SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Belediye Eğitim Merkezleri kapatılmayacak!

Belediyelerin, eğitim faaliyetlerine sınırlama getiren ve dershanelerinin kapatılmasını öngören Kanun Hükmünde Kararname'de düzeltme yapıldı.

22 Kasım 2016 10:09 gundem 1039
Belediye Eğitim Merkezleri kapatılmayacak!
Belediyelerin, eğitim faaliyetlerine sınırlama getiren ve dershanelerinin kapatılmasını öngören Kanun Hükmünde Kararname'de düzeltme yapıldı. Yeni haliyle, belediyelerin ‘dershane ve eğitim merkezi' faaliyetlerinin devam etmesinin önü açılırken, KARGEM'de eğitim gören yaklaşık 2 bin ihtiyaç sahibi öğrenci de rahat bir nefes aldı. Başkan Akpınar “Kararlıydık, dik durduk ve KARGEM'i kapatmadık. Haklı olduğumuz anlaşıldı” dedi.

KARGEM KAPANMAYACAK
Belediyelere ait dershanelerin ve eğitim merkezlerinin kapatılmasına ilişkin geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname tepki çekmiş, hem ihtiyaç sahibi öğrenciler hem de veliler mağdur olma korkusu yaşamıştı. Söz konusu Kanun Hükmünde Kararname, düzenlenerek yeniden yayınlandı. Buna göre; belediyelerin, Mili Eğitim Müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan protokol çerçevesinde eğitim faaliyetlerine devam edebilmesinin önü tekrar açıldı. Karar, hem belediyelerde hem öğrencilerde hem de velilerde büyük mutluluk yarattı.

MUTLUYUZ, GURURLUYUZ  
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Belediyelerin Atatürk'e, Cumhuriyet'e, devlete bağlı nesiller yetiştirmesinin, bu doğrultuda eğitim merkezleri açmasının yanlış bir şey olmadığını savunmuştuk. Kapatma kararının yanlış olduğunu söylemiştik ve KARGEM'i kapatmayacağımızı duyurmuştuk. KHK'nın arkasından dolanıp, isim değişikliğine de gitmedik. Bu konudaki dik duruşumuzun ve kararlılığımızın mükâfatını aldık. Bu yanlıştan dönen ve sağduyu ile kararı düzelten herkese teşekkür ediyoruz. KARGEM bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk'e ve Cumhuriyet değerlerine bağlı öğrenciler yetiştirmeye devam edecek. Mutluyuz ve gururluyuz” dedi.

"SOKAĞA BIRAKMAM" DEMİŞTİ
Karşıyaka Belediyesi, eğitim merkezlerinin kapatılmasına yönelik kararın ardından, belediye önünde 3 bin kişi ile eylem yapmış; öğrenciler, aileler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte, hatalı kararın düzeltilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Başkan Akpınar da “Karar yanlış ve eminim geri çekilecek. Ben çocuklarımı da öğretmenlerimi de sokağa bırakmam” demişti.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER