SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA MECLİSİ'NDE GÜLİBRAHİMOĞLU SORUSU

Aliağa Belediyesi'nin Ekim ayı olağan meclisi, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde toplandı.

02 Ekim 2019 11:56 gundem 1764
ALİAĞA MECLİSİ'NDE GÜLİBRAHİMOĞLU SORUSU
Aliağa Belediyesi'nin Ekim ayı olağan meclisi, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde toplandı. Meclis toplantı salonunda gerçekleşen oturumun gündeminde başkanlıktan gelen önergeler, gündem dışı önergeler ve komisyondan gelen raporlar yer aldı. Meclis üyelerinin görüşüne sunulan 24 madde tek tek oylandı. CHP grubu ise daha önce verdiği soru önergelerine tatminkar cevap verilmediğini bildirerek yeni soru önergeleri sundu.
3 Eylül 2019 tarihli meclis tutanaklarının okunup oylanması ile başlayan toplantı başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesiyle devam etti. Meclis gündeminde yer alan 2020 Mali Yılı Performans Programı ve 2020 Mali Yılı Bütçe Tasarısı'nı içeren maddeler oy birliği ile Plan, Bütçe Komisyonuna havale edildi. Performans Programı ve Bütçe Tasarısı görüşmeleri 4 Ekim 2019 Cuma günü saat 18.00'de yapılacak olan ikinci birleşimde oylanacak.
Başkanlıktan gelen önergeler kapsamında yer alan; 1-2-3-5-6 ve 7'nci maddeler oy birliği ile İmar Komisyonuna havale edildi. 4-9-10-11 ve 13'üncü maddeler oy birliği ile kabul edildi. 8'inci madde oy çokluğu ile reddedilirken 12-14 ve 15'inci maddeler oy birliği ile Plan, Bütçe Komisyonuna gönderildi.

ENGELLİLER DERNEĞİ İLE ORTAK HİZMET PROJELERİ ÜRETİLECEK
Aliağa'da yaşayan engelli vatandaşların topluma kazandırılması, menfaatlerinin en yüksek düzeyde tutulması, sosyal gelişimlerine katkı sunulması amacıyla Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği ile protokol yapılarak 5393 Sayılı Belediye Kanununun 75. maddesi hükümleri kapsamında ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi hususunun görüşüldüğü 12'nci madde oy birliği ile Plan, Bütçe Komisyonuna havale edildi.

PERFORMANS PROGRAMI İKİNCİ BİRLEŞİMDE GÖRÜŞÜLECEK
14'üncü madde de yer alan 2020 Mali Yılı Performans Programı ile 15'nci madde de yer alan 2020 Mali Yılı Bütçe Tasarısı ikinci birleşimde görüşülmek üzere oy birliği ile Plan, Bütçe Komisyonuna havale edildi.

KOMİSYONDAN GELEN RAPORLAR
Başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesinin ardından komisyondan gelen raporların oylanmasına geçildi. Komisyondan gelen raporlar kapsamındaki 1-2-3 ve 4'üncü maddelerin oy birliği ile 5 ve 6'ncı maddelerin ise oy çokluğu ile komisyonlardan geldiği şekliyle kabulüne karar verildi.

GÜNDEM DIŞI ÖNERGELER
Toplantıda meclis üyelerince üç gündem dışı önerge meclise sunuldu. Kanser tedavisi gördüğü esnada hayatını kaybeden Neslican Tay ve eski belediye çalışanlarından Mehmet Emin Şavur'un isminin Aliağa'da bir park ya da sokağa verilmesi ile Aliağa'da kadın sığınma evi kurulmasını içeren önergeler meclis tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

CHP GRUBUNDAN GÜLİBRAHİMOĞLU SORUSU
CHP Grubu adına verilen soru önergelerinde ise daha önce verilen soru önergelerine tatminkar cevap verilmediği gerekçesiyle aynı sorulara tekrar yanıt istenirken, ayrıca Murat Gülibrahimoğlu ve Süleyman Bozkurt'un Aliağa Belediyesi'nde resmi görevlerinin olup olmadığı ve varsa görevlerinin açıklanması istendi.

AĞAPARK'IN DEVRİ
Soru önergelerinde Ağapark ile ilgili sorular da tekrar edilerek "Ağustos ayı meclisinde yazılı olarak vermiş olduğumuz ve Eylül ayı meclis oturumunda cevapladığınız Ağapark sosyal Tesisleri hakkındaki soru önergesine kamu kurumu ciddiyetine yakışmayan, kamuoyunu aydınlatıcı nitelikte olmayan cevabınızı yeterli bulmuyorum. Bu nedenle 01,06.2019 tarihinde Jeotermal A.Ş.'ye devrettiğinizi beyan ettiğiniz Ağapark Sosyal Tesislerinin işletmesinin hangi şirkete, ne kadar süre ile, ne bedelle ve neden verildiğini, kıyı kenar kanununa göre Aliağa halkının ücretsiz yararlanması mümkün olan sahillerimizin, ücretli olarak bir işletmeye neden devredildiği konusunda tarafımızın ve kamuoyunun aydınlatılmasını arz ederiz” denildi.

BELEDİYE ŞİRKET YÖNETİCİLERİ
Bir diğer soru önergesinde ise yine verilen cevabın yeterli bulunmadığı ifade edilerek "Aliağa Belediyesi'ne bağlı şirketlerin tamamının yönetim kurulu başkan ve üyelerinin kimler olduğu, ticaret sicil kayıtlarının yapılıp yapılmadığı ve kişilerin aldıkları maaş ve huzur hakkının ne kadar olduğu konusunda tarafımızın ve kamuoyunun bilgilendirilmesini arz ederiz.” şeklinde aynı sorular tekrar edildi.
Aliağa Belediyesi ekim ayı olağan meclisi dilek ve temennilerin ardından ikinci birleşimin 4 Ekim 2019 Cuma günü saat 18.00'de yapılmasına karar verilmesi ile son buldu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER