SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BERGAMA'NIN YÖNETİCİLERİ ŞEHRİN TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR

Bergama'da Roma'nın ünlü Kolozyumunun benzerinin bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmaları büyük ilgi görüyor.

06 Eylül 2019 14:08 gundem 1698
BERGAMA'NIN YÖNETİCİLERİ ŞEHRİN TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR
Türkiye'nin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Bergama ilçesinde, Roma'nın ünlü Kolozyumunun benzerinin bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmaları büyük ilgi görüyor. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, İlçe Kaymakamı ve Ticaret Odası Başkanı ile birlikte kazı bölgesine yapılan ziyarette, Bergama'nın değerine değer katacak yeraltı hazinelerinin gün ışığına kavuşması için her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Türkiye'nin ve dünyanın en önemli açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilen Bergama'da, Pergamon Amfi Tiyatro'nun araştırma kazıları Alman Kazı Ekibi öncülüğünde yaklaşık 1 yıldır devam ediyor. İtalya'daki Kolozyumun benzeri olan Amfi Tiyatro kazılarını İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı ve Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper ile birlikte ziyaret eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama'nın çıkış noktasının turizm olduğunu ve bu yöndeki çalışmalara şehrin tüm kurumlarıyla destek verdiklerini belirtti. Kazı Başkanı Prof.Dr. Felix Pirson ve Müze Müdürü Nilgün Ustura'nın ev sahipliğinde yapılan gezide, ülke turizminin kalbinin Bergama'da atmasını sağlayacak tüm kazı ve restorasyon çalışmalarının önemine vurgu yapan Başkan Koştu, ortaya çıkacak eserlerin Bergama'da heyecan yarattığını belirtti.

"Restorasyon hamlesi başlatacağız”
Bergama'da gün ışığına kavuşturulmuş onlarca zenginliğin yanı sıra, toprak altında da çok değerli hazinelerin olduğunu ifade eden Başkan Koştu, "Bergama, sahip olduklarıyla Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmeyi hak etmiş bir kent. Bu potansiyelin turizm yönüyle de ivme kazanması için gerekli planlamaları yapıyoruz. Kazı çalışmaları devam ederken, bir taraftan da restorasyon projelerini hazırlıyoruz. Yıllardır turizmden hak ettiği payı alamayan Bergama için çok daha etkin çalışıp, hedefimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER