SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BERGAMA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞTU

UNESCO'nun 999.Dünya Mirası, ilklerin şehri Bergama'da tarihi bir gün yaşandı.

10 Ekim 2016 09:19 gundem 1102
BERGAMA KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞTU
UNESCO`nun 999.Dünya Mirası, ilklerin şehri Bergama`da tarihi bir gün yaşandı. Kültürün ve sanatın kentinde, Dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat`ın imzasını taşıyan Bergama Kültür Merkezi (BerKM) muhteşem törenle açıldı.  
Açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekilleri Mustafa Balbay, Musa Çam, Atilla Sertel, Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, İzmir`in İlçe Belediye Başkanları ve vatandaşlar katıldı.   Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan törenlerde ilk önce Bergama yöresine özgü halk oyunları oynandı. Daha sonra açılış konuşmasını yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; "Kültür merkezi yapmak, burada çocukları ve gençleri sinemayla, tiyatroyla, müzikle, edebiyatla, şiirle buluşturmak bambaşka bir şey. Burada insanların yaşamını değiştireceğiz. Mutlu ve heyecanlıyım. Emeği geçen, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çalışma arkadaşlarıma ve özelliklede mimarımız Emre Arolat`a teşekkür ediyorum" dedi.   Kültür merkezinin mimarı Emre Arolat ise konuşmasında; “Bu proje, bu kentin özgün kimliğine kavuşması, kültür sanat adına yepyeni platformlar açılması için bir başlangıçtır. İzmir önemli bir kent. Bu türden yapılar hayata geçirildiği sürece, bu kent kültür sanatla çok daha ferah, çok daha ilerici, çok daha toleranslı, birbirine saygılı insanların bir araya geldiği bir kent haline gelecektir” dedi.  
TÜRKİYE CUMHURİYETİ`NİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR  
Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; "Böyle bir eseri Bergama`ya kazandırdığı için başkanınızı yürekten kutluyorum. Eserin Uluslararası ödüle layık görülmesi ayrıca güzel bir şey. Bergama bir tarih kenti aslında. İçinde bulunduğunuz bu kent tarihin derinliklerinden süzülüp bugüne bir kültür bıraktı bize. Bu kültür sadece bizim kültürümüz değil. Geçmişimizin ve geleceğimizin kültürüdür. Bu kültüre dayanarak geleceği inşa ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, `Türkiye Cumhuriyeti`nin temeli kültürdür` diyor. Çünkü kültür hayatımızın her aşamasında, doğduğumuz andan itibaren edindiğimiz değerlerdir. Bergama`nın tarihine yakışan bu güzel eseri yaptığı için başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bu eser sadece bizler için değil, çocuklarımız, torunlarımız ve gelecekteki insanlarımız için çok önemlidir" dedi.   Açılış konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, CHP Lideri Kılıçdaroğlu`na kültür merkezini gezdirdi. Ardından kültür merkezinin kalbi olan çok amaçlı salon, perdelerini Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret konseriyle açtı. Konseri CHP Lideri Kılıçdaroğlu`da izledi.      
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER