SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ÇEVRECİLERDEN ÇAKMAKLI'DA KOLİN TERMİNALİ İÇİN AÇIKLAMA

Çakmaklı koyunda çok sayıda çevrecinin de katıldığı basın açıklaması

31 Ağustos 2016 14:46 gundem 1497
ÇEVRECİLERDEN ÇAKMAKLI'DA  KOLİN TERMİNALİ İÇİN AÇIKLAMA
Yeni Foça Forum adlı çevre gönüllüsü  sivil toplum kuruluşu Çakmaklı Koyunda yapımı halen devam eden Kolin İnşaata ait  LNG Terminali ile ilgili basın açıklaması yaptı.
 Çakmaklı koyunda çok sayıda çevrecinin de katıldığı basın açıklaması şöyle ;
 "Foça, Aliağa, Gencelli, Çakmaklı yöresinde ağır çevre saldırıları karşısında durmak üzere burada toplanan değerli yaşam savunucuları ve sayın basın mensupları; Ülkemizin en güzel koylarından biri olan Çakmaklı koyu; yanı başında her biri çevremizde ağır tahribatlara yol açan tesisler yetmezmiş gibi; bu kez doğrudan yaşamı hedef alan yeni bir tehlike ile karşı karşıyadır.
 "Yırcalı`da termik santral için 6 bin zeytin ağacını bir gecede yok eden Kolin; henüz kazı yapılmamış Kyme antik kentinin yanı başındaki Çakmaklı koyundaki Kızılburun`u gözüne kestirmiştir. Bu şirket, bu cennet koyda Çakmaklı köyü kadar büyük bir sıvılaştırılmış doğalgaz yani LNG gazlaştırma, depolama ve dağıtım tesisi kurmaktadır. Bu tesis tamamlandığında, bu küçücük koya her yıl, uluslararası denizcilik literatüründe ``tehlikeli`` sayılan 70 ile 250 bin metreküp kapasiteli ortalama 70 tanker gelecektir. Her biri mütevazi birer gökdelen ölçeğindeki bu tankerler, yüzde 100 metan gazı içeren ve eksi 162 derecede özel korumalı ve yalıtımlı tanklar içerisinde sıvı LNG taşıyacaklardır.
 "Bilim, asla hava ve su ile temas etmemesi gereken bu maddenin dış mekana döküldüğünde hacminin bir anda 600 kat artarak gaz haline dönüşeceğini, döküldüğü zeminde her şeyin bir anda donacağı ve kırılgan bir hal alacağını, gaz halindeki metanın hava ile yüzde 5 oranında yanmasının bile büyük bir yangın ve patlamalara yol açacağını söylüyor.Bu nedenle sıvı LNG, taşınması, depolanması ve doğalgaza dönüştürülerek dağıtımının yapılması çok sıkı güvenlik tedbirleri altında yapılması ve sürekli denetimi gerektiren bir maddedir.
 Bu tesis tamamlandığında;
 -Zaten ağır çevre tehditleri ile karşı karşıya olan bölgemizde yaşam, tüm canlılar için büyük risk altına girecektir.
-Turizm potansiyeli tamamen çökecektir.
-LNG`yi doğalgaza dönüştürmek için gerekli eksi 162 derece soğuk su denize verilecek, yüzdüğümüz deniz soğuyacaktır.
-Zaten yok olmaya başlayan balık tamamen bitecektir.
-İki bin yıllık Kyme antik kenti tamamen karanlığa gömülecektir.
 "Bu tesis bittiğinde Gencelli koyuna, Aliağa ve Yenifoça`yı yok edecek bir bomba yerleştirilmiş olacaktır. Bu tesisin insan yaşamı ve doğa üzerinde yaratacağı tehlike, burada yaşayan halka anlatılmamış, bölge halkı bir emrivaki ile karşıkarşıya bırakılmıştır. Siyasi gücü arkasına almış olmalı ki Kolin; çevre için büyük risk taşıyan bu proje için; özellikle kış aylarında tüm koyu etkisi altına alan fırtına düzeyine çıkan rüzgarları, yaz aylarında 40 dereyi bulan sıcaklığı, bölgedeki zaten yoğun olan deniz trafiğini, ağır sanayi yatırımlarını hesaba katmamış,hukuksal süreçleri tamamlama ihtiyacı duymamış, çevresel etki değerlendirme raporu, inşaat ruhsatı gibi zorunlu prosedürleri ``es`` geçerek hiç bir önlem almadan Mayıs ayında 17 metre su derinliğinde iskele yapımı için denize kazık çakmaya başlamıştır.
 Hukuki zorunluluklar yerine getirilmeden Yenifoça yoluna doğalgaz boru hattı bile döşenmeye başlanmıştır. Yenifoça Forum olarak bizler, ilk adımda bu tehlikeli gelişmeyi durdurmak için savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bundan böyle bu projenin durdurulması için tüm gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz.."
 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER