SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

"BERGAMA ARAŞTIRMALARI KÜTÜPHANESİ" DE AÇILIŞA HAZIR

Bergama, açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı, BerKM'nin (Bergama Kültür Merkezi) açılışına odaklandı.

07 Ekim 2016 15:48 gundem 1346
"BERGAMA ARAŞTIRMALARI KÜTÜPHANESİ" DE AÇILIŞA HAZIR
Antik dönemin en önemli bilim ve kültür merkezlerinden biri olan Bergama’da ‘Bergama Araştırmaları Kütüphanesi’, 8 Ekim Cumartesi Günü saat 17.30’daki BerKM’nin (Bergama Kültür Merkezi) açılışına hazır.  
UNESCO’nun 999’uncu Dünya Mirası ilklerin şehri Bergama, açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapacağı, BerKM’nin (Bergama Kültür Merkezi) açılışına odaklandı. Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’in de bir konser vereceği; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat’ın da katılacağı tören hazırlıklarında son aşamaya gelindi. Yapılan hazırlıklar doğrultusunda ‘Bergama Araştırmaları Kütüphanesi’ de açılışa programına yetiştirildi.  
BERGAMA İLE İLGİLİ TÜM YAZILI YAYINLAR BURADA TOPLANACAK   Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in bizzat yakından takip ettiği çalışmalarda birbirinden değerli kitaplar raflarda yerini aldı. 185 metrekarelik alanda özellikle Bergama’yla ilgili tüm yazılı yayınlarında bulunacağı kütüphane içinde, dijital araştırma ve arşiv taraması yapabilmek için internet bağlantısına sahip bilgisayarlar da yer alıyor.   Dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat (EAA/Emre Arolat Architecture) tarafından tasarlanan Kültür Merkezi’nin UNESCO Dünya Mirası Bergama’nın kültürel birikiminden ve görkemli anıtsal eserlerinden izler taşıdığını ifade eden Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “BerKM, Bergamalı kimliğiyle öne çıkan sıra dışı bir yapı. İçerisinde; tiyatro, müzik, sahne sanatları, söyleşi ve bilimsel toplantılar gibi etkinliklerin düzenlenebileceği 350 kişilik salonu, 120 kişilik 2 adet cep sineması, açık hava sineması, sergileme alanları ve kütüphanesi ile Bergama’nın aydınlık geleceğini şekillendirecek önemli bir eser. Taşıdığı EAA imzası ile mimari bir tasarım olarak da uluslararası alanda önemli bir ses getireceğine inandığımız Bergama Kültür Merkezi’nin perdelerini dünyaca ünlü Türk piyano sanatçısı İdil Biret’le açmak bizim için ayrı bir gurur” dedi.  
YAPI MİMARİ AÇIDAN FİNALE KALMIŞTI  
Dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat imzasını taşıyan BerKM geçen yıl Ekim ayında Singapur’da düzenlenen WAF – Dünya Mimarlık Festivali kapsamındaki yarışmada “Geleceğin Yapıları” kategorisine alınarak finale kalmıştı. 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER