SİTE SAĞ REKLAM ALANI

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ YENİŞAKRAN'DA KUTLANDI

Aliağa Ziraat Odası Başkanı Feridun Durmaz ve Yönetim Kurulu Yeni şakranlı çiftçilerle "Dünya Çiftçiler Gününü kutladı."

24 Mayıs 2018 16:28 gundem 728
DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ YENİŞAKRAN'DA KUTLANDI
Lokma hayrı gerçekleşen toplantı Yenişakran'da yapıldı. Konuşma ve kutlamalar sonrasında “İYİ TARIM” uygulayıcısı çiftçilere plaketleri verildi.

Konuşmasına “Dünya çiftçiler gününüzü ve anneler gününüz cümleten kutlu olsun, hayır uğurlu olsun. 4000 üye üreticilerimize bol ve bereketli mahsuller temenni ediyorum” diyerek başlayan Başkan Durmaz şöyle devam etti. -Sizlerin desteğiyle sizlerin tercihiyle 8 yıldan beri hala Ziraat Odası Başkanlığı görevimi ifa etmekteyim. -Ekibimizle beraber meclis üyeleri, arkadaşlarımız, yönetim kurulu arkadaşlarımız sağ olsunlar, 8 yıldır sizlere layık olmak için özveri içinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Sizlere layık olabilmek için var gücümüzle çalışmaktayız. Ben fazla teferruata girmeden kısaca 8 yılda yaptıklarımızı fazla reklama girmeden izah etmek istiyorum.

-Arkadaşlar önce vatandaşların en çok sordukları soruyu cevaplayalım. Ziraat Odası ne yapar? -Arkadaşlar, STK'lar yani sivil toplum kuruluşları köprü görevi görür, Ziraat Odası başkanı, yönetimi kurulu ticari kuruluş değildir, çiftçinin haklarını savunmak için her platformda mücadelesini verir, biz 8 yıldan beri çok konularda hükümetten olsun il tarım müdürlüğünden olsun, değişik bakanlıklardan olsun, bizi ilgilendiren konularda görüşlerini aldık.

-Onlardan birkaç tanesini saymak gerekirse;

Yenişakran biliyorsunuz zeytin bölgesi. 6 defa mecliste 25 dönüm altı zeytinliklerin imara açılması gündeme getirildi, altısında da biz buna itiraz ettik, bunun mümkün olmadığını, zeytinin ölümsüzlük temsil eden bir meyve olduğunu her platformda dile getirdik ve buna karşı çıktık ama o tekrar gene gündeme gelecek bunu biliyoruz. -İkincisi sulamalarla ilgili arkadaşlar. Sulamalarla ilgili sulama birliklerinin iptali şu anda gündeme geldi. 5 yıldan beri bunların çalışması yapılmakta. Çiftçiye parası yoksa su verilmeyecek arkadaşlar biz buna 5 yıldan beri karşı duruyoruz. Onun mümkün olmadığını, çiftçinin mahsulünü tarlada bırak demekle bir olacağını hep dile getirdik. -Mera kanunlarının imara açılmasına karşı çıktık, onun yanında kooperatiflere her zaman destek verdik.

-Arkadaşlar Aliağa'da 5 tane sulama göleti yapıldı, tamamlandı bitti, kooperatifler kurulup hizmete girdi bizde bunları kazanıp göreve gelen arkadaşlarımıza yapılacak reçeteler konusunda yardımcı olduk, destek olduk. Bizler her zaman çiftçinin yanında yer aldık arkadaşlar yani o devletmiş o bakanmış onlara buradan taviz vermedik, her zaman çiftçinin yararına olan konularda yerimizi aldık. Sağ olsunlar İzmir Büyükşehir Belediyemiz Ortak tarım Parkı Projesi çevresinde ziraat odalarına tarımsal ekipmanlar, teslim etti. Bizde cüzi rakamlarla vatandaşımıza çiftçimize bu ekipmanlarla hizmet veriyoruz ve en mükemmel şekilde vermeye devam ediyoruz.

-Sağ olsunlar Aliağa Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar Odamıza hizmet binası ihtiyacını karşıladı. Yaptığı odamız daha ferah, daha geniş ve daha selametli hale geldi ve yaklaşık geçen yıl eylül ayından beri lokal programları burada gerçekleştiriyoruz. İlaçlama programları, küçük çaplı 30-40 kişilik kurslar düzenliyoruz. Üreticimizi desteklemek için kurslar düzenliyoruz. Bu konuda Sayın Belediye Başkanımız Serkan Acar'a da çok teşekkür ediyorum, -Adil Bey ve eşi belediyemiz bünyesinde görev yapıyor. Sağ olsunlar kendileri ilçe tarımdan belediyemize geçtiler. Ziraat Mühendisi olmasından dolayı bize her zaman desteklerini esirgemediler. Ne zaman operatör desteği istesek veya yardım

istesek kendileri bunu yerine getirdiler bazı ricalarımızı kırmadılar. -Otoban güzergâhında kalan 5 ayrı alanda 500 zeytin ağacını kurtardık, inşallah yani imkanlarımızla kurtarabildiğimiz kadar zeytin ağacının üretim kaybını engellemiş olduk, bu vesileyle Adil beye çok teşekkür etmek istiyorum. -Sayın Eşi Özgül Hanım Aliağa Çevre Platformu sözcümüz sağ olsunlar. Bizde Ziraat Odası olarak Aliağa Çevre Platformu'na müdahiliz. Kendileri gece gündüz sağ olsunlar mücadele veriyorlar, özellikle termik santrallere karşı mücadelemiz devam etmekte 7 tane Termik Santral projesinden şu anda 6 tanesi askıya alındı. Bizim çabalarımız da bu yönde. Çaba gösteren arkadaşlarımıza uzak, yakın herkese çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu çevrede, bu ülkede hepimiz yaşıyoruz arkadaşlar yalnızca Aliağa Çevre Platformu bileşenleri veya ben yaşamıyorum, hepimiz yaşıyoruz bu konuda sizlerin de yeri geldiğinde desteklerinizi bekliyoruz. Çok sağ olun kusura bakmayın fazla da zamanınızı da almak istemiyorum.

Tekrar hoş geldiniz şeref verdiniz sefalar getirdiniz. Arkadaşlara acizane plaket vaktimiz olacak. Yenişakran'da özveriyle çalışmış arkadaşlarımız var. O arkadaşlarımız başarılı çalışmaları ile bu plaketleri hak ettiler diye konuşan Başkan Durmaz plaket törenini başlattı. Plaket alan kişiler ve toplu çekilen fotoğraflardan sonra etkinlik sona erdi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER