SİTE SAĞ REKLAM ALANI

CHP 96 YAŞINDA

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 96. Kuruluş yıldönümü Aliağa'da sade bir törenle kutlandı.

09 Eylül 2019 15:26 gundem 1405
CHP 96 YAŞINDA
Cumhuriyet Halk Partisi'nin 96. Kuruluş yıldönümü Aliağa'da sade bir törenle kutlandı.
CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, ilçe yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri ve bazı partililerin katılım gösterdiği törende Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulduktan sonra Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz anısına saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirtmek üzere bir konuşma yapan İlçe Başkanı Gülsen Cirit hem İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunu hem de partinin kuruluş yıldönümünü kutladı. Cirit açıklamasında şöyle konuştu:
"Bugün 9 Eylül, İzmir'in kurtuluşunun 97 ve CHP'nin kurulusunun 96. Yıldönümü.
Memleketin her yeri işgal altında iken, İstanbul'da saray ve hükümet çaresiz işgale boyun eğmisken Hasan Tahsin'in 15 Mayıs 1919'da attığı ilk kurşunla bütün Anadolu direniş için bir güven ve güç kazandı. İşgal altındaki memleketimizin her bölgesi İzmir işgali ile bir uyanışa geçti.19 Mayıs'ta Samsun'a çıkan Gazi Mustafa Kemal  İzmir'in işgalinin kabul edilemeyeceğini duyurdu. Büyük önder 1.Dunya Savaşı'ndan yenik ve yorgun çıkmış bir halkı dünyada emsali görülmemiş bir azim, kararlılık ve akıl ile emperyalizme karşı harekete geçirdi. Bu hareket  Sivas Kongresi'nde fikri temelini kurduktan sonra  Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i hukuk cemiyetleri kuruldu. Bu cemiyetlerin kurulma felsefesi aynı zamanda bugünkü CHP'nin felsefesinin temeliydi. 26 Ağustos 'ta başlayan büyük muharebenin 30 Ağustos'ta kazanılması sonucu 9 Eylül 1922 'de İzmir'de düşmanın denize dökülmesi ile Kurtuluş Savaşı tamamlandı. Ancak o dönemde nüfusun sadece %7'si tarım ve hayvancılık dışı işlerde çalışıyordu. Gelişmiş bir ülke yaratmak için daha alınacak çok yol vardı. Aralık 1922'de Mustafa Kemal ilk defa Halk Fırkası ifadesini kullandı. Sınıfsız, herkesin eşit olacağı ve halkı önceleyen bir yapı idi aradığı. 9 Eylül 1923'de İçişleri Bakanlığına başvurarak Halk Fırkasını kurdu. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i hukuk cemiyetleri tabelalarını indirip Halk Fırkası olarak değiştirdiler. 1924'de Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935'de ise Cumhuriyet Halk Partisi adını aldı.
İlk felsefesi 100 yıl önce kurulan CHP, dünyada bu kadar uzun süre ayakta kalan ender partilerden biridir. Türkiye'nin aydınlık yüzü, hedefi çağı yakalamak olan partimiz her dönemde birden yükselip aynı hızla yok olan bazı partilerin her türlü asılsız iddialarına karşın dimdik ayaktadır ve bu ülkenin hem temeli hem de çimentosudur. Çünkü biz gücümüzü Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinden alıyoruz. Aklımızda her daim Atamızın gençliğe hitabesi var. Orada der ki;  memleketin her yeri işgal altında iken bile cesaretini ve karşı koyma gücünü kaybetme.
Bir şey daha der; memleket dahilinde iktidarlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler. İşte bu duyarlılık nedeniyle CHP her türlü algı oyunlarına karşı bile doğru bildiğini söylemeye, eşitlik temelinde siyaset yapmaya, barış ve refahın hüküm sürdüğü bir ülke yaratmaya sevdalıdır. Bugüne kadar CHP iktidar mı oldu diyorlar. Olsa idik bugün bu ülke bambaşka bir yerde olurdu kuşkusuz. Daha çağdaş, daha dünyaya entegre ve daha huzurlu. Cumhuriyet kazanımları ve bizi Ortadoğu bataklığından ayıran her unsur CHP'nin eseridir. Bugün hala medeni dünyada bir yerimiz varsa bunun nedeni CHP'dir.
Ama CHP önce demokrasi demiştir ve İsmet İnönü'nün ifadesi ile en şerefli yenilgisini kabullenerek demokrasiyi, çok partili yönetimi başlatmıştır. Yine de görüyoruz ki bu ülkenin attığı her adımda CHP'ye bakma refleksi vardır.
Ülkemizin geçtiği bu zorlu dönemde CHP olarak aslında başka bir Kurtuluş savaşı veriyoruz. Cehalet, terör, yoksulluk, eğitimsizlik gibi pek çok konuda ilerlemeliyiz ve yol gösterecek olan yine CHP olacaktır. Bu nedenle hepimiz bulunduğumuz bölgelerde kişiler değil ilkeler bazında bir araya gelip CHP'ye yaraşır siyaset yapmalıyız. Doğruluktan ve ilkelerden sapmadan.
Türkiye'nin en medeni aydınlık yüzlü şehri İzmir'imizin kurtuluş,  Türkiye sevdalısı  CHP'nin kuruluş yıl dönümleri kutlu olsun.”

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER