SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BERGAMA'DA BEKO VE ÇALIŞKAN'A TARİHİN İLK TOPLU SÖZLEŞMESİ VERİLDİ

Ziyaret sırasında Beko ve Çalışkan'a işçiler sürpriz yaparak tarihin ilk toplu sözleşmesini verdi.

10 Ekim 2016 14:23 gundem 1230
BERGAMA'DA BEKO VE ÇALIŞKAN'A TARİHİN İLK TOPLU SÖZLEŞMESİ VERİLDİ
  Bergama’da açılan Bergama Kültür Merkezi’nin (BerKM) açılışı için Bergama’ya gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ile beraberinde ki heyet Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Beko ve Çalışkan’a işçiler sürpriz yaparak tarihin ilk toplu sözleşmesini verdi.  
Gelen heyeti Bergama Belediyesi önünde Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Disk Genel-İş 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener ve Belediye işçileri çiçeklerle karşıladı. Daha sonra Bergama Belediyesi Başkanlık Makamına geçildi.   Ziyarete DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın yanı sıra; Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel-İş Mali İşler Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı, Lastik-İş İzmir Şube Başkanı Zedin Yumli, Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Gürol Doğan, Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu’da katıldı.  
BERGAMA’NIN ONURLU BİR GEÇMİŞİ AYDINLIK BİR GELECEĞİ VAR  
Burada yapılan konuşmalarda DİSK Genel Başkanı Kani Beko; “Öncelikle Bergama’nın güzel insanlarını Devrimci İş Sendikalar Konfederasyonu adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Buraya bugün kültür merkezinin açılışı geldik. Bergama’nın ve Mehmet Başkan’ın bizdeki yeri apayrı. Bergama’nın onurlu bir geçmişi var, aydınlıkta geleceği var” dedi.  
SİYASAL İKTİDARA KARŞI TOPLUMSAL MUHALEFET ÇAĞRISI YAPTI  
Beko ayrıca burada ki işçilere yaptığı konuşmada; “Biz bu toprakların insanlarıyız. Hiçbir zaman rotamızı şaşırmadık. Biz bu toprakların kesinlikle bağımsız, demokratik, sosyal hukuk devleti olmasını isteyen bir konfederasyonuz. Biz sizin bize vermiş olduğunuz bu görevde, başta işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal haklarını korumakla görevliyiz. Ancak siz bu topraklarda eşitlik, özgürlük, demokrasi, adalet, barış istiyorsanız unutmayın ki işçilerin olmadığı yerde adalette olmaz, kardeşlik, sendikal hak ve özgürlükler olmaz. Siz demokratik tepkinizi örgütlü bir şekilde ortaya koyarsanız bu topraklarda demokraside, adalette, barışta olur. Açık ve net söylüyorum. Siyasal iktidara karşı toplumsal muhalefetin içinde mutlaka yan yana, omuz omuza, birlikte olmaktan başka çaremizin olmadığını bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.  
EMEK MÜCADELESİ ZORLU SÜREÇTEN GEÇİYOR  
Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise; “Türkiye’nin bu karanlık tablosunu hep beraber izliyoruz. Emek mücadelesi çok zorlu bir süreçten geçiyor. Bu zor günleri hep beraber atlatacağız. Türkiye bu zorlukları aşacak. Biz bu noktada alın terimiz için, demokrasi için Genel İş Sendikası olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.  
TARİHİN YAZILI İLK TOPLU SÖZLEŞMESİ HEDİYE EDİLDİ  
Konuşmalar sonrası DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’a birde sürpriz yapıldı. Disk Genel-İş 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener, Bergamalı işçiler adına Beko ve Çalışkan’a antik dönemde Bergama’da yapılan ve parşömene basılı olan ilk toplu sözleşmeyi hediye etti. Sevgener işçiler adına parşömen kâğıdına basılan sözleşmeyi verirken; “Size bir sürpriz hazırladık. İlk defa bununla karşılaşacaksınız. Bergama ilk yazılı argümanın meydana çıktığı parşömenin doğduğu yer. Bu elimizdeki tamamen orijinal bir parşömendir. Üzerindeki basılı olan ise dünya tarihindeki ilk toplu sözleşmedir” dedi.   İşçilerin hediyesi üzerine konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Gerçekten koşulların giderek zorlaştığı bir ülkede hep beraber mücadele veriyoruz. Hep beraber ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacağımıza inanıyorum. Bergama 2500 yıllık yaşayan bir şehir. UNESCO’nun 999’uncu dünya mirası ve ilklerin şehri. Bu sözleşme Pergamon kralı ile askerler arasında yapılan ilk toplu sözleşmedir. Savaşlardan sürekli yorgun düşen askerler hak istemişler. Ve oturup bu sözleşmeyi yapmışlar” diye konuştu.   Başkan Gönenç daha sonra her iki gelen başkana ziyaretlerinin anısına “UNESCO 999.Dünya Mirası Bergama” plaketi verdi.  
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER