SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BERTO’DA ETKİLİ SUNUM VE BEDEN DİLİ ANLATILDI

Bergama Ticaret Odası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimcilik, İşletme ve İktisat Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığı ile devam eden ‘Yönetim Geliştirme Pr

16 Şubat 2016 22:13 gundem 1174
BERTO’DA ETKİLİ SUNUM VE BEDEN DİLİ ANLATILDI
Bergama Ticaret Odası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimcilik, İşletme ve İktisat Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığı ile devam eden ‘Yönetim Geliştirme Programları’nın ikinci eğitimi olan ‘Etkili Sunum ve Beden Dili Atölyesi’ Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Yılmaz’ın sunumuyla odamızda gerçekleştirildi. Beden dilinde karşı tarafın tek bir hareketine bakarak bir yargıda bulunamayız diyen Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Yılmaz "Beden dilinde kolları kapalıysa iletişime kapalıdır gibi bir ön yargı var. Bu doğrudur ancak her durumda değil. O hareketi içinde bulunduğu ortam koşulları nedeniyle de yapmış olabilir. Bu nedenle beden dilini okurken tüm koşulları değerlendirmek gerekiyor" dedi “Günün 1,5 saatini yazmakla 3 saatini okumayla 3,5 saatini araştırmayla 4.5 saatini konuşarak, 7 saatini de dinleyerek geçiriyoruz” diyen yılmaz insanların var olarak bile karşıya bir şeyler anlatabileceğini belirtti.Beden hareketlerinin karşıya verdiği mesajları detaylarıyla anlatan Yılmaz, etkili sunum teknikleri konusuna değindi. İlk olarak sunum sırasında heyecanı bastırmaya değinen ve etkili sunumu çekiç örneği ile anlatan Yılmaz "Sunum öncesi ilgi çekici bir konuyu konuklara etkili bir şekilde anlatmalıyız. Örneğin; salona girdim ve şöyle başladım konuşmaya: ‘Merhaba, bugünkü gazeteyi okudum ve bulunduğumuz bölgede deprem olacağının yazıldığını gördüm. Şuanda deprem olursa ben dahil burada hepimiz ölebiliriz. Umarım sunumum süresince bu gerçekleşmez’ diyerek konakların ilgisini tamamen üstüne çekiyor. Bir diğeri ise sunum yaparken etkili konuşma ve beden dillerine tamamen hakim olunması gerekiyor” dedi.Ayrıca, seyirciye hiçbir zaman sırtını dönmemek, göz temasını gerekli seviyeyi aşmayacak şekilde kurmak ve sahneyi iyi kullanmak da sunumda çok önemli yere sahip diyen Yılmaz sunumunu sonlandırdı.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER