SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KATLİAMLARA SESSİZ KALMAK İNSANLIK SUÇUDUR

Celal Süslü, Maraş katliamının yıldönümü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

21 Aralık 2018 14:24 guncel 548
KATLİAMLARA SESSİZ KALMAK İNSANLIK SUÇUDUR
GAZETEPOYRAZ - Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, 19-26 Aralık 1978'de yaşanan Maraş katliamının 40'ıncı yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, bu olayın Alevilere yönelik yapılan katliamlardan bir tanesi ve tarifi imkansız bir acının adı olduğunu ifade etti.
Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği, binlerce yaralının bulunduğu ve 550'ye yakın ev ile 300 civarında iş yerinin yakılarak tahrip edildiğini söyleyen Süslü "Maraş'ta yaşanan bu katliamı anlatmaya ne yürek dayanır ne de sözcükler yeterli olur. İşkence ile öldürülen insanlar, karnında bebeğiyle öldürülen kadınlar, kazanlara atılan çocuklar, satırla, baltayla kesilen insanlar ve döve döve öldürülen yaşlılar… Hangi birini söyleyelim; kısacası vahşi ve zalimce bir saldırı gerçekleştirildi.” dedi.
Bütün bu olaylar yaşanırken hükümet güçlerinin askeri ve polisiyle günlerce seyirci kalmakla yetindiğini belirten Celal süslü "belediyeden yapılan anonslar, camilerden yapılan çağrılar adım adım katliamın habercisiydi. Ancak hiçbir önlem alınmadı ve olaylar bu noktaya geldi. O gün Maraş'ta yaşananlar planlı ve örgütlü faşist bir saldırıydı.” şeklinde konuştu.
Saldırının 12 Eylül darbesine zemin hazırlamak ve Maraş'ta başlayarak tüm ülkede Aleviler üzerinde baskı kurup sindirmeyi hedeflediğini vurgulayan Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü "Katliamın üzerinden 40 yıl geçti ama olayı gerçekleştirenler, sorumluluğu olanlar ya hiç yargılanmadı ya da göstermelik dava dosyalarıyla yargılanıp beraat ettirdiler. Bizler bu katliamdan ders alınsın, aynı acılar tekrar yaşanmasın desek de, Alevi toplumu üzerinde oynanan kirli oyunlar Kerbela'dan günümüze devam ettirilmektedir. Ancak şu bilinmelidir ki; örgütlü bir toplumu yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bizler birliğimizi ve beraberliğimizi daha da büyüterek yarınlara daha güçlü çıkmak zorundayız.” dedi.
Aynı zamanda Kerbela, Maraş, Çorum, Sivas ve insanlık tarihinde yaşanmış tüm katliamları işleyen zalimleri lanetleyip kınadıklarını sözlerine ekleyen Süslü, basın açıklamasını şu sözlerle tamamladı:
"İyi bilinmelidir ki, bizler her zaman olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da toplumsal acıları ve yaraları hatırlatmaya devam edeceğiz. Bu davaların takipçisi olacağız. Kerbela'dan günümüze kadar süregelen katliamlarda yitirdiğimiz canlarımızı rahmetle anıyoruz ve önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Devirleri daim olsun. Katliamları unutmak ya da katliamlara sessiz kalmak bir insanlık suçudur. Unutmadık, unutturmayacağız!”

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER