SİTE SAĞ REKLAM ALANI

'AKTİF BEYİNLER, HAREKET EDEN ELLER' ALİAĞA'DA FİNAL YAPTI

Active Minds, Moving Hands Erasmus Projesinin final ayağı için Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya ve Yunanistan'tan 20 öğretmen Aliağa'ya geldi.

15 Nisan 2019 18:45 gundem 1322
'AKTİF BEYİNLER, HAREKET EDEN ELLER' ALİAĞA'DA FİNAL YAPTI
Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen; "Active Minds, Moving Hands” (Aktif Beyinler, Hareket Eden Eller) adlı Erasmus Projesinin final ayağı için Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya ve Yunanistan'tan 20 öğretmen Aliağa'ya geldi.
Aliağa Ticaret Odası'nda, Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, ALTO Başkanı Ömer Ertürk'ün de katıldığı tanışma toplantısında, projenin yerel ortak temsilcileri ve yurt dışından gelen proje temsilcileri bir araya geldi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Yenişakran Yunus Emre Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Dilek Erdur Ceylan şunları söyledi:
"Erasmus + Ana Eylem 2 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında TC Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansına 2017 teklif çağrı döneminde sunulan ; Active Minds Moving Hands (Aktif Beyinler Hareket Eden Eller) adlı Erasmus Plus Projemiz 759 adet başvuru içinde kendi alanında ilk 10 proje içine girerek kabul edildi.
Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinatör olduğu projede, ilçemizdeki Aliağa Anaokulu, Petkim İlkokulu, Hasbi Şengül İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ve Yenişakran Yunus Emre Ortaokulu bu projeye partner olarak dahil edilmişlerdir. Ayrıca Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya ve Yunanistan'dan ortak okullarla bu uygulamaların değişimi ve öğretmen yeterliliklerinin artırılması hedeflendi.
Süresi 24 ay olan proje takvimine göre okullarımızdaki öğretmenler ve öğrenciler belirlenen etkinlikleri, ulusötesi proje yönetim toplantılarını ve ulus ötesi eğitim öğretim faaliyetlerini 2017 Aralık ayından beri gerçekleştirmektedir.
İlçemizden toplam 17 öğretmenimiz İspanya, Çek cumhuriyeti, Romanya ve İspanya'da birer haftalık periyodlar dâhilinde yaklaşık bir ay eğitim aldılar. Ülkemize döndükten sonra okullarında çalışmalar yaptılar. Ürünler ortaya çıkardılar.
Bu toplantıdan sonra geçeceğimiz Yenişakran Yunus Emre Ortaokulu'nda yapılan çalışmalardan bir kesit sunacağız sizlere.
Gönül isterdi ki, Çek Cumhuriyeti'nden, İspanya'dan, Romanya ve Yunanistan'dan öğrenciler de burada olsunlar. Onların emekleri ürünleri de burada sergilensin. Öğrencileri burada olmasa da, birbirinden kıymetli öğretmenleri burada.”
Daha sonra projede yer alan ülkelerin temsilcisi öğretmenler birer kısa konuşma yaparak projeyle ilgili görüşlerini paylaştılar. Aliağa İlçe Kaymakamı Erhan Günay'ın konuşmasının ardından topluluk Yenişakran Yunusemre Ortaokulu'na doğru yola çıktı.
Şakran'daki final sergisinde açılış konuşmasını yapan Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan; 
"MEB 2023 Eğitim Vizyonu'nun ışığında, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza yeni ufuklar kazandırmak, onları geleceğe hazırlamak, bugünü yarınlara ulaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ne mutlu bize ki Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya, Yunanistan'dan gelen eğitimcilerle birlikte, kadim Üniversitemiz Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nin değerli hocaları ve öğrencileriyle birlikteyiz. Öğretmenlerimiz; Çek Cumhuriyeti'nde, İspanya'da, Romanya'da, Yunanistan'da araştırmalar yaptılar, eğitim gördüler. Ülkemize döndüklerinde edindikleri bilgi ve tecrübeleri öğrencilerimize öğretmenlerimize aktardılar. O ülkelerin kıymetli 20 eğitimcisi bugün bizimle birlikteler. Onlar da ülkemizde edindikleri bilgi ve becerileri kendi ülkelerine taşıyacaklar.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün; muasır medeniyetler seviyesine ulaşma ülküsü gerçekleşti” dedi.
Daha sonra kürsüye gelen DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Dekanı Ercan Akpınar; "Öğrencilerimizin geleceğinin inşası İçin Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliğinden dolayı çok mutlu ve heyecanlıyız. Bu işbirliği devam edecek, bilim şenliğimiz bundan sonraki yıllarda da devam edecektir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından folklor ekipleri ve Aliağa Engelliler Derneği Mehteran Ekibi sahne aldı. Daha sonra proje sergi açılışı yapılarak, proje ekibinin STEM projesiyle ilgili yaptığı çalışmalar ve DEÜ Buca Eğitim Fakültesi öğrencilerinin bilimsel proje örnekleri konuklar tarafından gezildi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER