimlerinde bir kez daha görülmüştür ki engelliler gerek sandıklara erişimde gerekse teknik yetersizlikler nedeniyle hür iradeleri ile oy kullanmakta da çok ciddi problemler yaşamışlardır. Engellilerin yıllardan beri çözülemeyen rapor çilesi ise bu anlamdaki en önemli sorunlardan biridir. Engelli vatandaşlarımız bin bir güçlükle okuyup öğretmen olabilmekte, ancak sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı engellilerden bir de "öğretmenlik yapabilir” raporu istemektedir. Bütün bunların yanı sıra engellilerle ilgili Türkiye'de sağlıklı bir veri istatistiğinin olmaması, hükümetin engellilerin sorunları konusunda ne kadar samimi olduğunu da göstermektedir.” dedi.

"BUNCA SORUN TEK BİR GENEL MÜDÜRLÜKLE ÇÖZÜLEMEZ”
Ülke genelinde sayıları 10 milyonu bulan engelli vatandaşlara yapılan devlet yardımının yetersizliğine de değinen Özcan Durmaz "Eğitim ve istihdam konularında sınıfta kaldığımız engelli kardeşlerimize muhtaç sadakası verilerek evlerine hapsetmek, maalesef onları ikinci bir engelle daha karşı karşıya bırakmaktadır. Bu kardeşlerimize bağlanan engelli maaşı ne yazık ki insanca yaşamlarını sürdürebilmelerine imkan verecek düzeyde değildir. Sayıları gün geçtikçe artan ve yaklaşık 10 milyona ulaşan engelli nüfusun bunca sorununu bir tek genel müdürlük ile idare etmek ve onların sorunlarına çözüm üretilmesini beklemek mümkün değildir. Engellilerin özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için gerekli düzenlemeler noktasında bir an önce uzlaşı ile adım atmalıdır. Özellikle görme engellilerin daha özgür ve daha rahat hareket etmelerini sağlayacak ve dünyanın birçok ülkesinde bulunan rehber köpeklerin ülkemizde de yasal bir altyapıya kavuşması gerekmektedir.” diye konuştu.

"ALİAĞA'DA BİR BAŞARI HİKAYESİ YARATTILAR”
Aliağa'daki duruma da dikkat çeken Durmaz "İlçemiz bu konuda pek çok bölgeden daha şanslı konumdadır. Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği, engelli kardeşlerimizin hayata tutunmaları vesosyal yaşamın bir parçası olabilmeleri için pek çok projeye imza atmıştır. Destek verildiğinde ve fırsat yaratıldığında; engelli bireylerin neler başarabileceğini bizlere göstermiştir. Bu kardeşlerimiz dernek çatısı altında bir başarı hikayesi ortaya koymuşlardır. Ancak tabii ki bu yeterli değildir. Engelli bireylerin kendilerini ifade edebileceği alanları tespit edip onun üzerine çözüm üretmek için kaymakamlık, belediye, siyasi partiler ve ilçemizdeki diğer sivil toplum kuruluşları ile el ele verip bu kardeşlerimizi topluma kazandırmak için bir sinerji yaratmalıyız.” dedi.

"EMPATİ VE ELBİRLİĞİYLE ENGELLERİ AŞACAĞIZ”
Aliağa'nın bir sanayi bölgesi olduğuna vurgu yaparak sıklıkla yaşanan iş kazalarına da değinen CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Özcan Durmaz "Elbette ki temennimiz değildir ancak, bölgemizde sıklıkla tanık olduğumuz iş kazaları ve denetimsizlik hepimizi potansiyel birer engelli adayı yapmaktadır. Bunu aklımızdan çıkarmadan, empatiyi hep ön planda tutarak, sağlıklı ve doğru planlamayla Aliağa'da engelli kardeşlerimiz için yapılması gereken ne varsa birlikte taşın altına elimizi koyup gerçekleştireceğiz. Engellileri yalnızca özel günlerde hatırlayıp, vatandaşlarımıza sağlanan hakları birer lütuf gibi göstermek yerine, engellilerin 365 gün boyunca eşit bir yurttaş olarak yaşamalarını sağlayacağız. Bütün olumsuzluklara rağmen, engelleri aşma azmine ve kararlılığına sahip tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Günü'nü yürekten kutluyor, zihinlerdeki engellerin kalktığı bir toplumda hep birlikte mutluluk ve sağlıkla yaşamayı diliyorum.”
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER