SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Koç, Lityum pillerin patlama riski yüksek

Enerjiye yönelik yapılan semineri Kimya Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Fatoş Koç verdi

04 Şubat 2020 15:58 guncel 445
Koç, Lityum pillerin patlama riski yüksek
-Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünde "Li-iyon Polimer Piller İçin Katı-Hal Elektrolit Olarak Silika Temelli İyonojellerin Sentezi ve Karakterizasyonu” semineri gerçekleştirildi. Enerjiye yönelik yapılan semineri Kimya Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Fatoş Koç verdi. EÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminere Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Nilay Gizli danışmanlığında yapılan seminerde Yüksek Lisans öğrencisi Fatoş Koç, Lityum bazlı pillerin avantaj ve dezavantajlarından bahsetti. Yüksek Lisans öğrencisi Fatoş Koç, "Lityum piller şarj edilebilir pillerdir. Bunun en büyük dezavantajı sıvı elektrolite sahip olmasıdır. Sıvı elektrolitlerin patlama riski yüksek. Günlük yaşamda bu piller bilgisayar ve telefonlarda kullanılıyor ve bu aletlerin fazla ısınmasına neden oluyor. Bizler bu elektrolit yerine solid elektroliti kullanmayı tavsiye ediyoruz. Bir iyonu iletmenin en iyi yolu havadır. Bir iyon katı malzeme ile de iletilebilir ancak bu çok zordur. Bu da aerojeller gibi üstün özelliklere sahip bir malzeme ile elemine edilebilir. Amacımız, bir malzeme üretmek, bu üstün özellikli malzemeye lityum emdirmek ve bunu pillerde kullanmak. Yüksek kapasiteli ve ultra güvenli bir pil elde etmek. Bunun sonucunda da az malzeme ile daha fazla kapasitede daha çok enerji depolamak. Lityum polimer pilleri daha ucuz ve güvenli halde üretime sunmak” dedi
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER