SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

YAYAKENTLİ KADINLAR HAYATLARINI DOKUYOR

Kadınların isteyip de yapamayacakları iş yok. İmkanlar yaratıldığı zaman her kadın hem ekmeğini çıkarıyor, hem de hayatı var ediyor.

16 Temmuz 2018 13:16 guncel 713
YAYAKENTLİ KADINLAR HAYATLARINI DOKUYOR
DİĞER GÖRSELLER
Kınık Yayakentli kadınlar kilim dokuma ve dikiş nakış kurslarına katılarak iş sahibi oluyorlar. Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer'in destekleri ve İŞKUR öncüllüğünde açılan kursta üçüncü dönemlerini tamamlayan kadınlar yaz kış demeden atölyede çalışarak kilim dokuyorlar. Onların dokudukları kilimler Belediye aracılığı ile satışa sunuluyor, Kınık'ı ziyaret eden misafirlere hediye ediliyor.

3 yıldır kursa giden kadınlar, bu işe nasıl başladıklarını Gazete Poyraz'a anlattı. Kimi daha önce mevsimlik işçi olarak çalışmış, kimi tek başına büyüttüğü kızı için ekmek parası kazanıyor, kimiyse üniversite mezunu ancak iş bulmakta zorlandığı için evde boş durmaktansa kursa katılıp ailesine katkı sunuyor. İŞKUR'un kadınları meslek sahibi yapmaya yönelik açtığı kurs neticesinde kilim dokumayı öğrenen kadınlar pes etmemiş ve kurs bitmesine rağmen çalışmaya devam etmiş.

'Kilim bittiğinde mutlu oluyoruz'

Daha önce mevsimlik işçi olarak tarlada ve salça fabrikasında çalışan Gülcan Güden "Kursa başladık, zaman içerisinde daha iyi öğrendik. Bugün belediyemiz aracılığı ile dokuduğumuz kilimlerin satışını yapıyoruz. Kilimlerden metrekare başına ücret alıyoruz. Başladığımız bir kilimi düzenli dokursak 10 gün içerisinde bitiriyoruz.” diyor. İlk dokuduğu kilimi bitirdiği zaman tuhaf bir mutluluk yaşadığını belirten Güden "Bundan önce mevsimlik işçi olarak çalışıyordum. Şimdi burası var. Üç dönem kurslara geldik. Altı ay İŞKUR için dokuyoruz, yaz aylarında ise aldığımız siparişleri yetiştiriyoruz. Bizim için farklı bir deneyim oldu. Daha önce hiç kilim dokumamıştım. Şimdi farklı modeller araştırıp, yapıyoruz. İlk kilimim bittiğinde ortaya çıkan motifi, renkleri gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Çocuğum gibi geldi gözüme. Emeğimizin sonucunu almak güzel bir duygu” şeklinde anlatıyor.

'Ürettiğimiz kilimlerin tanıtılmasını bekliyoruz'

Üniversitede Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren Behiye Kurt ise uzun bir süre iş aramış, memurluk sınavlarına hazırlanmış. Bir türlü iş bulamadığını söyleyen Behiye Kurt "Annem de bu kursa katıldı. Okulu bitirdikten sonra işsiz kaldığım için psikolojim etkilenmeye başladı. Ben de mesleğim olsun ve boş durmayayım diyerek kilim dokumaya başladım. Çalışması zor bir iş, belimiz, boynumuz ağrıyor tezgah başında... Ama yine de burası çok keyifli. Kadınlarla beraber gülüyoruz, eğleniyoruz... Biri işi tamamladığı zaman biraz tatlı bir kıskançlıkla nasıl yapmış diye bakıyoruz. Yeri geliyor müzik açıp dans ediyoruz. Birlikte üretmek çok güzel... Tek isteğimiz ürettiğimiz kilimlerin daha çok satılması ve tanıtılması. Böylece buraya emek veren bizler evimize daha çok gelir elde edebiliriz.” diyor.

'Sosyalleşiyoruz'

Bir çocuğunu tek başına büyüten Hamide Yakın ise "Ben burada olmaktan çok mutluyum, hem para kazanıyoruz hem de sosyalleşiyoruz. Aramızdaki dayanışma sayesinde birçok zorluğun üstesinden geliyoruz. Etkinlikler yapıyoruz. Bazen buradaki kadınlarla beraber pikniğe gidiyoruz.” diyerek kızının da kışları okula gittiğini, yazları ise zaman zaman kendisinin yanına gelerek yardım ettiğini dile getiriyor.

Kadınlarla sohbetimizde belediye başkanı Sadık Doğruer sayesinde satış yaptıklarını, daha çok tanıtılırsa kendilerinin kazançları artarken aynı zamanda bu geleneğin de yaşatılmaya devam edeceğini vurguluyorlar. Onlardan sonra köydeki diğer kadınlar da kursa katılım sağlamışlar. Yaşamlarını değiştiren kadınlar, destek olan herkese teşekkürlerini iletirken, kadınların isteyip de yapamayacağı bir şeyin olmadığını da hatırlatıyorlar.
YAYAKENTLİ KADINLAR HAYATLARINI DOKUYOR
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER